Vestavné vs. volně stojící spotřebiče – co se vyplatí více?
Zda si pořídíte vestavné, či volně stojící spotřebiče, je při zařizování kuchyně poměrně zásadní rozhodnutí. Moderní pojetí fandí spíše schovaným spotřebičům, obě varianty mají ale své výhody a nevýhody.
V kuchyni, ať už plánujete novou, nebo renovujete původní, musíte důkladně měřit. A pokud si přejete vestavné spotřebiče, platí to dvojnásob. Výrobci je dnes vyrábějí tak, aby se vešly do rozměrově typizovaných kuchyňských skříněk, přesto musíte mít předem jasno v tom, jak je napojíte na přípojky vody, plynu a elektřiny. Změřte si raději i samotné spotřebiče, aby se nestalo, že se nevejdou tam, kam chcete. Mezi spotřebičem a okraji skříňky také nesmí zůstat nevzhledná mezera. Menší odchylky jdou samozřejmě utěsnit například pomocí lišty.

Parní vestavnou troubu ED97795V studio steam v elegantním černém designu můžete sladit s ostatními vestavnými spotřebiči, třeba mikrovlnnou troubou od stejného výrobce. Trouba má ve výbavě LED senzorový displej, který se rozsvítí po zapnutí. K pečení slouží 19 programů, jež dávkují páru a teplotu podle potřeby, ať jde o rychlý ohřev pokrmů, či pomalé vaření pomocí techniky SlowCooking, Xx xxx Kč, foto Amica
Důležitá ergonomie
Výhodou je, že umístění vestavných spotřebičů můžete rozvrhnout tak, aby vám vyhovovalo z hlediska ergonomie. Pečicí troubu, mikrovlnku či třeba kávovar je ideální mít ve výšce. Doporučuje se, aby horní hrana spotřebičů odpovídala maximálně úrovni vašich očí a vy se k nim zároveň nemuseli shýbat. Poblíž trouby je chytré mít odkladní plochu, u kávovaru zase místo pro šálky na kávu. Pračka, myčka nebo vinotéka se naopak dává z praktických důvodů většinou dolů. Dříve nebylo vhodné umisťovat vedle sebe vestavnou troubu a chladničku, protože trouby mívají průduchy na větrání, což vede k ohřívání lednice. Současné trouby jsou sice lépe odizolované, takže by k velkému ohřívání okolí docházet nemělo, nicméně je umístěte nejlépe odděleně.

Indukční varná deska WVHF83BB FKIT s integrovaným odsavačem par s šířkou 83 cm poskytuje komfortně velkou varnou plochu. Je vybavena funkcí FlexiCook pro vaření v hrncích různých tvarů a velikostí. Ohřívá nádobí, nikoli varnou desku, a tím snižuje rozptyl energie. Integrovaný odsavač par má výkon až 610 m3/h a dokáže se automaticky sladit s varnou deskou při vaření. 45 990 Kč, foto Whirlpool
Za méně místa zaplatíte více
Nevýhodou vestavných spotřebičů je jejich vyšší cena. Za ty volně stojící zaplatíte méně, a navíc si je nemusíte pořizovat všechny najednou. Dalším minusem je, že vestavby mají téměř vždy menší objem. Také oprava a výměna vestavných spotřebičů je složitější. Navíc pokud zatéká voda z myčky či pračky, odhalíte závadu patrně později. Nahradit takový spotřebič za nový není technicky snadno proveditelné a velmi pravděpodobně si budete muset zavolat odborníka, který si za práci nechá zaplatit. Nový vestavěný spotřebič navíc musí přesně pasovat na místo toho původního.
Lepší vzhled
Tím ale drobné nevýhody vestaveb končí. Schované spotřebiče působí v kuchyni lépe a mnohdy byste je na první pohled ani nenašli. Jsou buď úplně skryté za dvířky, takže dokonale ladí s celkem (například chladničky, myčky s ovládáním na horní hraně dvířek, digestoře). Případně jsou vidět jen přední plochy spotřebičů ovládaných pomocí displejů a tlačítek (typické jsou mikrovlnky, pečicí trouby nebo kávovary). To volně stojící ledničky, mikrovlnné trouby nebo pračky mohou narušovat jednotu prostoru různými tvary, barvami a velikostmi, což při špatném výběru nebývá příliš estetické. Mnoho výrobců dnes ale s vyššími nároky na design počítá, takže není zase takový problém najít produkty, které se k sobě vzhledově hodí. A třeba u retro kuchyní mohou samostatné solitéry celkový dojem naopak ještě pozdvihnout.
Dokonalá údržba
Snad největším kladem vestavných spotřebičů je skutečnost, že se snáze udržují. Nečistoty neulpívají v mezerách, které vznikají mezi nábytkem a spotřebiči, ani ve škvírách za nimi. Nemusíte tak už nikdy čistit boky sporáku, chladničky, pračky nebo celý exteriér volně stojící mikrovlnky. Stačí totiž, když jejich přední stranu jednou za čas přetřete utěrkou.
Co je vestavba:
• Spotřebiče jsou „holé“, aby se daly zasunout do připravených nábytkových boxů.
• Polointegrované spotřebiče mají vždy odkrytou čelní stranu určenou k manipulaci a ovládání – typicky jde o varné desky, trouby, mikrovlnky.
• Plně vestavné spotřebiče jsou schované za nábytkovými dvířky a nejsou vůbec vidět.
text Vanda Jesenská
foto se souhlasem firem Amica, Whirlpool, Mora, Gorenje, IKEA, Miele, Siemens
Datum vydání: 4. 4. 2025