Usušte si úrodu na zimu
Chcete si schovat trochu letošní pěkně vyzrálé úrody i na zimní období, kdy už sezónní potraviny nejsou k dispozici a v supermarketech seženete jen bledé a neduživé připomínky ovoce a zeleniny ze slunného léta a podzimu?
Sušené ovoce a zelenina, houby či bylinky – třeba i domácí těstoviny se vám hodí v kuchyni v každém ročním období. Takové zásoby máte hned po ruce a můžete z nich začít vařit pokrm ihned, přestože vaše lednička a spíž momentálně zejí prázdnotou.
Vítanou pomocnicí pro zpracování šťavnatých výpěstků vám bude domácí sušička ovoce. Nenechte se však názvem mýlit, v tomto skvělém zařízení můžete usušit a poté uskladnit i další dobroty ze zahrady a z lesa. Stačí jen vybrat dobře vyzrálé kousky, které nejsou nahnilé ani napadené škůdci, a pak už přenechte práci vaší sušičce.
Tvar rozhoduje
Vybíráte-li nový přístroj, jako první vás pravděpodobně bude zajímat počet sušicích plat a možnosti regulace teploty. Čím více plat, samozřejmě tím více dobrot najednou usušíte.
Vsadíte-li na modely, jejichž základna má tvar kruhu, budete na sebe jednotlivá patra skládat do komínku, přičemž můžete počet pater libovolně odebírat, nebo přidávat podle potřeby. Je také dobré vědět hned na začátku, že tyto sušičky mají motor ve středu spodní části, teplo odtud stoupá vzhůru a nejvíce ho bývá právě v nejnižších platech v jejich středních partiích. Běžně se tedy může stát, že potraviny na okrajích plat nebudou ještě zcela usušené, zato ty uprostřed už bude potřeba ze sušičky vyjmout. Totéž platí také pro pozici plat v komínku – čím je plato výše, tím déle se potraviny na něm budou sušit. Právě z tohoto důvodu se u kulatých přístrojů v průběhu sušení vyplatí plata mezi sebou prohazovat.
S výsuvy
U sušiček s obdélníkovou či čtvercovou základnou lze pak patra vysouvat jako šuplíky ve skříni, což je z hlediska manipulace s potravinami o něco praktičtější. Na druhou stranu velikost přístroje je v tuto chvíli předem dána a jeho výšku nelze měnit přidáváním či odebíráním pater jako v předchozím případě.
U hranatých sušiček se topná jednotka nachází „v zádech“, a teplý vzduch zde tedy cirkuluje daleko rovnoměrněji. U těchto typů není třeba se obávat, že by se zelenina a ovoce v nižších patrech usušily dříve, než ty nahoře, proto nemusíte plata během sušení prohazovat jako v případě předchozích modelů. Také kontrola sušení je daleko snazší – stačí pouze vysunout příslušné plato a podívat se, žádné rozebírání celého komínku!
Správná teplota
Klíčový význam při správném sušení má také regulace teploty. Každá potravina potřebuje jiné zacházení – některé ovoce a zeleninu je nutno sušit více zprudka, jiné naopak co nejpomaleji, aby byl výsledek uspokojivý, a úrodu jste sušením neznehodnotili. Levnější modely sušiček tuto možnost nemají, pokud si však jste ochotni za tuto funkci připlatit, rozhodně nebudete litovat. Sušení potravin tak budete moci v průběhu procesu plynule korigovat podle potřeby. Elektronická regulace teploty se většinou pohybuje v rozmezí 35–70 °C.
Další funkce
Mezi další důležité vybavení, které vám usnadní používaní a nabízí ještě větší komfort při používání sušičky, patří například časovač, světelná kontrolka provozu přístroje, pojistka proti přehřátí či speciální programy, jež jsou přednastaveny pro sušení konkrétních druhů potravin.
Většina přístrojů vám také nabídne možnost umývání odnímatelných částí v myčce, což urychlí údržbu a následné uložení přístroje po skončení procesu sušení.
Co budete ještě potřebovat
Při zpracování úrody se vám budou hodit i další nástroje, s jejich pomocí připravíte ovoce a zeleninu na sušení ještě rychleji.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 27. 8. 2018