Velká proměna v modré

Svěžest, hra barev a elegance, to jsou jistě první tři slova, která napadnou každého, kdo vejde do nevelkého bytu pod pražským Vyšehradem. A co teprve ten výhled…

Činžovní dům postavený ve 40. letech minulého století skrýval nevelký starý byt. Hodně vybydlený, ale s jistým kouzlem a velkým potenciálem, s příslibem budoucího klidného bydlení nad střechami. Jeho nový majitel totiž oceňoval prosvětlené nejvyšší patro s výhledem do okolí.
Výraznou osobitost a barevnost vtiskla bytu designérka Zuzana Vaňková Jančušková. Investor se rozhodl právě pro ni, protože už její práci z minulosti znal a oceňoval. Věděl, že bude respektovat místo i kouzlo bytu, nesmaže jeho zajímavý charakter, ale zdůrazní jej, logicky spojí staré s novým a na 44 m2 vytvoří pohodlné bydlení pro jednu osobu.

1

Stěrka místo cihly

Investor měl minimální konkrétní požadavky, chtěl se zcela spolehnout na kreativitu bytové designérky. Trval jen na tom, aby byly v bytě vytvořeny velké úložné prostory a také prostorná sprcha. „ A také ještě jedna cihlová zeď,“ vzpomíná designérka. „To se ale ukázalo nakonec jako nereálné. Původní cihly totiž po osekání nevypadaly tak, jak bychom si představovali. Nebyly pěkné, interiér by esteticky nedotvořily. Proto jsme museli vymyslet náhradní, jiné řešení. Nakonec na třech stěnách – za kuchyňskou linkou, v ložnici a v předsíni – vznikla betonová stěrka.“

2

3

Místo vany sprcha

I koupelna prošla výraznou přeměnou. „Vanu jsme vyhodili, zazdilo se okénko do světlíku, na jeho místo přišel větrák. Pravá strana místnosti se vyrovnala, zmizel malý výklenek. Poté, co se dokončily obklady stěn a podlaha, prostor se rozdělil na velký sprchový kout za sklem a místo za dveřmi s umyvadlem,“ popisuje proměnu designérka.

Nápadité propojení pokojů

Nejprve se upravoval prostor. Byt původně sestával z předsíně a dvou místností – ložnice a obytné kuchyně. A vlastně – když se nad tím zamyslíme – to tak i zůstalo. I když interiér získal všemi zásahy mnohem vyšší estetickou úroveň i obytný komfort. Původní ložnice a kuchyň se spojily, ale ne tak úplně. Propojení bylo dosaženo neúplným vybouráním příčky, se zachováním její střední části a s průchody po stranách. Tím, že středová část stěny zůstala, zůstalo také zachováno soukromí v obou místnostech. Požadované velké úložné prostory vznikly v šatně, která se zrodila rozdělením původní ložnice – do té se nyní vchází přes obytný prostor, do šatny dřívějšími dveřmi, které vedly do ložnice. Místo plynových topidel WAW je v bytě plynový kotel a v místnostech radiátory.
Pokojová strana stěny nad gaučem je využita k zavěšení barevných autorských obrázků výtvarnice Vanesy Hardi. Ty sem vnášejí jasné svěží barvy; vedle hlavního tématu interiéru – modré – tady září červená a jasně zelená.

4

Bílé a béžové pozadí

Jako barevný základ byla v bytě na podlahy a stěny vybrána bílá a šedá. Bílá jsou i okna – jsou původní, repasovaná a natřená. Na stěnách se promyšleně střídá sněhobílá barva s výraznou, ale zároveň klidnou šedavohnědou stěrkou. Ta tvoří dvě protilehlé stěny – za kuchyňskou linkou a za postelí v ložnici. A ještě jedna stěrka je v předsíni, kde si oživuje a zároveň vyniká bělostná starodávná výlevka. Barva stěrky na stěnách kontrastuje se zbytkem sněhobílých stěn. Ty se stávají kompaktní večer, když se stáhnou bílé rolety a přikryjí okna.
Stejně klidnou barevnost jako stěny má i podlaha. Volba padla na decentní dekor kartáčovaný dub laminátové plovoucí podlahy Quickstep. Podlaha v nově propojeném prostoru je jednolitá a prostor tak zvětšuje a sjednocuje. Na klidném bílém a šedém pozadí se potom v prostoru rozehrávají nápadité hry barev.

Hra barev v interiéru

Některé barvy jsou jasné a přímé, další jemné, jakoby zapudrované. Mezi to první patří především ostře modrá barva všech dveří. Ta barva tady už byla, když sem designérka přišla. Povýšila ji ovšem na zásadní prvek bytu a přizpůsobila jí nové vybavení i zařizovací předměty. Jasnými přímými barvami září také obrázky na stěnách. Naopak rozostřené barvy patří patinovaných dřevěným předmětům – židlím, stoličkám a úzkému masivnímu patinovanému stolu stojícímu před gaučem. Zajímavým prvkem je také barová židle industriálního vzhledu. Všechny zařizovací předměty v bytě upoutávají pozornost,poukazují na preciznost své výroby ať jsou nové nebo staršího data výroby.

5

Kuchyně z kovu a dřeva

Na dlouhou kuchyňskou linku v rohu navazuje vysoká skříň s otevřenými policemi. Bílé nádobí tady prosvětluje tmavší kout místnosti. Tato kuchyňská skříň byla vyrobena na míru, stejně tak jako dlouhá skříň v ložnici. Stěna pokrytá temnější stěrkou zůstává barevně vyvážená, předměty se na ní trochu ztrácejí, nepoutají pozornost. Visí tady dřevěná police, velká oblá kovová digestoř nad sporákem a také televize zavěšená na úrovni protilehlého gauče.

Polootevřená ložnice s velkou skříní

V ložnici na sebe navazují podobné tlumené odstíny nástěnné stěrky, podlahy a skříní. Tento jemný základ doplňuje o něco sytější potah postele a dále tady vyniká oranžový obrázek nad postelí, polštářky a patinovaná bleděmodrá stolička. Zbytek dotváří čistě bílá barva stěn, lůžkovin, svítidla, topení a okenních rolet.

Zastavení v předsíni

Tady býval před rekonstrukcí kuchyňský kout; poté co se přestěhovala, prostor se uvolnil. Předsíň je i pocitově zateplená plovoucí podlahou, zvýrazněna modrými dveřmi a individualizována jedním starobylým designovým šperkem. Je to secesní nástěnná výlevka, kterou ale v původním bytě designérka nenašla. Naopak s velkým citem pro atmosféru místa ji sem doplnila coby nový prvek. Nepůsobí násilně, ale jakoby tady byla odjakživa. Na bílé stěně by vypadala fádně, ale na betonové stěrce dokonale vyniká. Z předsíně se také vstupuje do šatny, která navazuje na příčku, za níž je ložnice. Vytvořením šatny se splnil investorův požadavek velkých úložných prostor v bytě.

6
Na barevný odstín ploch dveří odkazuje trubková konstrukce gauče. Kulatý kov a dřevěné plochy dveří tak svou barvou prostor propojují.

Nápadným prvkem v obývacím pokoji jsou dvoje dřevěné modré dveře. Pro někoho možná nepředstavitelné, v reálu na pohled pak krásné a útulné. Za jedněmi dveřmi je koupelna, druhými prosklenými se prochází do předsíně. Tam narazíme na další dokonce troje modré dveře: na WC, do místnosti s kotlem a potom ještě do šatny.

Text: Alena Gembalová
Foto: Jana Labuťová

Uložit

Datum vydání: 7. 2. 2017

Edit: