Údržba bazénové vody
Koupání v bazénu začíná a končí u vody. Když jí nebude, nemá bazén smysl. A ani bazén napuštěný, není-li v něm voda dostatečně čistá, nemá opodstatnění. Představuje dokonce riziko pro lidské zdraví. Místo relaxu a pohody vám může přinést zdravotní potíže a rovněž zkrátit životnost bazénu.
K údržbě bazénové vody dnes existuje řada pomocníků, kteří vám péči ulehčí. Jsou to jednak mechanické pomůcky, přístroje a technologie, jednak bazénová chemie. Všechny tyto prostředky a zařízení mají za úkol zbavit bazénovou vodu bakterií, virů, řas, nečistot a zajistit její správné pH. Stejně jako v jiných oblastech můžete i v případě bazénu zůstat u základního vybavení, ale lze rovněž zvolit systémy, které budou pracovat, řečeno s mírnou nadsázkou, za vás.
ZÁKLAD PRO KAŽDÉHO
Bez ohledu na typ bazénu, jeho tvar či velikost se neobejdete bez filtračního okruhu a řídící jednotky, které zajišťují čistotu a tím hygienickou nezávadnost vody pravidelnou filtrací. Jsou dnes již nedílnou součástí bazénu při jeho pořízení. Nejčastější variantou je přitom filtrace písková, v níž se voda čistí průtokem přes vrstvu filtračního písku. Pro menší bazény bývá využívána filtrace kartušová, v níž dochází k čištění vody pomocí speciální vložky.
ANI KYSELÁ, ANI ZÁSADITÁ
Každá úprava vody v bazénu bude začínat měřením pH. To je velmi důležité. Ideální je hodnota 6,8 – 7,2. Pokud se pH pohybuje mimo toto rozmezí, snižuje se účinnost a zvyšuje spotřeba dezinfekčních přípravků, vzniká zákal a koroze kovových dílů či blednutí barev plastů a fólií. Voda s nízkým pH (pod hodnotou 6,8) je kyselá, může poškodit materiály v bazénu a působit dráždivě na pokožku. Voda s vysokým pH (nad 7,2) je zásaditá. Kalí se a je ideálním prostředím pro tvorbu řas, vysoké pH může doprovázet i podráždění očí a pokožky. Pro úpravu tohoto parametru se nabízejí speciální přípravky se snadným použitím.
JAK JE TO S TOU CHEMIÍ
Velmi důležitá je kromě udržování správné hodnoty pH také pravidelná dezinfekce vody. Začínající „bazénáři“ mohou mít problém s orientací v nabídce dezinfekčních prostředků a zařízení. Základní dělení představuje způsob využívající chlór a bezchlórové postupy.
Čištění vody pomocí chlóru je stále hojně využívané. Jeho výhodou je nízká cena, vysoký účinek a snadné dávkování. Hodnota chlóru v bazénu by se měla pohybovat v hodnotách 0,3 – 0,6 mg/l. Taková koncentrace účinně působí na řasy, bakterie a další mikroorganismy a není zdraví škodlivá.
BEZ CHLÓRU
Pokud jde o cesty, které k úpravě vody využívají jiné prostředky, jsou vhodné zejména pro citlivé jedince, děti, alergiky, astmatiky a šetrné k bazénovému příslušenství, cenově jsou ovšem náročnější. Výběr možností je široký. Existují bezchlórové dezinfekční prostředky, které k úpravě vody používají oxidace. Dále se nabízejí zařízení, která rovněž ovlivňují kvalitu vody v bazénu. Podle ochoty investovat, podle povahy bazénu i vašeho založení lze volit UV lampy či ionizátory, případně salinátory. UV lampy vysílají takzvané ultrafialové záření o určité délce, které má na bazénovou vodu antibakteriální účinky – zabíjí bakterie. Ionizátory zlepšují čistotu vody elektrolytickým dávkováním iontů mědi, stříbra, zinku, které ničí bakterie a řasy. Salinátory využívají soli a pracují na bázi vytváření přírodního chloru. Vedlejším efektem (pro někoho žádoucím, pro jiného možná nikoli) je slaná voda v bazénu.
AUTOMATICKY DÁVKUJÍ
Pří péči o vodu v bazénu se uplatní také flokulanty – vločkovače. Tyto chemické přípravky slouží k vysrážení mechanických nečistot, které se následně usadí na dně bazénu a pomocí filtrace odejdou z bazénu pryč.
Každý přípravek má jasně dané dávkování, které je třeba dodržovat. Vybavíte-li bazén automatickým či poloautomatickým dávkovačem chemie, pak se o odměřování nemusíte starat. Dávkovací automatika měří a dávkuje potřebné množství přípravků sama podle aktuální kvality vody. Pomocí automatických dávkovačů lze upravovat pH a dávkovat dezinfekční prostředky.
NA HRUBÉ NEČISTOTY
Z bazénové vody je rovněž potřeba odstraňovat hrubé nečistoty a čistit také stěny bazénu. K tomu poslouží síťky, vysavače – v nabídce jsou ruční, poloautomatické i plně automatické. Podle toho, jaký typ či model zvolíte, může tento pomocník bez vaší asistence čistit dno nebo stěny bazénu i kompletně celou vnitřní plochu, a navíc může vodu zároveň přefiltrovat. Stačí ho vložit do bazénu a nechat pracovat. Bude-li vybaven náhonem na všechna čtyři kola, bude obratnější v překonávání překážek (schodů, výpustí, světel…). Může pracovat i v předem naprogramovaném režimu, třeba v noci.
PRAVIDLA ČIŠTĚNÍ
Pokud nemáte automatické systémy, je vodu v bazénu nutné ošetřovat každý týden, v sezóně i dvakrát do týdne. Zde je potřebných osm kroků:
1. Kontrola a úprava hodnoty pH
2. Kontrola a úprava obsahu aktivního chloru nebo aktivního kyslíku
3. Proplach filtrační vložky (písek, křemelina nebo zeolit)
4. Doplnění dávky chloru (tablety) nebo aktivního kyslíku
5. Preventivní přidáváním dávky přípravku proti nárůstu řas
6. Preventivní dávka vločkovacího přípravku
7. Čištění stěn bazénu
8. Odstraňování hrubých nečistot
Zdroj: Stachema
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 8. 7. 2016