Udělejte si na podzim radost a vysaďte traviny
Traviny a bambusy se v našich zeměpisných šířkách tradičně sází na podzim. Většina letniček, trvalek i keřů postupně odkvétá, a tak dodají nové výsadby travin zahradě ráz živé a přirozené krajiny. Na podzim se navíc výjimečně dobře ujmou a krásně harmonizují veškeré výsadby, do kterých jste se letos pustili.
Když se řekne traviny…
…každý zahradník si představí něco úplně jiného. Neexistuje totiž rozmanitější a pestřejší skupina rostlin než jsou právě traviny. Najdete mezi nimi třímetrové obry, vznosnou pampovou trávu a podobné velikány, kteří budou s přehledem vévodit určité části zahrady. Dále mezi ně patří dekorativní traviny, které nádherně uklidní a harmonizují trvalkové výsadby a představují i skvělé řešení pro přechod z květinového patra do keřového. K těm nejmenším druhům travin pak patří nízké polštářovité traviny, půdopokryvné traviny a nízké traviny vhodné do skalek či lemů záhonů. Okrasné traviny jsou stejně jako květiny, stromy či keře nedílnou součástí dobře osázené zahrady, proto byste je ani vy neměli ze svého soupisu letošní výsadby vynechat.
Nejlepší doba pro výsadbu
Traviny se obvykle sází od srpna do září, aby ještě během teplých dnů babího léta zvládly dobře zakořenit a krásně se ujmuly. Pokud je vysadíte během září, každá z rostlin by už měla být před zimou dobře zakořeněná. Při výsadbě jim vyberte vhodné stanoviště podle konkrétního druhu a ihned po výsadbě je podpořte pravidelnou zálivkou. I když traviny není nutné zalévat tolik jako třeba v letních parnech, rozhodně na ně nezapomínejte. „Při výsadbě travin je třeba respektovat základní pravidlo: vždy vysazujte na úroveň půdy v kontejneru. Nejčastější chybou při výsadbě travin je totiž příliš hluboké vysazení rostliny. Ta kvůli přílišné hloubce nemůže pokračovat v růstu a nedovede vytvořit nové výhony. Pozor si na to musíte dát zejména u nižších druhů travin nebo u trsnatě rostoucích travin,“ upozorňuje tým Zahradnictví Flos z pražské Řeže.
Nenáročné na pěstování i podmínky
Až na vyložené výjimky budou traviny brzy vašimi nejoblíbenějšími společníky v zahradě. Prakticky vždy bez problémů přezimují, snesou i horší stanoviště a jediné, co potřebují, je pravidelná zálivka a dostatek slunečního světla. Pokud chcete travinám a bambusům dopřát extra péči, můžete je přihnojit minerálními či organickými hnojivy.
Zazimování okrasných travin
Před zimou okrasné traviny nikdy nestříhejte a ponechte je tak, jak jsou. Kromě toho, že na nich bude mrazík během zimy vytvářet úžasnou podívanou, plní staré listy i ochrannou funkci a postarají se o to, aby rostlina nevymrzla. Některé choulostivější druhy okrasných travin je třeba před příchodem mrazů přikrýt chvojím, polystyrenem, spadaným listím nebo jiným rostlinným materiálem. Po zimě ho samozřejmě odstraníte, traviny seříznete těsně nad zemí a odstraníte všechny staré listy. Bez tohoto kroku by nemohly začít rašit listy nové. U starších travin můžete na jaře rostlinu omladit dělením trsů. V průběhu léta pak postupně kontrolujte, zda se travina nerozrůstá i mimo stanoviště, které jste jí naplánovali. V takovém případě ji na jaře rozdělte a trsy můžete darovat třeba sousedce, která už si na ni dlouho dělala zálusk.
Jak vysadit traviny v zahradě
Okrasné traviny najdou v zahradě řadu využití – mohou tvořit dvoumetrovou dominantu zahrady, decentní pozadí trvalkového záhonu nebo zajistit spojovací prvky pro jednotlivá patra zahrady. Jejich velká síla je především ve spojování či naopak rozdělování jednotlivých zahradních prostorů. Pro jejich nákup a výsadbu platí podobná pravidla jako u trvalek a keřů – je třeba se dobře promyslet množství a stanoviště jednotlivých sazenic. Pokud byste na nich příliš šetřili, mohly by vypadat prořídle. Zasadíte-li naopak velké množství sazenic, nebudou mít potřebný prostor a zákoutí s travinami nebude vypadat o moc lépe než to řídké. Nejefektněji traviny vypadají ve spojení s drobnými zahradními stavbami, jako výsadba podél altánu či pergoly, v kamenných korytech či jiných artefaktech v zahradě nebo třeba v keramických nádobách na balkoně. Již tradičně patří traviny k břehům vodních ploch, ale také ke kamenným zídkám, kde vypadají tak, jako kdyby tam rostly odjakživa.
Komerční prezentace
Datum vydání: 18. 9. 2020