Úpravy stěn

Něco by ta stěna chtěla… Novou barvu, tapetu, reliéfní povrch nebo obklad? To všechno dodá stěnám neotřelou tvář a bydlení nezaměnitelnou atmosféru. Dobré je ale zvážit, co konkrétní stěně bude slušet a vyhovovat. A i když je na výběr z mnoha možností, být originální za každou cenu nemusíte. I pouhá bílá dokáže zázraky, navíc má mnoho podob.

Zdi zrovna nemusejí být špinavé, počmárané nebo vůbec neošetřené, abyste přemýšleli o tom, že potřebují nový kabát. I když právě nehezký vzhled je nejčastějším důvodem, proč malujeme nebo tapetujeme.

Sádrová filcovaná omítka Cemix 016 F je určena pro jednovrstvé omítání všech klasických stavebních materiálů v interiéru. Oproti klasickým jednovrstvým omítkám nabízí možnost aplikace ve větších tloušťkách a kratší dobu zrání. V receptuře omítky jsou použity přírodní, ekologické a zdravotně nezávadné materiály. Na povrchu se nedrží prach a je tak vhodná pro alergiky. Další její předností je prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost. 6,90 Kč/kg bez DPH. Foto: Cemix

ESTETICKÉ I PRAKTICKÉ DŮVODY

Úprava stěn může mít i jiné důvody: třeba právě nová malba nebo tapeta splní stejnou funkci jako bytové doplňky. S nimi se zásadně změní vzhled a atmosféra interiéru a zároveň je lze relativně nenáročnou cestou a s nevelkými finančními náklady změnit. Ne že byste museli barvu zdí přizpůsobovat třeba ročním obdobím, ale častější „bezdůvodné“ změny podstupuje třeba dětský pokoj, jehož majitelům se proměňují nálady rychleji než dospělým, snadno můžete přizpůsobit barvu stěny nové pohovce v obýváku a tak dále.
Dalším důvodem, proč přemýšlet o určité úpravě stěn, je praktická stránka. V některých případech musí být stěna dobře čistitelná, takže místo běžného nátěru, který doposud nesla, bude možná lepší omyvatelná tapeta nebo obklad, případně jen omyvatelný nátěr. Jinde se objevují problémy s vlhkostí, pak přicházejí na řadu například speciální nátěry, které mají schopnost ve vlhkém prostředí dobře obstát a eliminovat vznik plísní, sáhnout můžete po obkladových deskách. Důvody mohou být i zdravotní. Nejen v nemocničním prostředí se uplatňují například speciální antibakteriální nátěry a další.

Pro úpravu stěn se hojně využívá i obkladů, a to nejen keramických. Využít můžete obkladové desky z různých materiálů, které pomohou řešit i akustickou izolaci nebo problém s vlhkostí.

JAK NA MALOVÁNÍ

Malování je stále nejčastější úpravou stěny. Dnes už ovšem není nutné obnovovat nátěr co dva roky. Pokud vyberete kvalitní barvu s vlastnostmi odpovídajícími daným podmínkám, vydrží i kolem pěti let. Dnes má totiž většina disperzních interiérových barev velmi dobrou otěruvzdornost, barevné odstíny s moderními pigmenty jsou dlouhodobě světlostálé, takže malba má obecně výrazně delší životnost.

Kvalitní disperzní nátěr zaručí odolnost a dlouhou životnost, v oblíbeném sortimentu bílých odstínů nabízí vysokou bělost, ale není vždy nutné sahat po nejvyšší kvalitě. Stále velmi používané jsou i nedisperzní nátěry, a to mimo jiné právě pro nízkou cenu. V porovnání se svými předchůdci totiž vykazují také poměrně dobrou otěruvzdornost, na dotek nešpiní a i bělost je u nich relativně vysoká. Nevýhodou je ale možnost omezeného počtu vrstev nátěru na podkladu a nutnost škrábání starých nátěrů po několikerém malování. Tyto barvy se tak uplatní zejména v méně namáhaných prostorách, třeba ve sklepích, komorách a podobně.

Španělská značka autorských designových tapet Tres Tintas Barcelona přichází s novou kolekcí In & Out. Představuje estetické pokračování okolního světa do interiéru tak, jako bychom se dívali ven z oken. Textury inspirované přírodou, paprsky světla, stíny rostlin, malebné tahy modrých, zelených a neutrálních barev navozují pocit radosti a klidu. Tapeta 340 x 300 cm, 14 994 Kč. Lze vyrobit i na míru. Foto: Trestintas

ZA VYŠŠÍ CENU DOBRÉ SLUŽBY

Disperzní nátěry jsou však nejrozšířenější a nejoblíbenější skupinou interiérových barev. Přestože je jejich pořizovací cena o něco vyšší než u nedisperzních nátěrů, lze je přetírat bez odstraňování starých vrstev a předejít následným nákladům na opravy. Kromě mnoha odstínů bílé můžete sáhnout po populárních od výrobců probarvených disperzních interiérových barvách, které vás ušetří nutnosti míchání požadovaného odstínu pomocí tónovacích barev a přípravků. V sortimentu disperzních nátěrů nejvyšší kvality si pak určitě vyberete vhodný nátěr i do velmi náročných podmínek. V nabídce jsou vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a čistitelné nátěry, které vynikají i extrémní bělostí. Existují také speciální produkty: interiérové nátěry protiplísňové, izolační proti skvrnám, antibakteriální, snadno čistitelné.

Na dekorativní povrchové úpravy stěn lze využít speciální materiály (dekorativní tmely) a techniky, jejichž široká škála umožňuje vytvářet různé reliéfní struktury povrchu stěn. Foto: JUB

STĚNY PLNÉ OBRAZŮ

Tapetování zažívá v posledních letech obrovský comeback. S tapetováním našich rodičů a prarodičů ovšem nemá téměř nic společného. Radikálně se proměnily materiály tapet i vzory, stejně jako práce s tapetami, a to jak po stránce technologické (lepení), tak po stránce využití v interiéru – už dávno se netapetuje celý pokoj od podlahy ke stropu. Proč tapetovat? Tapeta interiér příjemně oživí a navíc zakryje i případné nerovnosti či praskliny omítky, které se nedaří skrýt pod malbou. S její pomocí lze oživit jinak nevýrazný kout, zvýraznit určité partie prostoru a tak dále. A nebojte se kombinací více barev nebo vzorů. Vzory přitom mohou být plastické, provedené v jiném materiálu než základ tapety, s metalickými prvky či dokonce kamínky. Trendy jsou rovněž fototapety, případně obrazové tapety a výjimkou není ani jejich použití na stropě… V interiéru se s ní pracuje jako s obrazem, neboť má předem dané rozměry. I dnes se pak uplatňují také přetíratelné tapety, které se nabízejí v široké škále struktur a vzorů, jež tato tapeta umí vykreslit na stěnu.

Barevný nátěr Primalex Inspiro v odstínu Arabská mocca. Nabízí velmi jednoduchou aplikaci, výbornou kryvost a vysokou otěruvzdornost. Cena 359 Kč/3 kg, foto: Primalex

ZPŮSOBY LEPENÍ

Při aplikaci tapety čtěte pečlivě postup a instrukce výrobce. Ty obvykle najdete na rubu tapety v podobě ikonek. Dočtete se zde, zda tapeta odolává vlhkosti, nakolik je nehořlavá či odolná proti UV záření i to, jestli při lepení musíte natírat lepidlem tapetu či stěnu. Výrobci na rubu označují i bod pro rozestup mezi vzory pro napojování jednotlivých pásů.

OBLOŽIT!

Pro úpravu stěn se samozřejmě hojně využívá i obkladů, a to nejen keramických. Ty rozhodně nepatří jen do koupelny, na toaletu nebo záda kuchyňské linky, ale uplatní se i v obývacím pokoji nebo v ložnici. Použité jen na části stěny esteticky zvýrazní určitou partii místnosti, prakticky zvýší její odolnost (za pohovkou, kolem krbových kamen, v koutě, kde spává váš domácí mazlíček a podobně). Efektně působí také použití podlahové krytiny, která se může šplhat až na stěnu. Tímto způsobem lze vytvořit například působivé čelo postele.

Mozaika 5 x 5 cm ze série Board od RAKO je nabízena v barvách základních dlaždic dokonale imitujících dřevo nebo v mixu barev dodávaných na lepenci 30 x 30 cm. Tato dekorace může interiér obohatit o další originální detaily či vyřešit obložení technicky problematických míst. Foto: Rako

TRENDY STĚRKY

Hitem posledních let jsou dekorativní stěrky, a to zdaleka nejen betonové, které nicméně patří mezi velmi oblíbené řešení nabízející mnoho výhod, třeba skvělou službu zastanou v koupelnách – na stěnách, které přicházejí do přímého kontaktu s vodou. Na zdi jinde v interiéru ale můžete díky speciálním hmotám přenést také reliéf kůže, stromové kůry, vzhled přírodního kamene a mnoha dalších přírodních materiálů. Výsledek záleží jen na výběru správného nářadí, výrobku, volbě techniky a kombinaci barevných odstínů. Speciální materiály pro dekorativní úpravy lze třeba jen vybrousit do hladka a vyleštit, to vše ve stovkách barevných odstínů.

Dekorativní panely lze použít v koupelně, k obkladu zad kuchyňské linky, ale i kdekoli jinde v interiéru. Díky široké nabídce povrchových fólií umožňují výběr z celé řady nejrůznějších odstínů a do jejich plochy je navíc možné nechat vyfrézovat působivé plastické vzory. Foto: Trachea

3 rady před malováním

  1. Barvy do interiéru se vyrábějí na všechny druhy standardních podkladů, ale při výběru ideálního nátěru se ještě raději poraďte s odborníkem, prodejcem.
  2. Většinu disperzních interiérových barev je možné použít na minerální a sádrové omítky, sádrokarton, sádrovláknité a dřevotřískové desky, betonové panely, papírové tapety, sklovláknité tapety a podobně.
  3. Nejlevnější nedisperzní barvy určitě nepoužívejte na podklady, které bude v budoucnu problematické škrábat (sádrokarton, tapety, strukturní barvy či tapety) a na plochy mechanicky velmi namáhané.

PRŮVODCE TAPETAMI:

  • Papírové: nabízejí snadné použití, na zdi mohou vytvořit zajímavou strukturu, kterou lze přetřít i omyvatelnou barvou. Mohou být z potištěného, raženého či mačkaného papíru.
  • Vinylové: jsou odolné, mohou přijít i do vlhkého prostředí. Strukturovaný povrch dobře skryje případnou nerovnost zdí, můžete je omýt běžnými saponátovými roztoky, ale i přetírat.
  • Vliesové: lze je aplikovat na jakýkoli podklad, např. na různé typy vnitřních omítek, také podkladovou tapetu či dřevotřískovou desku apod. Ideální na stěny s trhlinami v podkladu.
  • Sklovláknité: vhodné i do vlhkých prostor, docílí perfektního vzhledu i na staré omítce. Umožňují několikanásobné přemalování bez ztráty viditelnosti raženého vzoru.
  • Textilní: nabízejí reprezentativní řešení, jsou však poměrně náročné na aplikaci, údržbu i co do finanční stránky.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 6. 9. 2017

Edit: