Trávník jako kobereček...
Nádherný a krásně zastřižený trávník je chloubou každého majitele zahrady. Pokud si také takový letos plánujete, máte nejvyšší čas na přípravu. Jaro je totiž tady!
Budoucí trávník se vyplatí promyslet opravdu do posledního detailu – ať zakládáte nový anebo opravujete ten původní po zimě. U nového si dobře promyslete jeho tvar kvůli pohodlnému sečení a údržbě. Zároveň již od začátku myslete na budoucí zálivku – zda investujete do závlahového systému nebo budete zalévat ručně. V případě závlahového systému je dobré instalovat ho do země ještě před vysetím.
ZDRAVÝ, HUSTÝ, PŘIHNOJENÝ
U stávajícího trávníku je nutné provést jeho ozdravení a nastartování po zimě, tedy především odstranit z povrchu travní plsť (což je mrtvý rostlinný materiál, který nebyl schopen se přirozeně rozložit a vytvořil mezi stébly trávy a hlínou nepropustnou vrstvu), zvertikutovat ho a provzdušnit. Výsledkem bude hustý trávník se zlepšenou výměnou kyslíku, s větší propustností vody, menším množstvím plevele a sníženým rizikem chorob. Také trvanlivost trávy se rapidně zvýší, protože hmota kořenů naroste a porostou více do hloubky. Nezapomeňte ani na přihnojování, a to hned po zimě, kdy má trávník velké nároky na množství živin, hlavně dusíku. Hnojení během roku několikrát opakujte, dodržujte předepsané poměry a množství podle konkrétního výrobku. Některá hnojiva totiž uvolňují živiny rychle a krátkodobě, aplikují se tedy v menších dávkách a častěji. Jiná hnojiva fungují na principu tzv. řízeného uvolňování – kdy se podle teploty a vlhkosti půdy živiny samy uvolňují a rostlinu zásobují přesně podle jejích potřeb.
Osivo… Kolik, kam a kdy?
Tráva se seje ve dvou termínech, na jaře a na podzim. Pro jarní termín je nejvhodnější období zhruba od poloviny března do poloviny května, na podzim od poloviny srpna do konce září. Výsevné množství používané travní směsi je dané jejím druhem. U okrasných trávníků to je zhruba 2 – 2,5 kg / 100 m2, u sportovních 2,5 – 3 kg / 100 m2 a u krajinných asi 1 – 1,5 kg / 100 m2.
I OPRAVA JE NUTNÁ
Možná někde během vertikutace narazíte na místo, kde travní drn vlivem napadení plísní nebo přílišnou vlhkostí odumřel úplně, pak budete muset zasáhnout a lysinu opravit dosetím. Nejprve je třeba zbavit poškozenou plošku zbytků staré trávy a povrch půdy rozrušit buď provzdušňovačem, nebo hráběmi. Potom smícháte travní osivo se speciálním trávníkovým substrátem, který obsahuje písek, případně můžete použít i samotný bílý písek. Slabou vrstvou posypte místa, která chcete renovovat, a mírně zaválcujte; to proto, aby došlo k dobrému kontaktu osiva se substrátem a trávník pak dobře klíčil. A samozřejmě důkladně zalijte vodou.
Vřetenovou, nebo rotační?
◗ Vřetenová sekačka funguje na principu nůžek, řez trávy je krásně rovný a neroztřepený. Odborníci tento způsob sečení považují za kvalitnější a pro trávu rozhodně příznivější. Finančně je náročnější než rotační model.
◗ Rotační sekačka je spolehlivým pomocníkem, má-li pekelně ostré nože a zvolíme-li vysoký výkon, jinak se stane, že stébla trávy budou roztřepená a trávník nebude ani rovný, ani hezký. Finančně vychází levněji než sekačka vřetenová.
KTERÝ TRÁVNÍK KAM?
Každá travní směs je složena z různých trav s rozdílnými vlastnostmi, jako jsou například schopnost zátěže, barva, rychlost růstu, doba zrání a podobně. Právě kvalita jednotlivých travin a poměr jejich vzájemného smíchání jsou u trávníku rozhodující. Takže ještě než ji koupíte, promyslete si, jak budete budoucí trávník využívat a k čemu vám bude především sloužit. Jestliže na trávníku budou skotačit děti a domácí zvířata, případně bude fungovat jako „podložka“ pod zahradní altán se stolem, křesílky a grilem, jednoznačně zvolte tzv. sportovní trávník. Toto osivo vytvoří robustní, pevný a odolný porost, který je i po opotřebování schopný regenerace a zarostlá plocha je přirozenou součástí života na zahradě. Uvažujete-li o něm spíše jako o okrase a po zahradě se budete pohybovat po vyhrazených cestičkách, můžete si pořídit směs travin vhodnou pro okrasný trávník. Ta je složena z jemných travin, které později vytvoří hustý, trvale nízký a tmavě zelený hedvábný travnatý koberec. Bude rozhodně ozdobou zahrady, ale zátěž podobnou sportovnímu trávníku nesnese. Speciální a zcela samostatnou kapitolou je trávník pro stinné plochy. Je vhodný pro zahradu nebo její část, kam se sluneční paprsky příliš často nedostanou. Je složen z travin, které velmi dobře snášejí stín.
NA OSIVU NEŠETŘETE
Dobrý výrobce nabízí kvalitní osivo, které je namícháno tak, že porost nepřibývá do výšky, ale do šířky, což je správně. Drny jsou hustší a při sečení vzniká méně odpadu. Aby se výsev povedl, důležitá je i teplota půdy, který by měla být optimálně 8 °C. Pokud jde o množství osiva, počítejte s 20 až 25 g osiva na m2. Můžete ho samozřejmě rozhazovat jen tak rukou, ale se sypacím vozíkem nebo rozmetadlem připojeným za traktůrek (u větších travních ploch) dosáhnete lepších a rovnoměrnějších výsledků. Sypací vozík můžete zároveň využít ještě v zimě na posyp namrzlých cest nebo na dávkování hnojiv během celého roku, to jen pro informaci, kdyby se vám tato investice zdála zbytečná. Když zasejete, přijde na řadu travní válec, který půdu udusá. Semínka trávy začnou klíčit asi po deseti dnech a během této doby je zcela zásadní dostatečná a rovnoměrná zálivka. Nejvhodnější doba pro zalévání je buď ráno, nebo večer, kdy jsou nižší teploty a voda se tolik neodpařuje. Vývoj trávníku je zakončen ve druhém roce, kdy jsou dostatečně vyvinuté všechny travní druhy ve směsi zastoupené.
Jak na krásný nový trávník…
Radí Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.
1. Před koupí travní směsi se zamyslete, jaký druh je ideální právě pro vaši zahradu. Ochotně vám poradí odborní prodavači v obchodě.
2. Promyslete si budoucí zálivku – zda bude ruční nebo investujete do závlahového systému.
3. Půdu nejprve ošetřete a připravte na výsev (například použijte chemické ošetření vegetační vrstvy proti plevelům), vyrovnejte ji a zryjte nebo zkypřete půdní frézou do hloubky až 15 cm. Odstraňte všechny kameny, kusy dřeva a vše, co tam nepatří.
4. Takto upravenou půdu nechte několik dní odpočinout, jen ji občas prolijte vodou.
5. Před výsevem promíchejte travní směs rukou.
6. Připravte si válec na trávník, zahradní hrábě, dřevěné hrábě a případně i sypací vozík.
7. Pro hustý a odolný trávník vysejte asi 20 až 25 g směsi na 1m2. Lepší je pomocí sypacího vozíku (rovnoměrný výsev), ale můžete i ručně.
8. Po vysetí povrch půdy lehce uhrabejte kovovými hráběmi a zválcujte válcem nebo udusejte prkny. Než porost plně vzejde, osetou plochu stále zalévejte. Půda nikdy nesmí přeschnout.
9. Semena začnou klíčit během deseti dní. Důležitá je pro ně dostatečná a rovnoměrná závlaha, aby neuschla. Ideální je zalévat vždy ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší a nedochází k odpařování vody.
RADOST Z PRVNÍ TRAVIČKY
Když váš vysněný trávník dosáhne výšky zhruba 8 až 10 cm, je na čase ho poprvé zkrátit, a to asi o třetinu jeho délky. Přitom je třeba dodržet několik zásad, především dbát na správnou výšku sečení, mít nabroušené ostří správně zvolené sekačky a optimální, tedy suché počasí. Pokud byste se sečením trávy začali dříve, než se doporučuje, tedy například u stébel nižších než zmíněných 8 cm, vzrůstá riziko poškození rostliny (malá výška snižuje biomasu kořenů, tráva tak bude méně odolná vůči dehydrataci, nemluvě o tom, že si můžete poničit sekačku). Při sečení dejte pozor na tupé ostří, které ohýbá a ulamuje trávu, dokonce může mít za následek i vyšší spotřebu paliva až o 20 %. Naopak ostré ostří za sebou zanechá krásně čistý a ostrý řez, který riziko dehydratace i infekce snižuje. Po prvním sečení se vyplatí nově založený trávník ještě znovu dosít, aby byl hustší. Při třetím sečení už můžete trávník zkrátit na libovolnou výšku.
EKOLOGICKÝ PŘÍSTUP
Sekačku vybírejte přesně na míru danému po zemku, respektive trávníku. Její výběr závisí také na rozloze sečené plochy, členitosti terénu i na tom, co zamýšlíte s posečenou trávou dál. V úvahu vezměte také systém sečení, jeho frekvenci a typ trávníku (louka, zahrada, hřiště). Jestli trávu sečete často a starost o ni je vaším koníčkem, pak zvolte mulčování – tráva se seče na drobné částečky, které zůstanou ležet na trávníku a rychle se rozloží (protože tráva obsahuje až 85 % vody) a fungují jako skvělé ekologické hnojivo. Mulčováním se zároveň přirozeně zvyšuje vrstva humusu a tím se až o 50 % snižuje potřeba hnojení. Tato vrstva posečené a zmulčované trávy navíc ochraňuje trávník v horkých dnech proti vysychání. A vám odpadne starost, kam s posečenou trávou…
odborná spolupráce Tomáš Boukal ze společnosti Mountfield
Datum vydání: 19. 4. 2017