Trio ryze intimní
O některých běžných součástech koupelny se mluví méně. Schválně, kolik jste toho slyšeli nebo četli o takovém bidetu či pisoáru? Ani poslední z „intimní“ trojice, toaletní mísa, nepatří mezi koupelnové celebrity. Předsudky ale nejsou na místě.
Královské soukromí
Toaleta je ze zmíněné intimní trojice tou nejslavnější. Je to logické – nechybí opravdu v žádné domácnosti a v některých je toalet i více. Otázka „jakou zvolit“ je tak poměrně častá. Jak tedy klozetovou mísu vybírat? Kromě designu budete volit mezi mísou závěsnou a stojací. Závěsná varianta zajistí pohodlnější úklid, je ale kvůli umístění nádrže pod omítkou náročnější na instalaci. U stojací varianty se budete dále rozhodovat mezi „kombíkem“ (mísa s keramickou nádrží) a toaletou s nádržkou umístěnou na zdi.
Jak splachuje?
Ne všechny toalety splachují stejně a stejně dokonale. Liší se systémem oplachování.
U mis s otevřeným kruhem voda splachuje především v zadní části mísy a odtud se rozděluje do stran. Tento systém má tu nevýhodu, že v přední části může zůstat určitá plocha neopláchnutá.
Při uzavřeném okruhu proudí voda otvůrky umístěnými po celém obvodu. Je sice oplachována celá plocha, ale náročnější je údržba kvůli usazování vodního kamene v otvorech.
Moderní jsou mísy bez splachovacího okruhu s konstrukcí bez skrytých dutých prostor, v nichž by se usazovaly nečistoty. Okraj WC mísy je zcela hladký po celém obvodu, kromě pár centimetrů v jeho zadní části, kde se nachází rozdělovač vody.
Vyhrazeno pro pány
Dnes už není pisoár jen záležitostí restaurací. Má své opodstatnění i v domácnosti, a to díky pohodlí, úspoře vody i jednoduché údržbě. Kromě designu se pisoáry neboli urinály liší různým typem splachování ovládaným mechanicky, nebo automaticky. Existují ale také takzvané bezvodé pisoáry. Mají promyšlenou konstrukci, která usnadňuje čištění, a také obsahují filtry, které zamezí šíření zápachu. Jedná se o moderní a ekologické řešení, které však nachází uplatnění spíše v komerční sféře.
Šetrnější než papír
Proud vody po použití toalety zajistí dokonalejší hygienu než toaletní papír a nabízí také využití jako nízké umyvadlo – třeba pro opláchnutí nohou. Bidet obvykle vybíráte spolu s toaletní mísou jako součást téže série i proto, že oba zařizovací předměty jsou kvůli komfortu umisťovány v těsné blízkosti. Pokud ale nemáte místo na samostatný bidet, lze stávající WC mísu doplnit o elektronické bidetové sedátko neboli elektronický bidet. To nabízí množství funkcí – různé proudy vody, vzduchu a také příjemné vyhřívání nebo osvětlení praktické pro noční cesty na toaletu.
JEŠTĚ K PISOÁRU
Setkáte se s označením pisoár, mušle, ale také třeba močítko. Ve francouzštině, odkud pochází u nás hojně užívané slovo pisoár, znamená pisser – močit, tento výraz je však chápán jako neslušný až sprostý. Příhodnější je tak slovo uriner, z něhož pochází výraz „urinál“.
POMALÉ ZAVÍRÁNÍ
Pro pohodlí při použití WC je důležité také sedátko, jímž je mísa opatřena. Mělo by být kvalitní, přesně odpovídat typu mísy a pro větší komfort i bezpečí může být vybavené plynulým sklápěním – poklop se zavírá pomalu a tiše.
BIDETOVÁ SPRŠKA
Na samostatný bidet není místo, bidet elektronický je zase finančně náročný, přesto se možnosti dokonalé hygieny po použití toalety nemusíte vzdávat. Řešením je bidetová sprška, která může být součástí bidetové baterie nebo být instalována samostatně.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 8. 5. 2019