Úvod do rekuperace: Zdravé a úsporné větrání domova

Technik provádí údržbu rekuperační jednotky v interiéru

Foto: Shutterstock

Chcete v interiéru dýchat čerstvý vzduch bez průvanu, s ideální vlhkostí a stálou teplotou, a přitom neutrácet peníze za vytápění ani klimatizaci? To vše vám dokáže zajistit řízené větrání s rekuperací (zpětným získáváním) tepla.

Jak funguje rekuperační systém?

Systém řízeného větrání je velmi jednoduchý: Skládá se z rekuperační jednotky a vzduchotechnického potrubního rozvodu. Potrubím je k rekuperační jednotce přiváděn čerstvý vzduch z vnějšího prostředí a zároveň odpadní (vydýchaný) vzduch z interiéru. Tyto vzduchové masy se střetnou v výměníku tepla. Jeho úkolem je oddělit proudy vzduchu a zajistit, aby se mezi nimi vyměnilo co nejvíce tepla. Správně fungující systém zajišťuje zdravý vzduch po celý rok a dokáže nahradit vytápění i klimatizaci. Navíc přináší významnou úsporu energie.

schéma fungování klimatického modulu v létě

Klimatický modul Zehnder ComfoClime dokáže dohřívat i dochlazovat vzduch v interiéru. Schéma jeho fungování v létě. Foto: Zehnder

schéma fungování klimatického modulu v zimě

Klimatický modul Zehnder ComfoClime dokáže dohřívat i dochlazovat vzduch v interiéru. Schéma jeho fungování v zimě. Foto: Zehnder

Zdravé vnitřní prostředí díky rekuperaci

Jedním z hlavních přínosů větrání s rekuperací je schopnost efektivně udržovat stálou teplotu a čerstvý vzduch i při minimálních tepelných ztrátách.. V moderních domech zůstává vzdušná vlhkost z vaření, sprchování nebo praní uvnitř, což může vést k syndromu nezdravých budov a tvorbě plísní. Rekuperační systém efektivně odvádí vlhkost a zajišťuje kvalitní vzduch, čímž přispívá k prevenci alergií a onemocnění.

Sklepní prostory s instalovaným vzduchotechnickým potrubím pro rekuperační systém.

Potrubní rozvod centralizované rekuperace vedený pod stropem sklepního prostoru. Foto: Saint-Gobain, divize V-systém

Jak rekuperaci nainstalovat?

Ideální čas pro instalaci systému řízeného větrání je při stavbě nového domu. Stavba musí být na systém připravena a vybavena rozvody větracího vzduchu, do kterých lze zapojit odvětrání koupelen a toalet. Kuchyňské digestoře do systému zapojeny být nesmí, kvůli mastným nečistotám, které by mohly poškodit zařízení.

větrací jednotka s klimatickým modulem umístěna v suterénu rodinnného domu

Ideální místo pro umístění větrací jednotky s nadstavbou v podobě klimatického modulu je v garáži nebo suterénu rodinného domu. Foto: Zehnder

Typy rekuperačních systémů

Křížový výměník: Levný a efektivní systém

Použití křížového výměníku představuje jednoduchou variantu, která dokáže získat až 90 % tepla z odvětrávaného vzduchu. Tento systém je vybaven pylovými a prachovými filtry, což zlepšuje kvalitu vzduchu v domě. Cena kvalitní rekuperační jednotky začíná na 80 000 Kč.

Tepelné čerpadlo: Maximální využití energie

V případě, že máte tepelné čerpadlo, můžete jej využít v rekuperačním systému. Aktivní rekuperace umožňuje převést teplo do teplé užitkové vody nebo do vody k vytápění, což zvýší počáteční investici, ale přinese výraznou úsporu energie.

Komplexní jednotka: Řešení pro domy s větší tepelnou ztrátou

Pro domy s větší tepelnou ztrátou je ideální ventilační jednotka s integrovaným tepelným čerpadlem a zásobníkem teplé vody. Tento systém umožňuje kompletní větrání, vytápění i klimatizaci domu. Investice do tohoto systému může přesáhnout 500 000 Kč, ale nabízí vysoký komfort a úsporu nákladů.

Přínosy řízeného větrání s rekuperací

  • Výrazné snížení tepelných ztrát v zimě i v létě.
  • Stabilní mikroklima po celý rok.
  • Úspora za vytápění a klimatizaci.
  • Zlepšení kvality vzduchu v interiéru.
  • Prevence tvorby plísní a bakterií, vhodné pro alergiky a astmatiky.

Pro více informací o tom, jak vytvořit zdravý domov, si přečtěte článek Žijte ve zdravém domě.

Text: Vít Straňák
Foto: Shutterstock a se svolením firem Zehnder a Saint-Gobain

Datum vydání: 1. 10. 2024

Edit: