Už víte čím oplotit zahradu?
Rozhodujete se pro výběr plotu? Shrnuli jsme pro vás výhody a nevýhody různých druhů oplocení, se kterými se můžete u nás setkat. Některé jsou vhodnější jako zvuková bariéra, jiné zase vypadají krásně a ještě dokáží účinně zabránit vniknutí na pozemek apod.
Pokud plot, který plánujete stavět, nebude vyšší než 180 centimetrů, nehraničí s veřejným prostranstvím, nebo neplatí za památku stojící na chráněném území – můžete se rozhodnout pro úplně jakýkoliv plot, který se bude líbit a vyhovovat právě vám. Nicméně je otázkou dobrých mravů, zeptat se na názor souseda, nebo s ním alespoň výstavbu konzultovat. Styl oplocení pozemků by měl být alespoň typově a výškově jednotný v dané lokalitě.
Drátěný plot
Potřebujete se jen nějak symbolicky oddělit od vašich sousedů? A zajímá vás, jak nejlevněji a nejúčinněji kýženého výsledku dosáhnout? Nejlevnější variantou je pletivový plot poplastovaný PVC. Jeho cena vychází přibližně na 80 Kč za metr při výšce 175 cm. Pletivo je v podstatě úplně průhledné, takže záleží na vás, jestli k němu ještě doplníte výsadbu přírodních keřů jako určitou optickou hradbu.
Hlavní funkcí plotu je koneckonců hlavně psychologická a optická bariéra s vnějším světem. Kromě toho v některých případech může působit i jako ochrana před přílišným hlukem. Jak takové nejúčinnější ochrany dosáhnout?
Betonový plot
Hlavní doménou betonového plotu je absolutní neprůhlednost a vysoká ochrana vůči hluku. Silná zvuková clona sníží hluk o 4 až 8 decibelů. To není jediná výhoda, dalším plusem je snadná jednorázová montáž, a v podstatě absolutně nenáročná údržba. Tento plot je téměř nesmrtelný. Je vám jedno, jak to bude vypadat? Hlavně když to vydrží půlstoletí a nebudete na plot muset ani sáhnout, přehlídnete i jeho „nevzhlednost“. Cena betonového plotu začíná již na 1800 Kč za metr čtvereční.
A pokud chcete poradit, jak docílit maximální hlukové clony, stačí podél betonového plotu vysázet ještě živý plot. Tato kombinace je nejdokonalejší ochrana před hlukem.
Gabiony
Alternativou k betonovému plotu je tzv. gabion. Kvádr z drátěné sítě vyplněné kamením a zeminou, který zvukově izoluje podobně jako betonový masiv. Gabion může být použit ale i jako nástroj na stabilizaci svahu nebo zábrana proti sesuvům půdy. Jedinou nevýhodou, kromě ne příliš elegantního vzhledu, je to, že si ho nepostavíte sami, kvůli velké hmotnosti gabiony staví specializované firmy. Cena gabionu za jeden metr krychlový odpovídá přibližně 1900 Kč. Náplní takového gabionu může být mimo jiné žula, křemen, pískovec či břidlice.
Živý plot
Naprosto jiný estetický dojem a zážitek nabízí přírodní živý plot. Vhodnou volbou rostlinného sortimentu a typu údržby můžeme ovlivnit míru odclonění od okolí. “Živé ploty jsou řešením pro mnoho soukromých zahrad i pro veřejné objekty. Dodávají prostoru příjemný zelený rámec i potřebný pocit soukromí. Mohou být elegantní, přísně zastřihované nebo je mohou tvořit volně rostoucí keře. Ty více kvetou a mohou mít pestřejší skladbu; výjimkou už dnes nejsou ani živé ploty z dřevin s jedlými plody,“ říká Eva Jeníková z atelieru zahradní architektury In-site (www.in-site.cz) Za nevýhodu můžeme pokládat ale fakt, že v počáteční fázi vlastně žádný plot nemáme. Pokud ale zvolíte rychle rostoucí křoviny jako například turkestánský brest nebo sibiřský jilm, můžete už během jednoho vegetačního období získat plot až do výšky jednoho metru. Je dobré si uvědomit, že šířka živého plotu je ve srovnání s laťkovými nebo drátěnými ploty o poznání větší. Co se týče dalších druhů vhodných k výstavbě živého plotu, doporučují se spíše ploty listnaté než jehličnaté. Živý plot musíte zahrnovat péčí, dvakrát za sezonu je potřeba upravit, prostříhat. Zároveň je tu možnost, že váš plot napadne nějaká nemoc křovin. Cena živého plotu je značně individuální, záleží na skladbě dřevin i na výšce sazenic. Například za 100 kusů malých sazenic tújí zaplatíte 1000 korun, nicméně vhodnější budou již starší sazenice v hodnotě alespoň 30-40 Kč kus.
Kovaný plot
Kovaný plot je nejen nadčasový a krásný, ale zároveň jeden z nejspolehlivějších, co se týče zabránění vstupu na pozemek. Navíc jeho životnost se počítá ne na roky, ale na generace. Své uplatnění nalezne nejen u historických budov, ale také u odvážných, ultra-moderních návrhů architektů. „Češi upřednostňují především jednoduché motivy plotových dílců, protože tolik nepodléhají módním vlnám a jsou po stránce ceny nejzajímavější,“ doplnil Milan Kučera ze společnosti LAMARK, největšího výrobce kovaných plotů u nás. (www.ploty-lamark.cz) Základní motivy kovaných plotů začínají na ceně 1300 Kč za metr čtvereční.
Celozděný plot
Zděné ploty působí po estetické stránce velmi reprezentativně a jsou spolu s kovanými ploty často využívány na hlavní část plotu, která bývá nejvíce reprezentativní. Zděný plot nabízí dostatek soukromí a vyžaduje jen minimum údržby. Aby se vizuálně rozbila velká a neprostupná masa – bývá často kombinován dřevem nebo jinými materiály. Právě kvůli této rozmanitosti není snadné určit cenu za metr zděného plotu. Nicméně počítejte s tím, že zděné ploty jsou poměrně drahé a ceny se budou ve skutečnosti vždy pohybovat nad úrovní 100 tis za plot.
Dřevěný plot
S ohledem na cenu jsou oblíbené také ploty dřevěné. Základní varianty bez podezdívky totiž pořídíte už za 300 Kč za metr a navíc si spoustu práce můžete realizovat sami. Dřevěný plot vypadá přirozeně a nikoho neuráží, ale na druhou stranu ani nepřekvapí. Stejně jako u jakéhokoli jiného dřeva, které necháte napospas přírodním živlům, jej musíte pravidelně ošetřovat – barvou, lazurou apod. Oblíbeným materiálem jsou ploty z dubu, borovice či severského smrku. „Nejvhodnější variantou v poměru cena výkon je modřín,” říká truhlář Petr Pichlík ze zakázkového truhlářství Pichlík. (www.truhlarstvi-pichlik.cz) V Čechách je modřín totiž snadno dostupný a poměrně dlouho vám na zahradě vydrží.
Plastový plot
Zejména z důvodů dostupné ceny se v poslední době rozšířily také ploty plastové, které ve většině případů imitují dřevěnou strukturu, případně využívají kombinaci plastu a dřevěných pilin (proto označované jako dřevoplast). Jejich největší předností je cena. Metr lze pořídit již za cca 120 Kč. Díky použitému materiálu jsou v podstatě bezúdržbové a odolné povětrnostním vlivům. Plastový plot můžete také ve většině případů bez poškození vrtat a řezat. Jedinou nevýhodou je stále určitá nestálobarevnost, přestože výrobci slibují opak.
Tereza Chaloupková
Foto: Shutterstock a Lamark
Datum vydání: 20. 7. 2015