Venkovní grily
Je to zase tady. Nikdo mu neunikne, nikdo se před ním neschová. Jeho vůně přiláká i největší odpůrce romantických večerů, a jakmile se propečené maso začne rozplývat na jazyku, o vítězi je rozhodnuto…
Postup je stejný jako každé léto. Začíná se kontrolou grilu, v jakém stavu přečkal zimu. Určitě jste ho dokonale očistili již na podzim a pečlivě uklidili, takže teď ho stačí jen vynést ven a omést pavučiny. Pokud jste jeho zazimování odbyli, tak musíte strávit pár chvil s drátěným kartáčkem, kterým všechny loňské nečistoty odstraníte nejlépe. Pak ještě zkontrolujte stabilitu, vyberte vhodné místo ke grilování a pro jistotu, než rozešlete pozvánky na grillparty, si udělejte jedno malé zkušební grilování jen tak pro rodinu. Znáte to, co kdyby… Nepodceňte grilovací výbavičku – palivo, pomůcky (obracečku, vidličku, kleště…), kvalitní suroviny, čerstvé bylinky, praktické nádobí, příbory, ubrousky a tak dále.
Chcete raději nový?
Grilování by mělo být spojeno s příjemným zážitkem, a proto i výběr toho správného grilu je důležitý – nedělejte kompromisy, všechny nedostatky se objeví na grilovaném pokrmu. Na výběr mátegril kotlový, plynový nebo elektrický. U všech typů máte jistotu, že správným grilovacím postupem získá pokrm nezaměnitelné aroma a chuť, které doma na pánvi prostě nevykouzlíte. Rozhodnutí, který z nich vybrat, je jen na vás; podstatné je, abyste si zvolili opravdu kvalitní kousek za rozumnou cenu. Při výběru postupujte podobně, jako když si zařizujete třeba kuchyni. Důležité je promyslet si, pro kolik osob a jak často budete grilovat, co asi nejčastěji budete na grilu připravovat, jestli jste příznivci spíše masitých pokrmů nebo upřednostňujete zeleninu anebo třeba ryby. To vše hraje při výběru roli. Nebojte se svěřit se všemi detaily svých gastronomických choutek vyškolenému prodavači v obchodě, může vám doporučit gril přímo na míru.
Vyšší cena, lepší gril?
Většinou to tak platí. Kvalitní kousek by vám měl při správném zacházení a péči vydržet mnoho let, měl by být téměř nezničitelný. U dražších grilů oceníte dokonalou funkčnost, kdy výrobce myslel na snadnou manipulaci a převážení z místa na místo, jednoduché ovládání, zapalování i údržbu. Nic z toho by vás od grilování nemělo odradit už předem, jak to velmi často bohužel bývá. Dalšími nepostradatelnými prvky, za které si u dražších kousků připlácíte, jsou například:prvotřídní materiál, ohnivzdorná madla, polohovací rošt a víko – ideálně s okénkem na hlídání propečenosti kůrčičky – a zabudovaným teploměrem. Zcela bez debat je dokonalá stabilita grilu – má-li kolečka, pak jsou samozřejmostí i brzdy. A kompromisy nedělejte ani u vzhledu – když už jste si ho po dlouhém zvažování vybrali, tak ať se na něj i rádi díváte, ne?
Z čeho můžete vybírat?
Grilování s tradiční vůní zajistí kotlový gril na dřevěné uhlí, kdy se pokrm griluje nad žhavými uhlíky; pro milovníky romantické atmosféry není lepší volba! Není nejdražší ani náročný na údržbu, ale pomaleji se reguluje teplota a příprava ohniště zabere nějaký čas. Pokud vám nevadí kupovat PB láhev a pamatovat na její včasnou výměnu, pak zvolte gril plynový. Je uživatelsky velmi příjemný, takový gril pohodář, rychle se rozžhaví a plamen se snadno reguluje. Další možností je elektrický gril, který griluje pomocí tepla sálajícího ze spirál nebo teflonové desky. Opět má snadnou obsluhu a čistý provoz, který ho dovolí využít klidně i doma. Nesmí vám ovšem vadit závislost na elektrické energii a trochu vyšší náklady na provoz. Kdysi novinka, dnes již běžná věc – lávový gril –, který funguje na principu nahřívání lávových kamenů z vyhaslých sopek (kameny jsou na dně grilu, sálají teplo, a grilují tak pokrm), je ideální příležitostí pro ekologicky smýšlející grilaře. Kameny výborně nasávají kapající tuk, takže nevzniká žádný kouř ani zplodiny. Lávové kameny je jen nutné jednou za čas vyměnit za nové. A na konec ještě zmiňme RBS grily (Radiant Burner System), kdy jsou oba keramické hořáky umístěny po bocích grilovací vany a společně s rozptylovačem tepla zajišťují dosažení vydatné a rovnoměrné teploty mezi 250 až 300 °C po celé grilovací ploše a tím i zdravé grilování. Maso se propeče dokonale a rovnoměrně. Pořizovací i provozní náklady jsou vyšší než u běžného grilu.
Přímo, nebo nepřímo?
Přímé grilování zvolte v případě, že si chcete udělat steak, kotletu, hamburger, kus kuřete nebo jen klobásky či zeleninu, zkrátka vše, na co vám stačí 25 minut. Pokrm se připravuje přímo nad zdrojem tepla a v polovině grilovací doby se musí obrátit. Nepřímé grilování je vhodné pro pokrmy vyžadující delší dobu než 25 minut; mohou to být větší kusy masa, ryby, žebírka, celé kuře… Maso se díky žáru odráženému poklopem griluje rovnoměrně ze všech stran podobně jako v horkovzdušné troubě. Zůstává ale krásně šťavnaté a není vysušené.
Odborná spolupráce Mountfield, Grily Weber.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 10. 4. 2017