Vana, nebo „sprcháč“?
Máte-li velkou koupelnu plnou denního světla, toto dilema odpadá. Vejde se obojí. Méně místa samozřejmě zabere sprchový kout nebo vana se zástěnou.
V jedné domácnosti se najdou členové, kteří dávají přednost sprchování, ale také ti, kteří milují dlouhou relaxační koupel ve vaně. Avšak i oni potřebují mít možnost se v parných letních dnech nebo po sportovním výkonu rychle osprchovat. Pokud to dispozice vaší koupelny dovolí, je dobré mít obě varianty. V případě koupelny menších rozměrů lze k vaně pořídit sprchovou zástěnu. Nejen dříve narození ale ocení bezbariérovou koupelnu. I v běžném životě mladších lidí může například po úraze či během nemoci nastat situace, kdy se obyčejné vystupování z vany stane fyzicky náročnou disciplínou. Alternativou k uzavřeným sprchovým kabinám a také oblíbeným trendem posledních let je sprchový kout walkin.
Otevřený či uzavřený kout?
Walkin je částečně otevřený kout chráněný zástěnou pouze z jedné, případně ze dvou stran. Dá se umístit do niky, do rohu či volně do prostoru. Obvykle se kombinuje s velmi nízkou sprchovou vaničkou zapuštěnou v podlaze, případně se dělá bez vaničky, s vhodně vybranou protiskluznou dlažbou mírně vyspádovanou do odtokového žlábku. Toto elegantní a vzdušné řešení je častou výsadou moderních koupelen v minimalistickém duchu. Působí takřka neviditelně a navíc se pružně přizpůsobí danému prostoru nebo atypickým rozměrům místnosti, které dokáže beze zbytku využít. Při jeho pořízení je ale dobré pamatovat na to, že je pak celá koupelna včetně jejího zařízení méně chráněna před kapkami vody i párou. Také je třeba místnost vytopit na vyšší teplotu během mytí, než je tomu v případě uzavřené sprchové kabiny.
Druhy sprchových kabin
Sprchový kout lze umístit do niky a vybavit z čelní strany dveřmi, nebo zvolit sprchovou kabinu čtvrtkruhovou (vhodnější do malých místností), hranatou nebo v případě potřeby i asymetrickou. Praktické jsou sprchové kouty s úplně nebo částečně skládacími dveřmi, které po mytí můžete složit ke stěně, nezabírají místo a jsou díky tomu i bezpečnější, protože v kluzkém prostředí koupelny eliminují nebezpečí pádu na ostré hrany. Stejně jako sanitární keramika i sprchové vaničky se vyrábějí keramické, smaltované, akrylátové nebo z litého mramoru (odolného kompozitního materiálu složeného z vápence a pryskyřice), všechny druhy samozřejmě s protiskluzovou úpravou. Skleněné zástěny u sprchových kabin i u koutů walkin se dělají z kvalitního pevného bezpečnostního skla s povrchovou úpravou odpuzující kapky vody, takže se snáze udržují. Dveře se používají nejčastěji posuvné, skládací nebo kyvné.
text Dita Fingerlandová
foto se souhlasem firem Koupelny Ptáček, Ravak, Maxmax, Siko, Grohe, Tescoma, Sapho, Kaldewei
Datum vydání: 19. 10. 2021