Vinylová podlaha – odolná a příjemná
Oblíbenost vinylových podlah neustále stoupá, a to jednak pro jejich dobré užitné vlastnosti, jednak pro širokou škálu dekorů, kterou nabízejí. S úspěchem totiž imitují přírodní materiály, časem omšelé povrchy, ale do interiéru mohou vnést i moderní vzory a barvy.
Poměrně mladý materiál, jakým je vinyl, si nepleťte s měkčeným vinylem, který vás možná straší ve starém panelákovém bytě vaší tety. Jedná se o novodobé krytiny zpracované do podlahových dílců. Tento typ podlahoviny je dnes vyhledáván především proto, že je schopen obstát i v náročnějších podmínkách, jaké mohou představovat interiéry s domácími mazlíčky či malými dětmi, případně domácí kancelář, kde popojíždíte po podlaze na kolečkové židli. Zároveň jsou levnější variantou v případě, že byste rádi třeba dřevěnou podlahu, ale finančně je pro vás nedostupná.
Vinyl totiž dokáže velmi věrně imitovat nejen dřevěný povrch i s jeho nedokonalostmi, ale na podlaze můžete mít „vinylový“ kámen, dlažbu, korek či kov. Zajistí přitom tichou a pohodlnou chůzi po povrchu. Také údržba podlahy z vinylu předurčuje tento materiál pro široké využití, není totiž nijak náročná. Stačí vytírat vlhkým mopem a případné větší množství vody jí nevadí. Běžné skvrny z povrchu snadno odstraníte. Je obecně odolná proti poškrábání (někteří výrobci poskytují na tento materiál dokonce dvacetiletou záruku), vyznačuje se pevností a zároveň pružností, stálobarevností, rezistencí vůči vlhkosti. Některé kolekce jsou chráněny svrchní vrstvou, která je činí ještě více odolnými proti špíně, škrábancům i skvrnám.
LEPIT, NEBO ZACVAKNOUT?
Jednotlivé dílce vinylové podlahy se k podkladu buď nalepují, nebo zacvakávají pomocí integrovaných zámkových spojů. Lepení by měl obstarat odborník, v tomto případě totiž záleží na dokonalosti provedení, aby podlaha sloužila dostatečně dlouho, používají se rovněž speciální lepidla. Naproti tomu pokládka dílců se zámkem je celkově nenáročná, i časově, a zvládne ji i zručný kutil. Krytina se zámkem se pokládá plovoucím způsobem, v kombinaci s vhodnou protiskluzovou a akustickou podložkou. Předpokladem je rovný a čistý povrch.
Některé speciálně vyvinuté protiskluzové podložky ale dokonale vykryjí případné drobné nerovnosti podkladu, například při pokládce na původní keramickou dlažbu, linoleum, PVC, laminátovou či dřevěnou podlahu. Podložka pak zajišťuje především protiskluznost podlahoviny při pokládce na větší plochu, snižuje prostorovou i kročejovou hlučnost. Výhodou plovoucího způsobu pokládky je podobně jako u laminátu i fakt, že v případě poškození lze snadno vyměnit jen jeden dílec. Podlahu můžete rovněž rozebrat celou a opětovně ji položit v jiném prostoru bez nutnosti renovace.
Důležité detaily
U kolekcí předních výrobců se v nabídce setkáte i s doplňky k jednotlivým dekorům, jakými jsou sladěné sokly. Nemusíte tak hledat sokly v přibližně stejném odstínu, což může být v jiných případech problém – pokud například zvolíte velmi výjimečný dekor. Barevně sladěné sokly mohou přitom být stejně jako podlahy vodotěsné a chráněné proti poškrábání.
NA PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ
Předností vinylových podlah je dále to, že je lze použít na podlahové vytápění. Porovnáme-li je s dlažbou, která v této oblasti platí za ideální materiál, pokud jde o prostupnost tepla krytinou, moderní vinylové dílce se jí téměř vyrovnají. Nabízejí totiž v podstatě shodné hodnoty tepelného odporu: Ukazatel tepelného odporu R se u dlažby pohybuje v rozmezí okolo 0,005 až 0,01 KW/ m², u vinylových krytin lze zajistit hodnotu R od 0,01 KW/ m².
VÍCE PŘÍRODY
Často zmiňovanou nevýhodou vinylových podlah bývá fakt, že se nejedná o přírodní materiál. Na trhu již ale existují vinyly na přírodní bázi vyrobené z přírodních obnovitelných surovin. Jedná se o ekologickou podlahu, a to z hlediska procesu výroby, užívání i recyklace. Krytina je vyrobena z obnovitelných surovin a přírodního plniva, základem je organický polyuretan. Místo chemických přísad je při výrobě používán řepkový nebo ricinový olej. Neobsahuje chlor, změkčovadla ani rozpouštědla, je zcela bez zápachu, emisí a plně recyklovatelná, v podstatě ji můžete vyhodit s běžným domácím odpadem. Dojde-li k požáru, z podlahy neunikají toxické plyny ani se téměř neuvolňuje kouř.
ABY SE NEROZPÍNAL
Ačkoli je odolná, není vinylová podlaha nepoškoditelná. Defekt může vzniknout po pádu ostrého předmětu (poškozený dílec lze ovšem snadno vyměnit). Při výběru je pak nutné věnovat pozornost parametru rozpínavosti materiálu. Údaj o něm najdete na technickém listu – čím je nižší, tím lépe. Kvalitní vinylové podlahy se vyznačují rozpínavostí 0,05 %. Ačkoli tento materiál nabízí široké možnosti uplatnění, není vhodný do prostor, v nichž hrozí teploty pod nulou, protože mráz narušuje molekulární skladbu, vinyl nenávratně křehne a ztrácí odolnost.
Datum vydání: 6. 4. 2015