Užitné vlastnosti v centru zájmu
Pro investora, který se rozhodl stavět nový dům po zkušenosti s rekonstrukcí staršího stavení, bylo prvořadým zájmem, aby objekt v každém ohledu a detailu stoprocentně plnil funkce, které uživatelé požadují. Principy funkcionalismu a minimalismu považuje za stále podnětné.
Naši hostitelé přistupovali ke stavbě domu vybaveni mimořádnou dávkou zkušeností. Poznali, jak se bydlí v paneláku, později koupili starší rodinný dům, který přestavovali, aby pokud možno vyhovoval jejich potřebám. Byť investovali mnoho času i fi nancí, výsledek nenaplňoval jejich představy. „Neustále jsme se museli podřizovat lokalitě, vlastnímu pozemku, členění stavby, její konstrukci, daným věcem, které nebylo možné změnit,“ vypočítává náš hostitel. „Něco jsme předělali, něco přistavěli, ale stále jsme byli něčím omezováni. Po té zkušenosti jsme začali diskutovat s architektem Liborem Chovancem.“
ZAČÍT OD ZÁKLADU
„Aby bydlení splňovalo naše požadavky, bylo nutné začít znovu od základu. Od výběru pozemku, od stanovení velikosti domu, od definování našich potřeb, rozvržení provozního režimu a funkcí jednotlivých částí. Naše představy byly dost náročné, ať se týkaly společenského života, návštěv nebo kulturního a sportovního vyžití.“ Stavební parcelu se investorům podařilo koupit na okraji města, v lokalitě nepříliš vzdálené od vlastního pracoviště. Z pozemku velmi mírně se svažujícího k jihu je krásný výhled do volné, měkce zvlněné krajiny. Developer rozparcelované území vybavil inženýrskými sítěmi, kanalizací a zpevněnými ulicemi.
PROJEKT PRO KONKRÉTNÍHO UŽIVATELE
Než architekt přistoupil k vytváření návrhu domu, velmi podrobně se seznámil se zvyklostmi a zálibami klientovy rodiny. „Později jsme ocenili, že právě díky tomu v projektu dokonale zohlednil veškeré naše potřeby. Vnitřní prostor rozvrhl na jednotlivé funkční zóny tak, aby provozně logicky navazovaly a vzájemně se nerušily,“ hodnotí spokojený majitel. Již první vypracovaný návrh byl velmi podobný současnému stavu. Dispozice souzněla s očekáváním klientů, vnější ztvárnění však pro ně bylo v první chvíli překvapivé. Jejich představa byla konzervativnější, z minulosti měli v paměti obecně špatné zkušenosti s nekvalitně provedenými plochými střechami. Nakonec ocenili kvality unikátního projektu: „Dům nám maximálně vyhovuje nejenom vnitřním uspořádáním, v němž i po dvou letech nacházíme zajímavé myšlenky a souvislosti, ale i vnější řešení je praktické a krásné. Individuálně navržený dům samozřejmě nemusí vyhovovat každému, je udělaný přesně pro potřeby zadavatele. Uživatel by se neměl přizpůsobovat konfekčnímu produktu, ale přesně naopak. Leckdo si myslí, že první, na čem ušetří, je architekt a projekt. Na stavbě pak prodělá a po léta užívání trpí funkčními a provozními nedostatky a vadami stavby.“
Vizitka domu
Konstrukce: kombinovaný skelet vyzděný cihlovými bloky
Stropy: železobetonový monolit
Fasáda: zateplená, speciální broušená omítka, kompozitní fasádní desky
Okna: rámy hliníkové, dvojitá skla, hliníkové žaluzie
Dveře: vnitřní dveře dřevěné bíle lakované, zalícované se stěnou – neviditelná zárubeň, skryté kování; celoskleněné pískované
Podlahy: dubový masiv, keramická dlažba 60 x 60 cm
Schodiště: železobetonové obložené dubovým masivem
Vytápění: tepelné čerpadlo země-voda, záloha plynový kotel, podlahové topení, zapuštěné konvektory, krb
Vybavení: nerezový bazén 7 x 3 m, nucené větrání s rekuperací, solární panely ohřívající vodu pro bazén a vířivku, sauna, centrální ozvučení
ARCHITEKTŮV KONCEPT
Libor Chovanec v autorské zprávě projekt popisuje takto: Architektonický návrh objektu v sobě integruje požadavky investora na pohodlné bydlení, zasazené do přilehlé zahrady, doplněné o zahradní pavilon s přírodním jezírkem. Vznikl tak jednoduchý objekt o dvou nadzemních a jednom podzemním podlaží, orientovaný v podélné ose východ-západ. Hlavní fasáda směřuje k jihu do zahrady, vstupní fasáda je obrácena k severu. Základní hmota objektu je navržena v bílé probarvené broušené fasádě, ustupující druhé nadzemní podlaží je obloženo kompozitními panely v černé barvě. Tyto panely jsou použity i na severní fasádě prvního podlaží. Pro maximální výhledy z místností bylo navrženo velkoplošné prosklení v hliníkových profi lech. Základním požadavkem při řešení dispozice bylo klidovou, společenskou a relaxační zónu usadit do jednoho podlaží. Místnost pro hosty a pracovny byly situovány do druhého patra. Společenská místnost jako jediná byla navržena v podzemním podlaží.
S ARCHITEKTEM AŽ DO KONCE
Mimořádně kvalitně navržený dům vyžadoval také precizní práci při realizaci. Majitel zdůrazňuje důležitost pečlivého výběru všech dodavatelů a důsledné kontroly provedení každého detailu. Špatné založení nebo špatné izolace se obtížně napravují. Později jsou na pořadu atypické detaily, u nichž je nezastupitelný autorský dozor. „Myslím si, že zkušenosti jsou nepřenosné, každý si je musí prodělat sám. Nejdůležitější je od začátku do konce spolupracovat s architektem. Libor Chovanec odvedl výtečnou práci.“
Libor Chovanec,
autor projektu
SPŠ stavební, Havlíčkův Brod ČVUT Praha, Modul architektury
◗ Ateliér LOXIA Praha
◗ Ateliér Penta, v.o.s., v Jihlavě od června 2003 v OK PLAN ARCHITECTS
Vybrané realizace:
◗ Dům v Černošicích – autor
◗ RD Chýnice – autor
◗ RD Zlín II – autor
◗ RD Roudnice nad Labem – spoluautor
◗ MVT Chotěboř – spoluautor
◗ DIOD Jihlava – spoluautor
◗ U1-showroom – spoluautor
◗ EXIT 112, Jihlava – autor
◗ SE – ENEL Bratislava – spoluautor, koordinace profesí, AD
◗ RD Říčany II – autor
Kontakt:
OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o.
Na Závodí 631, Humpolec
tel.: 565 533 656, 777 200 981
l.chovanec@okplan.cz
www.okplan.cz
Datum vydání: 25. 5. 2015