Uklizená domácnost pročistí i vaši duši
Berte jarní úklid jako nový začátek a vezměte to pěkně z gruntu. Aby váš byt „prokoukl“, je třeba ho nejen pořádně vyčistit, ale také uspořádat zredukovaný počet věcí.
Pokud máte sklon věci shromažďovat a nechávat si je na očích, pak váš byt bude vytvářet dojem odkladiště. „Jako první při jarním úklidu doporučuji zbavit se nepotřebných a nevyu- žívaných věcí. Věnovat je můžete například na charitu nebo je zkuste prodal dál. Důležité je se ovšem zamyslet i nad důvodem toho, proč vlastně zvládnete tyto věci vždy za určitý časový úsek nahromadit,“ radí designérka Anke Glut, která působí v Česku, ale své pracovní zkušenosti získala především v Belgii. „Velkým nešvarem nejen českých domácností je většinou nedostatek úložného prostoru, který pramení z toho, že se lidé většinou zařizují sami a věci nedomyslí do důsledků. Napří- klad u malých bytů nebo atypicky řešených prostor se snažím navrhnout co nejvíce možností úložného prostoru, aniž by to omezovalo celkovou atmosféru.“
CO ŘÍKÁ PRŮZKUM
Jak si zorganizovat domácnost pro každodenní život, zajímalo i společnost IKEA. Proto se Čechů v novému průzkumu zeptala, co je pro ně při úklidu největší výzvou. Pro tři čtvrtiny lidí (76 %) je důležité, aby každá věc měla své místo a domov tak měl řád. Uklízíme pravidelně a často, přesto se nepořádek neustále vrací. Do úklidu se 61 % Čechů pouští minimálně jednou týdně, z toho 22 % uklízí dokonce každý den. Sezonnímu úklidu se věnuje téměř polovina Čechů. Celých 61 % dotazovaných zároveň přiznalo, že se jim přesto doma hromadí nepotřebné věci a rádi by s tím něco dělali. A proč není jednoduché se věcí zbavovat? Často v tom brání pocit, že budete danou věc v budoucnu ještě potřebovat (54 % dotazovaných), nebo k ní máte nějaký citový vztah (30 %). Když ale zkusíte dát pro vás zbytečným věcem šanci na nový život, nebudete se cítit tolik provinile.
VAROVÁNÍ PŘED KOPIEMI A NEKVALITOU:
- Nanotechnologie může zásadně zjednodušit údržbu, nebo i předejít často nevratnému poškození povrchů tekutinami a špínou. V té souvislosti se objevila řada různých prodejců všelijakých „zázračných vodiček“, které se skutečnou nanotechnologií nemají nic společného (často za nereálně nízké ceny), nebo jsou na úrovni technologií před deseti a více lety.
- Samostatnou kategorií jsou pak různé kopie a zneužívání ověřených značek. Například oblíbenou NanoPěnu zkoušejí neúspěšně kopírovat jiní výrobci a výsledky jsou nejen zcela nekvalitní, ale mohou i poškodit povrch. Buďte proto opatrní a vybírejte kvalitu od prověřených firem. „Není všechno nano, co se třpytí.“
VYHAZOVAT, NEBO TŘÍDIT?
Nejčastěji vyhazují nepotřebné věci mladí lidé do 30 let (64 %). To starší naopak přemýšlejí, kde by mohly být jejich kousky ješ- tě užitečné, a věnují je třeba charitě (65 %). Ženy obecně se častěji snaží dát věcem druhou šanci, ať už darováním, umístěním do speciálních sběrných kontejnerů, prodáním na bazarech, nebo využitím na jiný účel. Muži je častěji jednoduše vyhodí. V Praze více než jinde lidé využívají možností jako je výměna na SWAPu nebo s přáteli (16 %), případně zkouší věci renovovat (37 %). Šanci na další využití podporuje také IKEA například službou Druhý život nábytku, v rámci které můžete prodat svůj nevyužitý nábytek přímo na jejich firemním webu.
SYSTÉM JE ZÁKLAD
- V bytě by měla být aspoň jedna velká hluboká skříň, ideálně pak samostatná šatna.
- Výborně poslouží technická místnost (i velmi malá), například pro uložení úklidových pomocníků, a také spíž na potraviny.
- Kdo má sklep nebo sklepní kóji, má napůl vyhráno.
- Elegantně sem schová sezonní věci (zejména sportovní vybavení).
- Využívejte malé mobilní úložné prostory, jako jsou koše, krabice, boxy (třeba pod postel) a nejrůznější organizéry.
- Váš byt dokážou i zkrášlit.
- Řiďte se pravidlem, že každá věc má svoje místo, a nekompromisně se jednou za čas věcí zbavujte.
Datum vydání: 5. 5. 2020