Typy vjezdových bran a jejich výběr
Trouby za nás upečou, pračky za nás vyperou, s pomocí dálkových ovladačů si vybíráme televizní program a provádíme bezpočet dalších úkonů. Je proto pochopitelné, že vývoj očekáváme i od vjezdových bran. S klasickou otočnou křídlovou branou, kterou si musíme vlastnoručně otevřít a zavřít, se dnes již spokojí málokdo.
Vjezdová brána by nám měla poskytovat nejen odpovídající komfort, ale zároveň by se měla stát organickou součástí oplocení a svým stylem korespondovat nejen s garážovými vraty, ale s celým objektem. Co se týče samotného typu brány, volit můžeme mezi otočnými jedno- a dvoukřídlými branami nebo posuvnými samonosnými či pojezdovými. Rozhodujícím kritériem při výběru je především prostor, který máme k dispozici, a jeho členitost.
KŘÍDLOVÉ BRÁNY
Klasiku mezi branami představují jedno- nebo dvoukřídlové vjezdové brány, které lze otevírat směrem na pozemek či na příjezdovou stranu, v případě použití podzemního pohonu pak na obě strany. Tento typ vjezdové brány nachází uplatnění především na rovném terénu. V místech, kam se otevírá křídlo, nesmí být terén do kopce, neboť brána by pochopitelně nešla otevřít. Klesání samozřejmě nevadí. Jednokřídlé brány volíme v případě, že nám stačí menší šířka průjezdu – konkrétně do tří metrů. Pro větší průjezdy (maximálně ale do šesti metrů) se volí dvoukřídlé otočné brány. Jsou vhodnější než jednokřídlé, neboť lépe rozloží váhu, a tím se méně namáhají panty i automatický pohon brány. Co se týče anatomie křídlových bran, křídlo, případně křídla, se upevňují pomocí stavitelných otočných pantů na zabetonované sloupky. Výplň je nejčastěji ze dřeva nebo z kovu. Cena jednokřídlé brány v základním nátěru o šířce tři metry se bez DPH pohybuje okolo 10 000 Kč, za dvoukřídlou bránu stejného rozměru i provedení si musíme asi 5000 Kč připlatit.
POSUVNÁ BRÁNA SAMONOSNÁ
Dvoukřídlá brána s pohonem, včetně otočné popelnice, povrchová úprava pozinkováním, dřevěná výplň. ALMMA 110_115_Brany.indd 112 V případě, že nemáme k dispozici dostatek místa, případně terén pozemku neumožňuje pohyb křídla, je třeba vybrat jiný typ brány. Volit můžeme mezi vjezdovou bránou samonosnou a pojezdovou. Samonosnou bránu lze doporučit do oblastí, kde musíme v zimních měsících počítat s častou sněhovou nadílkou; ta otevírání samonosné posuvné brány nikterak nezkomplikuje (pokud jí není velká vrstva), neboť brána se v dolní části nepohybuje po zemi. Posuvná samonosná brána se otevírá do strany. Jak již bylo zmíněno, nejezdí po kolejnici na zemi, ale mimo vlastní průjezd je vynesena s pomocí své nosné konstrukce a pohonu. Nad zemí je vedena nosníkem – válečky na pevně ukotveném ocelovém sloupku sloužícím zároveň jako držák motoru automatického ovládání, jímž je brána většinou poháněna. Tento typ brány nevyžaduje podpůrná kolečka, vodicí profil ani rovný terén. Výhodou rovněž je, že nosník nevyžaduje údržbu. Posuvné samonosné brány lze ovládat manuálně i automaticky pomocí elektromechanického pohonu. Samonosná posuvná brána má však i svá slabší místa. Její konstrukce musí být o třetinu větší, než je šířka průchodu, aby byla řádně vyvážena. To znamená počítat nejen s větším prostorem a silnějším pohonem, ale i s vyššími náklady – za rám brány v základním nátěru šířce 3 m zaplatíme okolo 20 000 Kč.
POSUVNÁ BRÁNA POJEZDOVÁ
Nejskromnější, co se týče nároků na prostor, je posuvná brána pojezdová po kolejnici. Tento typ brány nachází uplatnění především ve vjezdech, kde není dostatečný prostor pro křídlovou ani pro posuvnou samonosnou bránu. Jedná se o klasické řešení, kdy se brána otevírá do stran, přičemž jezdí v kruhu po kolejnici instalované buď do betonového základu, nebo na již hotový povrch vozovky. Místo na zajíždění pojezdové brány se rovná šířce průjezdu. Výhodou brány tohoto typu rovněž je, že je přibližně o čtvrtinu levnější než posuvná brána samonosná. Na druhou stranu bychom ale měli počítat s tím, že posuvná brána pojezdová bude vyžadovat údržbu, a to nejen v průběhu zimního období při odstraňování ledu a sněhu, ale prakticky v průběhu celého roku, kdy je třeba odstraňovat kamínky a listí, které by mohly vadit v posuvu vrat. Také v tomto případě lze bránu ovládat jak manuálně, tak pomocí pohonů dirigovaných dálkovými ovladači. Přibližná cena rámu brány o šířce tři metry v základním nátěru začíná asi na 10 000 Kč.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 8. 3. 2016