Váš dům si zaslouží SVĚTLO

Civilizace nás nutí trávit skoro veškerý čas uvnitř budov. Průměrně jsme v interiéru až 90 % dne, z toho více než polovinu doma. Naši tělesnou i duševní kondici proto zásadně ovlivňuje množství denního světla a čerstvého vzduchu v obytném prostoru.

Střešní balkonové dveře Solara DOR umožňují pohodlný výstup na terasu a vnášejí tak do podkrovního bydlení ještě další, netušený rozměr. Foto Solára.

 

Dostatek světla a čerstvý vzduch zvyšují naši odolnost, schopnost soustředění i celkovou chuť do života. Například studijní schopnost dětí vzrůstá v optimálním prostředí až o 15 %. Naopak tmavý prostor s nedostatečným větráním může až dvojnásobně zhoršit astma nebo různé formy alergie. Zvlášť významné je denní světlo pro děti předškolního věku, jejichž zrakový orgán se rychle vyvíjí a ovlivňuje rozvoj pohybových a mentálních schopností. Bez přirozeného světla nedokáže organismus správně zpracovat vitamíny a minerály, objevuje se únava očí a klesá výkonnost.

Markýza AMZ Solar (na solární baterie) nabízí inteligentní systém automatického spuštění či svinutí podle intenzity světla. Záření absorbuje před zasklením a emituje teplo ven, čímž chrání před horkem, umožňuje však přísun denního světla a nezmenšuje prosklenou plochu. Foto FAKRO.

 

Jak z toho ven?

Dovolte hned na úvod klíčovou informaci: Střešní okna dovedou předat do interiéru až dvakrát více denního světla než svislá. Naproti tomu dnes 80 milionů Evropanů žije v tmavých a vlhkých budovách, které zvyšují výskyt plísní a rizika kožních nebo respiračních onemocnění. Jednou z možných cest je řízené větrání, které zajišťuje neustálou výměnu vzduchu v interiéru, venkovní vzduch navíc filtruje, zbavuje prachu i alergenů a zachovává optimální míru vlhkosti. V případě rekonstrukce však jde o poměrně nákladné řešení, které vám vytvoří sterilní prostředí, tak trochu „život v konzervě“. Je to cesta?

Úsporné trojsklo U4 se součinitelem prostupu tepla U w = 1,1 W/m 2 K nabízí kyvné okno Fakro FTP-V U4. Zaručuje energetickou úsporu, zvýšenou odolnost proti vloupání a řešení pro optimální větrání. Foto FAKRO.

 

Dvě varianty levné změny

Pokud si řeknete, že na radikální změnu nemáte peníze, máte dvě možnosti. Jejich výsledek ovšem bude výrazně odlišný. První varianta je nejjednodušší a zdánlivě logická: výměna nevyhovujících starých oken za nová z plastu, která těsní a šetří energii. Jenže bez pravidelného větrání vytvářejí dokonale těsnící okna past, která podlamuje vaše zdraví. Vydýchaný vzduch s nedostatkem kyslíku jednak zhoršuje kondici, jednak v něm bují bakterie a plísně. Vzniká syndrom nezdravých budov… Naštěstí zbývá ještě druhá varianta: prosvětlení domu shora střešními okny. I tady však platí, že větrání (řízené či klasické) je nutností!

Plastové střešní okno Satjam Aura APX poskytuje maximální plochu zasklení se skvělým poměrem kvality a ceny. Plastový rám i křídlo vyztuženy ocelovými profily, záruka 10 let. Foto Satjam.

 

Zdraví, vzhled, úspora

„Radikální změnou, jež dodá interiéru zcela jiný rozměr, je zlepšení světelných podmínek,“ tvrdí Klára Bukolská, architektka společnosti Velux. „Dostatek denního světla a dobrý výhled tvoří opravdu zásadní předpoklad kvalitního bydlení.“ Navíc i takto lze dosáhnout úspory energie. Optimálním prosvětlením celého domu vám klesne spotřeba elektřiny na svícení přibližně o 30 procent. A sluneční svit z jižních oken vám sníží i topné náklady.

Sestavy střešních oken dodají podkroví zcela nový rozměr. Výklopná funkce otvírání ještě zvětší prostor i jeho světelný komfort. Důležitá je dosažitelnost ovládací kliky a kvalitní zastínění. Foto VELUX.

 

Koncept aktivního domu

V roce 2009 představil Velux experimentální projekt Model Home 2020. Do roku 2012 postupně realizoval šest budov v pěti evropských zemích (Dánsko, Německo, Rakousko, Francie, Velká Británie), aby v různých podmínkách ověřil životaschopnost udržitelné výstavby s neutrální uhlíkovou stopou (nezvyšuje koncentraci CO2 v ovzduší). Vše je založeno na principech aktivního domu: Žádná ze staveb nemusela být energeticky pasivní, ale zato všechny musely být světlé, pohodlné, zdravé a schopné získat zpět energii, kterou z vnějšího prostředí odčerpaly. Jde o funkční kombinaci zdraví, energetické úspory a šetrnosti vůči životnímu prostředí. Plocha oken zde pokrývá 30 až 50 % obytného prostoru. Domy zlepšují náladu i výkonnost svých obyvatel. Experiment se osvědčil, cesta pokračuje.

Výklopně-kyvná dřevěná střešní okna preSelect s trojsklem dosahují součinitele prostupu tepla U w = 0,97 W/m 2 K. Výklopná funkce umožňuje užitný komfort, kyvná snadné mytí a ruční ovládání markýzy. Klika na spodním okraji, dvě polohy spárového větrání. Foto FAKRO.

 

Světelné šance

Jak efektivně osvětlit interiér denním světlem? Kombinací svislých a střešních oken. Máte-li k dispozici ryze půdní prostor, lze vytvářet sestavy střešních oken nebo kombinovat střešní okna s doplňkovými svislými (ideální pro mansardové střechy). Můžete si pořídit i výklopný střešní balkon. V uzavřeném stavu vypadá jako sestava dvou střešních oken nad sebou, ale během pár vteřin rozšíří váš obytný prostor směrem ven. Trendem, který vám do interiéru přinese až 10 % prosklené plochy navíc, jsou moderní okna se zúženým rámem i křídlem.

Mansardová sestava střešních oken – atypické řešení s maximálním prosvětlením podkroví. Spodní okna lze pohodlně ovládat klikou, všechna okna mají plně funkční mikroventilaci. VELUX.


Interaktivní sonda do podkroví

PŘED foto VELUX

 

PO foto VELUX

 

• Kompletní modernizace dokáže proměnit dosud nevyužívané podkroví k nepoznání. Nevěříte? Zkuste se přesvědčit! Jednoduchý interaktivní nástroj, který vám ukáže, jak by mohl vypadat váš obývací nebo dětský pokoj, najdete na www.velux.cz/zdravebydleni.

• Architekti firmy Velux vám zde pomohou objevit skrytý potenciál půdního prostoru. Stačí, když jim pošlete snímek a půdorys svého podkroví. Oni každých 14 dní vyberou jednoho šťastlivce, jemuž zdarma zpracují návrh formou vizualizace (viz obrázek stavu před a po).


Komfort světla i otvírání

• Kolik střešních oken do podkroví? Prosklená plocha v obytném prostoru musí činit nejméně 10 % podlahové plochy. Více rozhodně nevadí.

• Střešní okna lze ovládat manuálně nebo tyčí, případně dálkově. Pro pohodlné ruční ovládání je nutné, abyste lehce dosáhli na ovládací kliku.

• Pokud je okno umístěno za nábytkem, přijde vám vhod klika na horním okraji křídla. Je-li okno ve vyšší poloze, světlost interiéru to zvýší – ale klika pak má být na spodním okraji.


Bez údržby, s trojsklem

foto VELUX

 

• Bezúdržbové střešní okno s trojsklem dokáže zkombinovat výhody tradičního dřevěného rámu (tuhé jádro) s bezúdržbovou polyuretanovou vrstvou, která usnadňuje čištění rámu.

• Okno nabízí vysoký solární zisk a nízké tepelné ztráty. Výsledkem je úspora energie.

• Systém izolace využívá patentovanou technologii Velux ThermoTechnology.

• Izolační trojsklo dokáže výrazně snížit hluk z ulice nebo zvuk dopadajícího deště. Dnes je dostupné již v kategorii Standard Plus.

• Sklo má vysokou odolnost, ale i v případě rozbití je bezpečné proti vysypání.

• Speciální vrstva zabraňuje rosení venkovního skla.
www.velux.cz/3sklo

 

TEXT: VÍT STRAŇÁK ● FOTO: SE SOUHLASEM FIREM FAKRO, Satjam, VELUX, Solára

Datum vydání: 2. 8. 2021

Edit: