Uklizená podlaha je základ!
Čtvrtina Čechů minulou zimu přiznala, že doma uklízí více než před nástupem koronavirové pandemie. Nejběžnějšími položkami pravidelného úklidu jsou pak podlahy. S čím na ně, aby byly rychle čisté?
Proč někteří z nás uklízeli a stále asi ještě uklízí intenzivněji? Jednak trávíme více času doma a důvodem se také stala zvýšená prevence proti onemocnění covidem19 spojená například s pravidelným dezinfikováním některých míst, což uvedlo 46 % dotázaných. Většina domácností (necelé tři čtvrtiny) v četnosti úklidu ale neprošla žádnou změnou a jen ve 2 % domácností se naopak uklízelo méně často. To vše vyplynulo z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Dyson.
Častěji uklízejí ženy, muži pomáhají
Průzkum byl zaměřen na lidi od 35 do 45 let s maturitou či vysokoškolským vzděláním, kteří žijí ve velkých městech. Z odpovědí dále vyplynulo, že úklid mají v domácnosti častěji na starost ženy. Přibližně třetina z nich uvádí, že dělá všechny domácí práce sama. Polovina má pak na starost většinu domácích prací s tím, že jim ostatní spolubydlící alespoň občas pomohou. Muži jsou častěji v pozici těch, kteří s uklízením sice pomáhají, nicméně o většinu prací spojených s úklidem se stará někdo jiný.
Podlahy, toalety a kuchyně
Které položky patří mezi součást pravidelného úklidu domácnosti? Jednoznačně jsou to podlahy, které uvedlo 92 % dotázaných, dále pak toaleta (88 %) a kuchyňská linka (86 %). Ukázalo se také, že koberce přestávají být „in“: Ve více než dvou třetinách domácností převažují tvrdé podlahy nad koberci. Koberce dominují pouze u 6 % respondentů a pouze jeden z 500 (0,2 %) odpověděl, že má doma výhradně koberce. S tím také souvisí, že nejvíce lidé vysávají tvrdé podlahy – třetina jim věnuje pozornost každý den nebo téměř každý den a takřka polovina jednou až dvakrát týdně. Koberce každý den vysává čtvrtina lidí. Trendem je také používání vysavače i na jiné nečistoty, než je podlaha. Lidé vysávají také stoly, pelíšky domácích mazlíčků, poličky, pohovky, schody, podlahové či stropní lišty, svítidla, terasy a balkony, matrace… Mezi nejméně vysávané plochy pak patří stropy, okna či zdi.
Co obsahuje prach?
Prach velmi znepokojuje více než čtvrtinu oslovených, kteří na škále od 1 do 10 uvedli míru znepokojení 8 a výše. Naopak pouze málokdo prach příliš neřeší. Za nejvíce znepokojující částice a látky, jež se mohou lidem dostat do domácnosti, byly označeny plísně (64 %), prach (35 %) a bakterie (25 %). Některé složky prachu se pro respondenty ukázaly jako překvapivé. Nejvíce je překvapily výkaly roztočů (13 %). Přesně pětina však neuměla na otázku odpovědět, což může znamenat, že se o složení prachu ve své domácnosti vůbec nezajímá. Prach v domácnosti je přitom složitý komplex částic, které jsou pouhým okem často neviditelné. Patří mezi ně odumřelé kožní buňky, vlasy, roztoči, výkaly roztočů, bakterie, viry, plísně, drobný hmyz a další složky.
Jak vybrat vysavač
- Zaměřte se zejména na výkon motoru, kterým je přístroj poháněn.
- Dále volte ideálně takový, který disponuje utěsněným pokročilým filtračním systémem a u něhož lzevysáté nečistoty po úklidu hygienicky vysypat bez nutnosti kontaktu s prachem.
- Uklízet různé povrchy jedním přístrojem vám umožní zejména široká paleta nástavců, které jsou uzpůsobené pro vysávání prachu v různých koutech domácnosti.
Zajímavosti z průzkumu:
- Celkem 92 % lidí používá při úklidu své domácnosti vysavač. K dalším využívaným úklidovým prostředkům se řadí mokrý hadr (72 %), smeták (67 %), mokré utěrky na prach (57 %) a mop (56 %).
- Jedinou položkou, kterou zahrnuli do pravidelného úklidu častěji muži než ženy, jsou schody.
- Nejméně nás prý znepokojují drobky jídla (jen 3 %), ale třeba i vlasy nebo bahno.
text redakce
foto se souhlasem firem Lifheitshop, Albixon, Irobot CZ, Rowenta, Karcher, Vileda
Datum vydání: 17. 1. 2022