Vařit na plynu, nebo elektřině?
Vařit na plynu, sálavé sklokeramické desce či na indukci? Každé má své pro a proti, navíc dnes jsou součástí některých varných desek odsavače par. Záleží na vašich možnostech i osobních preferencích.
Nejdříve si ujasněte, zda dáte přednost oddělené varné desce a samostatně umístěné troubě ideálně ve výšce pasu, nebo volně stojícímu sporáku. Pokud máte dostatek místa, nic nebrání oddělené variantě, při které budete mít k troubě pohodlnější přístup bez nutnosti shýbání se. Pokud zařizujete malou kuchyni, případně renovujete starší a změna dispozice by vyžadovala pro vás nepřijatelnou rekonstrukci, vyměňte letitý sporák za dole umístěnou vestavnou troubu a nad ní vestavnou varnou desku, případně vyberte některý ze současných sporáků s moderními funkcemi.
Moderní indukce
Vaření na indukci je nejúspornější a nejrychlejší způsob přípravy jídla. A také nejčistší, protože zbytky jídla se na indukční desce nepřipečou. Moderní volbou je tedy indukční deska, respektive sporák s indukční varnou deskou. Je účinná, výkonná (rychle ohřívá) a nemá téměř žádné zbytkové teplo (plocha sama o sobě nehřeje). Připravte se ovšem na to, že musíte používat nádobí z magnetických materiálů, jako je ocel nebo litina (ne hliník, měď nebo sklo). Zjistíte to podle toho, že je možné na dno hrnce přichytit magnet. Pokud si chcete koupit novou výbavu, zaměřte se na nádobí označené obrázkem cívky.
A jak vlastně indukce funguje? Indukční cívky odevzdávají energii prostřednictvím elektromagnetického vlnění přímo do varné nádoby. V hrnci, který je vyrobený z feromagnetického materiálu, potom vznikají vířivé tepelné proudy a uvolněné teplo se stará o jeho rychlé zahřívání.
Sklokeramická varná deska
Jedná se o levnější příbuznou elektrické indukční desky. Má podobný elegantní design a její výhodou je, že na ní můžete používat jakékoli nádobí. Plocha se zahřívá (červená), takže chladne déle než u indukční desky, jež se zahřívá jen od horkého nádobí. Se zahříváním také souvisí mírně náročnější čištění – zůstává sice výhoda hladkého povrchu, nicméně zbytky jídla se k němu připečou. Dále platí stejně jako u indukční desky jistá křehkost a náchylnost k poškrábání.
Vaření na plynu
Když se zeptáte profesionálních kuchařů, na čem nejraději vaří, odpoví, že na plynu, tedy na intenzivním ohni. Dá se velmi plynule regulovat (případně také stupňovitě) a kromě toho jsou plynové desky velmi odolné. Na sklokeramické/indukční desky musíte být mnohem opatrnější, i když jsou vyráběné z tvrzených materiálů. Zároveň je výhodou, že všechny plynové spotřebiče (a tedy i sporáky a varné desky) je možné přetryskovat na propan-butan. Nevýhodu představuje komplikovanější čištění, kdy musíte sejmout rošt, vydrhnout ho a očistit také plochu desky. Také rošt a plotýnky zůstávají po vaření déle horké. Jinak se ale o bezpečnost při vaření na plynu nemusíte obávat, samozřejmě v případě, pokud máte profesionálně nainstalované spotřebiče. Pomohou také chytré jisticí ventily (StopGas) i systémy automatického zapalování.
Staré dobré sporáky
Plynové trouby už prakticky nenajdete, překonaly je elektrické, a to díky výkonu a rovnoměrnému ohřevu, ale i množství užitečných funkcí. Vybírat lze tedy v případě elektrického sporáku z následujících kombinací:
- elektrická trouba + sklokeramická deska / indukční deska / ploché litinové plotýnky
- elektrická trouba + plynové hořáky.
Šířka sporáků je buď 50 cm, nebo 60 cm.
Hořáky a varné zóny
Klasikou zůstávají čtyři různě velké varné zóny nebo plynové hořáky, na které umísťujete hrnce a pánve příslušné velikosti. Lepší modely nabízejí vyšší počty hořáků/zón nebo různě vylepšená rozložení. Milovníci asijské kuchyně ocení speciální wok hořák a na indukčních deskách zase najdete univerzální zóny, jež se přizpůsobí velikosti hrnce, nebo si dokonce poradí s oválným pekáčem. Za zmínku stojí i malé samostatné domino desky, které jsou zúžené a obsahují například jen dvě varné plochy – velikostí tedy přibližně odpovídají přenosnému vařiči. Varnou desku můžete řídit otočnými knoflíky (voliči), nebo dotykovým digitálním ovládáním. Plyn si výkonově regulujete od nuly do sta procent, indukční deska má například 10 daných stupňů výkonu.
Elektrické zapojení spotřebiče
Častým dotazem je, zda lze zapojit elektrickou varnou desku na 220 V? Nejprve je třeba vědět, že každá čtyřplotýnková varná elektrická deska jde zapojit na jednu fázi (1x 230 V/50 Hz) nebo na tři fáze (3x 230 V/50 Hz) či také lidově řečeno na 380 V. Jak bude deska zapojena, záleží na hodnotě proudového jističe, který je možné pro varnou desku vyhradit, a na materiálu, průřezu a celkovém stavu elektrického kabelu, který vede od domácích jističů k místu, kde bude deska instalována.
Při zapojení na jednu fázi (1x 230 V) je nutné varnou desku jistit samostatným jističem, který má hodnotu 32 A (ampérů). Průřez jednoho vodiče v kabelu, který by vedl od jističe, by měl mít hodnotu 6 mm². Tyto dvě podmínky bývají u dodatečných instalací velmi často nesplnitelné. Hodnotu domácího proudového jističe nelze zpravidla bez povolení samovolně zvyšovat, a navíc by se hradil dodavateli elektrické energie za takovou hodnotu jističe poměrně velký paušální poplatek za tzv. rezervovaný příkon. Proto je častějším způsobem třífázové zapojení. Při zapojení na tři fáze (3x 230 V/50 Hz) se již proudově jistí každá fáze běžnější hodnotou jističe, a to 16 A (tedy celkem 3x 16 A), průřez jednoho vodiče v kabelu by měl být aspoň 1,6 mm². Pro pořádek je třeba zmínit, že varná deska ve skutečnosti využívá pouze dvě fáze, třetí fázi lze použít pro napájení elektrické trouby.
Jak připojit indukční sporák a omezovač výkonu u indukčních ploten?
Odpovídá Jana Neuszerová, odbornice značek MORA a Gorenje
„Pokud chcete používat neomezeně indukční sporák (troubu a indukční desku), musí být připojen na dvě fáze, resp. na tři, protože třetí napájí troubu. Indukční sporáky nemají omezovač výkonu, takže pokud byste tento spotřebič přece jen napojili na jednu fázi, sporák bude pracovat jen do přetížení jističe. Podle požadavků ČSN/CTN všechny spotřebiče na vaření pro domácnost musí být připojitelné k 16A jističi. Aby byla tato podmínka splněna, jsou elektrické spotřebiče s příkonem vyšším než 3,7 kW navrženy tak, že výrobek je rozdělen do dvou okruhů, aby se maximální příkon mohl rozdělit mezi dvě fáze připojení 400 V – zjednodušeně řečeno mezi dva 16 A jističe. Výrobek neví, zda je připojen na 400 V, nebo 230 V, a jakou hodnotu má jistič. Z toho důvodu, že všechny komponenty ve výrobku jsou na 230 V, lze spotřebič připojit buď na 400 V se 16A jističem, nebo na 230 V s 32A jističem – výrobek tak bude mít neomezený výkon.
Druhou možností je omezovač výkonu, tedy pokud má daný spotřebič funkci PowerManagement (jako má Gorenje u samostatných indukčních ploten – lze tedy manuálně nastavit omezení výkonu), můžete spotřebič připojit na 230 V/16 A s nastavením omezeného výkonu do 3,5 kW. Spotřebič si bude regulovat příkon (např. sníží výkon u dvou zapnutých zón, pokud se zapne např. třetí zóna – vše závisí na nastavení výkonu zóny nebo funkce SuperBoost). Pokud připojíte výrobek, který má příkon vyšší než 3,7 kW, jen na 230 V/16 A a spotřebič nemá možnost nastavit omezení příkonu, bude výrobek plně funkční až do přetížení jističe nebo zásuvkového okruhu. Řešením pro domy/byty bez možnosti připojení na dvě fáze je samostatná trouba (kabel do zásuvky 230 V) a indukce s omezovačem výkonu.“
Text: Vanda Jesenská
Foto: se volením firem Mora, Gorenje, Sencor, Concept, Asko, Bosch, Airforce a Shutterstock
Datum vydání: 26. 2. 2024