Tři otázky pro čtyři oceněné studenty v soutěži Národní cena za studentský design 2015
Tři otázky pro Tomáše Rejmona
Vítězem soutěže se stal a ocenění Národní cenu za studentský design získal za natahovací autíčka Závoďáci Tomáš Rejmon, student Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Tomáši, co tě inspirovalo k tvému projektu?
Při vytváření Závoďáků pro mne byly hlavní inspirací úpravy sériových automobilů ze 60. let 20. století. Tyto úpravy zvané „Hot rod“ se vyznačují odkrytím kapotáže motorové části, což umožňovalo nahlédnout do nitra automobilu a lépe pochopit princip pohonu. Stejného efektu jsem se snažil docílit u mých Závoďáků. Další, především tvarovou inspirací, se staly závodní formule ze stejných let. Tyto automobily výborně propojují svoji funkčnost s elegancí a uceleností celkového tvaru. Při navrhování Závoďáků pro mě bylo nejdůležitější vytvořit zajímavou originální hračku, která bude vyrobena z klasických materiálů a nebude jen levným kompromisem z dovozu. Zároveň jsem kladl důraz na praktičnost a pozitivní vliv hračky na rozvoj dítěte. Když se návrh blížil ke konci, uvědomil jsem si že, přesně takový závoďák byl vždy mým snem.
Jakou vizi v oblasti designu máš do budoucna?
Pracuji na uvedení Závoďáků k prodeji a připravuji k další prezentaci svou bakalářskou práci „ARM“, která byla nominována na Staged design award. Po novém roce bude vystavena v Drážďanech. Následně se chystám na nový projekt ve studiu Koncern, kde jsem v rámci Národní ceny za studentský design získal pracovní stáž. Na jaře rád využiji nabídku Českých center, pojedu na stáž do Stockholmu. Doufám, že najdu spoustu inspirace do budoucna a setkám se s tamními designéry. Co se týče dlouhodobějších plánů, zatím nemám zcela jasno, ale určitě se budu i nadále zabývat designem.
Jak si představuješ pěkné bydlení?
Vzhledem k tomu, že jsem velkým obdivovatelem funkcionalismu, představuji si „pěkné“ ideální bydlení podle citátu Louise Sullivana: „Forms follow function“. Měl by to být velmi jednoduchý domek s velkou zahradou a velkorysým výhledem. Rád bych si ve spolupráci s architektem celý dům navrhl i zařídil sám. Co se týče interiéru, vidím ho jako velmi jednoduchý v nevýrazných odstínech, aby ho bylo možné modifikovat a doplňovat. Rád bych do celého domu postupně přidával mobiliář ze své vlastní tvorby.
NĚKOLIKA SLOVY – nejoblíbenější
dětská hračka – stavebnice Merkur
písnička, hudební interpret – Cypress Hill
film – Forrest Gump
kniha – Umění války – Sun-ć
místo na zemi – Skandinávie
designér – Dieter Rams
artefakt – židle
barva – žlutá
nápoj – káva
Tři otázky pro Tomáše Poláka
Ocenění Excelentní studentský design získal za krbová kamna Tomáš Polák, student Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.
Tomáši, co tě inspirovalo k tvému projektu?
Od dětství se pohybuji v prostředí kovárny, hlavní inspirací mi byl oheň. Myšlenka rozdělání a udržování ohně v jeho síle mě dovedla k realizaci místa, kde tento proces probíhá. Rozhodl jsem se věnovat topnému tělesu v podobě krbových kamen. Diplomová práce se skládá ze dvou typů krbových kamen, které vznikly ve spolupráci s firmou HS Flamingo. První typ vychází z jednoduchých tvarů. Spalovací komora se dá kombinovat s různými stojany na samotná kamna i na dřevo. Druhá kuželová kamna, inspirovaná táborákovým ohněm, jsou určena do větších prostor, kde zapůsobí jako solitér.
Jakou vizi v oblasti designu máš do budoucna?
Každá nová příležitost v oblasti navrhování pro mě znamená dobrou zkušenost. Chtěl bych navrhovat produkty, které mají smysl a lze je dlouhodobě používat. Cením si lidí, kteří přistupují k designu s řemeslnou kvalitou a sází na praktické využití a smysl.
Jak si představuješ pěkné bydlení?
Jednou bych jistě chtěl bydlet ve svém, kde budu mít místo na všechny moje „hračky“ a prostory pro své zájmy a činnosti. Beton, dřevo a králík v troubě.
NĚKOLIKA SLOVY – nejoblíbenější
dětská hračka – LEGO
designér – potřeba
barva – 9010
nápoj – dvě piva
Tři otázky pro Jakuba Krause
Za návrh židle Trifidi získal cenu Dobrý studentský design Jakub Kraus, student Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Jakube, co tě inspirovalo k tvému projektu?
Absolvoval jsem zajímavou přednášku o zdravém sezení. Později jsem při dalším studiu zjišťoval, že běžně konstruovaný sedací nábytek má spoustu ergonomických chyb. Výsledný vzhled mého návrhu tedy vychází z funkce.
Jakou vizi v oblasti designu máš do budoucna?
Očekávám uplatnění 3D tisku a CNC strojů v oblasti personalizace výrobků – sedadlo v autě nebo matrace v posteli podle skenu zad uživatele apod.
Jak si představuješ pěkné bydlení?
Mělo by tam být vše, co k pohodlnému životu potřebuji a nic navíc.
NĚKOLIKA SLOVY – nejoblíbenější
dětská hračka – LEGO
písnička, hudební interpret – Black Sabbath
film – Pulp Fiction
kniha – Kmotr
místo na zemi – Česká Kanada
designér – Peter Opsvik
artefakt – versatilka
barva – červená
nápoj – černý čaj
Tři otázky pro Eduarda Herrmanna
Cenu Dobrý studentský design za kolekci svítidel Ignis získal Eduard Herrmann, student Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.
Eduarde, co tě inspirovalo k tvému projektu?
Lampa Ignis byla navržená pro sklárnu Bomma. Jejich specialitou je ručně foukané křišťálové sklo, broušené na speciálních automatických strojích, kterým říkají roboti a které si sami vyrábějí. Všechny jejich výrobky tedy mají nějaký speciální brus. Brus je synonymum pro Bomma. Při navrhování jsem tedy přemýšlel, jak mu dát nějaké speciální místo.
Chtěl jsem, aby brus fungoval jako difuzor nebo stínidlo. Hledal jsem různé tvary, až jsem došel k tomuto základnímu archetypu stolní lampy, který je převedený do jednoho kusu skla. Kabel potom vytváří dojem nožičky. Když je lampa rozsvícená, vypadá jako by stínidlo levitovalo. Později vznikla i zavěšená verze, na kterou jsme použili stejnou formu.
Jakou vizi v oblasti designu máš do budoucna?
Rád bych dokončil úspěšně školu, tento rok diplomuji. Se spolužákem Matějem Coufalem pracujeme na různých projektech. Například minulý rok jsme vyvíjeli novou podobu Pražského mobiliáře a pracovali jsme na něm s Davidem Karáskem, který je šéfem i designérem firmy MMCité. Hotové prototypy byly k vidění v Praze v ulici Na Příkopě v průběhu Designbloku. Byla to ohromná zkušenost a rádi bychom s nimi spolupracovali i na dalších projektech. V budoucnosti bych chtěl vyzkoušet výrobní postupy a technologie, v kterých mám stále mezery. Rád bych se zdokonalil v kresbě. Po škole bych rád pokračoval v rozběhnutých spolupracích s firmami. Věřím, že design, kromě toho že je to obchodní nástroj, může sloužit i k zušlechťování našeho okolí nejenom esteticky ale i prakticky.
Jak si představuješ pěkné bydlení?
Místo, kde se cítím útulně a rád bych se do něj vracel. Mám rád prostorné místnosti s vysokým stropem. Miluji, když někdo dokáže dobře propojit staré s novým. Bývalé továrny přeměněné na loftové bydlení doplněné současným minimalistickým nábytkem.
NĚKOLIKA SLOVY – nejoblíbenější
dětská hračka – LEGO
písnička, hudební interpret – Right action od Franz Ferdinand
kniha – Něžný barbar od Hrabala
místo na zemi – momentálně Japonsko
designér – Bouroullec Brothers
artefakt – můj usb disk ve tvaru Darth Vadera
barva – Mám rád všechny barvy a odstíny včetně černé a bílé, záleží na kombinaci a na okolnostech. Ale jako malý kluk jsem měl nejradši modrou.
nápoj – voda
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv studentů
Datum vydání: 23. 2. 2016