U krbových kamen

I když je oheň schovaný za sklem, nabízí dokonalý prostředek k relaxaci. To, že krbová kamna topí, je nicméně jejich primární funkce. Jak krbová kamna vybírat, kam s nimi a jak se o ně starat?

KRBOVÁ KAMNA A VLOŽKY

„Krbová kamna jsou samostatně stojící, topí se v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Nedoporučuji uhlí – často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila,“ radí Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach. Do místnosti s krbovými kamny je podle ní určitě dobré umístit požární čidlo. Alternativou ke krbovým kamnům jsou krbové vložky, ty je ale nutné obestavět, případně i obložit, například keramickými kachlíky. Vložka pak vypadá jako uzavřený krb. Je možné ji také vložit do již existujícího otevřeného krbu.

JAKÉ MÁME MOŽNOSTI?

• Kamna s obyčejným spalováním jsou nejlevnější variantou, využívají maximálně 50 – 60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem“.
• Kamna s terciálním spalováním jsou dražší, ale dokáží využít 76 – 90 % energie, vyšší investice se tak brzy vrátí peněžence i přírodě.
• Teplovzdušná kamna – díky cirkulaci vzduchu nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti, místnost tak vytopí rychleji.
• Sálavá kamna se po zatopení rozpálí a sálají teplo kolem sebe.
• Kamna s nuceným oběhem vzduchu mají zabudovaný ventilátor, který rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zabudované potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně odborníka, který vše sestaví.
• Kamna s teplovodním výměníkem – na ten lze napojit teplovodní trubky a jimi vést teplo do radiátorů v okolních místnostech.

OPTIMÁLNÍ VÝKON

Pro výběr správných kamen je nutné znát výkon, jaký by měla mít. To znamená, kolik kubických metrů budou vytápět. Předimenzovaná kamna v malém prostoru mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Poddimenzovaná kamna se naopak přetápějí a vysokou teplotou mohou poškodit kouřovod, okolí či samotné topné těleso. Před výběrem kamen si také ověřte, zda komín, který máte v domě, požadovanému výkonu odpovídá.

BEZPEČNÉ TOPENÍ

Kamna vždy musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. „Můžete je však dát i na plovoucí podlahu, pak ale pod nimi musí být izolační deska z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty, a to nejméně 20 cm ze stran a 80 cm zpředu. Posezení je vhodné umístit dva metry od kamen a dál, aby teplo nebylo příliš velké. V případě, že krbová kamna instalujete v prostoru, kde se počítá se vzduchotechnikou, rekuperací či výkonnou digestoří, je potřeba instalaci konzultovat s odborníky, aby nedošlo k zakouření místnosti,“ dodává Marcela Bínová z Hornbachu.

Akumulační krbová kamna ESQUINA N jsou vhodná pro nízkoenergetické domy. Disponují systémem CPV – centrální přívod externího vzduchu. Spalovací komora je vyložena bílým šamotem MATRIX. Do kamen lze dokoupit akumulační prvky, které sálají teplo až pět hodin. 52 900 Kč, romotop.cz

Jak správně topit?

• pravidelně vyprazdňujte nádobu na popel
• nepodpalujte novinovým papírem
• do kamen nevhazujte odpad
• při topení nepoužívejte vlhké dřevo

POZOR PŘI INSTALACI

Krbová kamna nebývají rozměrově velká, ale jsou těžká. Například standardní litinová kamna mohou vážit i 100 kg. Počítejte s tím i při manipulaci.

Text: Kateřina Nová, odborná spolupráce Hornbach
Foto: archiv firem

Datum vydání: 13. 3. 2020

Edit: