Trouby a příprava vánočních dobrot
Pečení cukroví je každoroční předvánoční rituál, který usnadňuje široká škála pomocníků a kuchyňského náčiní. K těm nejdůležitějším patří elektrické trouby s množstvím sofistikovaných funkcí.
Vestavěné trouby dnes připomínají sporáky našich babiček jen vzdáleně. Často bývají integrovány s mikrovlnnou troubou a pro pohodlnější obsluhu se ve vysokých kuchyňských skříňkách obvykle umísťují do výšky trupu. V současnosti si lze vybrat ze široké škály především elektrických modelů, a to od nejjednodušších s menším objemem až po typy s objemem kolem 75 l a řadou užitečných funkcí. Mezi ně patří třeba horkovzdušné pečení, které pomocí ventilátoru, a u dražších trub kruhového topného tělesa, zajistí rovnoměrnou cirkulaci vzduchu, resp. stejnou teplotu uvnitř trouby, čímž umožňuje pečení několika plechů zároveň.
Různé funkce
Vyhledávaná je i možnost pyrolytického čištění. Trouba s dvířky z několika vrstev skla se při něm zapne přibližně až na teplotu 500 °C a automaticky se zamkne. Během čisticího cyklu, který většinou trvá jednu až dvě hodiny, se spálené organické zbytky změní v jemný prach a po vychladnutí stačí vnitřek trouby setřít vlhkým hadříkem. Oblibě se těší parní trouby, které zajistí, aby jídlo bylo šťavnaté a s maximálně zachovanými vitaminy a minerály. Některé trouby bývají kromě horního a spodního ohřevu vybaveny i grilem, funkcí rozmrazování nebo až 3x rychlejšího předehřátí. Dále elektronickým displejem s dotykovým ovládáním s možností programovatelného pečení, kde si navolíte nejen dobu a teplotu, ale i jeho přesnější průběh či upozornění na závěr pečení (obdoba kuchyňské minutky).
Energetická náročnost
Při pořizování trouby je třeba zohlednit nejen funkce a objem, ale obzvlášť v současnosti i její energetickou spotřebu, což se projeví zejména při jejím častém využívání. Například pyrolytické čištění, které probíhá při vysokých teplotách, je energeticky náročné, takže zvažte v ýhody a nevýhody této funkce.
Voňavé pečení
A by se pro vás letos stalo pečení radostí a nikoli jen další z mnoha nepříjemných povinností, zkuste si ho maximálně ulehčit. Místo těžkého dřevěného válu využijte například lehkou flexibilní silikonovou pod ložku, kterou po použit í jed noduše srolujete a umyjete. Místo zdlouhavého tvarování vanilkových rohlíčků si pořiďte formu, která umožňuje vytvořit více kousků najednou, nebo velkou formu ze silikonu, z níž se budou pracičky snadno vyklápět. Netrapte se s mikrotenovým sáčkem s ustřiženým rohem a dopřejte si sofistikovanou zdobicí tužku, díky které se zdobení domácích perníčků promění v oblíbenou zábavu. A nezapomeňte zapojit děti, i ty malé se mohou stát úměrně věku šikovnými a oddanými pomocníčky.
text Dita Fingerlandová foto archiv firem a Shutterstock
Datum vydání: 22. 12. 2022