Vánoční úklid
Už je to tu zas – blíží se Vánoce a s nimi i spousta povinností. Vybrat dárky, nakoupit, napéct cukroví, ozdobit domácnost, a především ji uklidit. Vánoční úklid bývá nenáviděnou tečkou za svátečními přípravami. Nemusíte se ho ale bát. Když si jednotlivé úkony dobře naplánujete, půjde to hladce.
Potřebujete především plán. Tím je dobré začít. Najděte si pět minut v autobuse cestou do práce nebo u odpolední kávy a shrňte si, co všechno pro vás vánoční úklid znamená a co je třeba udělat: zda půjde o trochu poctivější běžnou údržbu nebo zda se pustíte i do oken, mytí nádobí z vitrín a praní koberců.
POŠLETE JE K BABIČCE
Podle toho si udělejte časový plán – kolik na to všechno potřebujete času? Další krok je najít jej v diáři. Můžete sice rozvrhnout práce do několika podvečerů, ale opravdu velký úklid je lepší provést v rámci jednoho odpoledne, dne nebo víkendu.
Nežijete-li single, na zvolený termín pošlete děti i s druhým rodičem na celodenní výlet, na chatu nebo k babičce. Jestli něco nepotřebujete, pak nahánět své blízké z jedné místnosti do druhé a vyhýbat se jim při poletování s vysavačem, prachovkami a smetáky. Neměl by vás rušit ani nikdo jiný nebo něco jiného. Neříkejte kamarádce, ať se staví pro sazenice muškátů, ani se nesnažte při úklidu uvařit sváteční oběd o čtyřech chodech.
MÁTE VŠECHNO?
Dalším krokem je mít vše potřebné na stanovený termín k ruce. Nebudete kromě běžných čisticích prostředků potřebovat ještě něco? Třeba prostředek na mytí oken, nový hadr na podlahu nebo mop, nedocházejí sáčky do vysavače, utěrky nebo nemáte v plánu vycídit troubu? K nákupu si připište i něco pro sebe. Dobrou kávu, čokoládové bonbony a klidně láhev vína nebo nové cédéčko oblíbeného interpreta. Ať si práci zpříjemníte…
PRAVIDLA ÚKLIDU
Každý úklid má svá pravidla a postup domácností určitou logiku, taktiky se liší podle povahy úklidu. Při generální údržbě je ideální začít v místě bytu či domu, které je nejvzdálenější od vchodových dveří, a skončit opět u nich. Jinak se vyplatí postupovat, pokud uklízíte jen před příchodem tchyně. To je praktičtější začít místností, kde ji usadíte. Ještě jiný systém je dobré zvolit při běžné údržbě domácnosti. Při ní se zaměřte na nejfrekventovanější místnosti, jako je koupelna a WC, případně kuchyň. U obýváku, ložnice a dětského pokoje můžete o pomoc s luxováním či likvidací prachu požádat děti nebo manžela.
ODSHORA DOLŮ
Odborníci na úklid mají také vyzkoušeno, že pro dokonalý výsledek je dobré postupovat směrem odshora dolů. Co to znamená? Začněte u stropu a skončete podlahou. Tedy konkrétněji: nejdřív smeťte pavučiny, omyjte lustry, pak utírejte prach na skříních, v policích, následně myjte okna, perte záclony, leštěte dvířka nábytku, a až nakonec luxujte a drhněte podlahu.
ČISTIT, LEŠTIT, DEZINFIKOVAT
Snad na každý materiál používaný v dnešních interiérech existuje speciální čisticí přípravek: na sklo, nerez, dřevo, lamino, na koupelny, toalety, kuchyně… Jednotlivé produkty nabízejí speciální péči o vybrané typy povrchů, jsou k nim šetrné, zachovávají jejich kvalitu a vzhled, nepoškodí je. Existuje také množství univerzálních čističů, s nimi ale opatrně. Takové dlažbě, která je velmi odolná, neublíží téměř nic, obezřetnost je ale na místě u povrchů choulostivých, mezi které patří třeba dřevo nebo nerez. Pokud už takový čistič musíte z nějakého důvodu použít, zkuste jej nejdříve na malém skrytém místě a pokračujte, až budete mít jistotu, že materiálu neublíží. Ideálně se řiďte pokyny výrobců materiálů i čisticích prostředků.
KAPITOLA PODLAHY
Ta je zcela samostatná. Na každou podlahu je potřeba něco jiného. Keramická dlažba žádnou zvláštní péči nepotřebuje, stačí voda s trochou saponátu a klidně to můžete vzít hodně namokro. Na dřevěné a laminátové podlahy už ale určitě volte speciální přípravek a také pozor na množství vody. Ani laminátové podlaze, stejně tak i dřevěné, byť sebekvalitnější, nedělá přílišná vlhkost dobře. Hadr nebo mop před vytíráním dobře vyždímejte. U dřevěných podlah dokonce výrobci doporučují to s úklidem namokro příliš nepřehánět. Vytírat byste měli nejvýš dvakrát do týdne.
MODERNĚ A SNADNĚJI
Nesnažte se gruntovat byt s tím, co používaly naše babičky, a využijte moderních technologií a postupů. Kromě účinných úklidových přípravků se nabízí nepřeberné množství pomocníků šitých na míru třeba právě vám. Místo klasického koštěte s hadrem je pohodlnější sáhnout po moderním mopu, který dobře saje a k máchání a ždímání se nemusíte ani shýbat. Staré noviny, kterými možná leštila okna vaše maminka, zase nahradí moderní textilie – nezanechají šmouhy, nepouštějí chlupy, dobře sají – nebo stěrka na okna, s tou to půjde hravě.
MÉNĚ PRÁCE PRO KAŽDÉHO
Není třeba mluvit o tom, kolik práce vám ušetří domácí spotřebiče. Kvalitní vysavač je základ, hodit se může i elektrický mop, parní čistič a další pomocníci. Pro úklid téměř zcela bez starostí jsou přímo určeni dnes již rozšíření robotičtí pomocníci – vysavače, mopy i roboti na mytí oken. Ty stačí naprogramovat a vypustit „do terénu“ – na podlahu či na okno.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 11. 12. 2016