Tradice v moderním hávu

Moderní „kostka“, kterou si majitelé původně přáli postavit, se mezi starší okolní zástavbu a na úzký pozemek nehodila. Nakonec zde vyrostl dům tvaru více méně tradičního, na jehož hravé fasádě však oko kolemjdoucího rádo spočine. Je až s podivem, jak mezi žlutí, zelení a okrem okolních domů vynikne holubí šeď.

Zpočátku nikdo nevěřil, že se na úzké parcele, dokonce bývalé skládce s orientací na sever dá postavit plnohodnotný moderní domek. Protože se však mladým manželům nepodařilo v městě na jihu Čech najít vhodnější pozemek, do tohoto dobrodružství se odvážně pustili.

3

Podkroví lze považovat za plnohodnotné patro díky velkému sklonu střechy, pozednici ve výšce 1,5 m a vikýřům proskleným francouzskými okny.

1

Dům zaujme volným umístěním oken na průčelní fasádě a hladkou šedivou omítkou.

POZEMKU NA MÍRU

Po poměrně dlouhém studiu možností, jak a z čeho dům postavit, se majitelé rozhodli pro dřevostavbu. V nabídce firmy Europanel objevili typový projekt ze stejnojmenného systému, který se jim velmi zamlouval. Poptali několik firem, které z tohoto systému staví, a nakonec se domluvili s příbramskou firmou RH Servis, s níž externě spolupracuje architekt Martin Kovář. Ten jim nakonec vypracoval studii domu vhodného pro takto specifický pozemek. Přestože nakonec vzhledem k okolní zástavbě odstoupili od představy domu s plochou střechou, přáli si, aby měl dům moderní výraz. Již první studie, kterou architekt předložil, se jim zalíbila a víceméně bez dalších dodatečných změn byla realizována. Domu obdélníkového půdorysu se šikmou střechou dodává soudobý vzhled rozmístění oken především v čelní fasádě, francouzská okna v horním podlaží vystupující ze střechy do oplechovaných vikýřů a hladká fasáda laděná do šediva. „Průčelní stěna měla být původně oživena posuvnými venkovními žaluziemi. Přestože se nakonec nerealizovaly, zůstal smysl rozvržení oken patrný. Volné umístění oken na průčelí dodává domu veselost, hravost a odlišuje ho od masové katalogové produkce,“ vysvětluje architekt Kovář.

4

Terasa sbírá západní slunce. Není zastřešená, aby neubírala světlo obývacímu prostoru, na který navazuje. Veselá dlažba pokračuje až k zahradnímu domku.

6

Přiznané prvky nosné dřevěné konstrukce zpříjemňují obývací prostor, který je prosvětlen posuvnými prosklenými okny vedoucími na terasu i okny na sever a východ.

HRUBÁ STAVBA, ZBYTEK SVÉPOMOCÍ

„Rozhodli jsme se pro dřevostavbu, nejen kvůli rychlosti realizace, ale protože nám je tento způsob stavění sympatický. Čistá a suchá výstavba, minimum stavebního nepořádku, pozemek tolik netrpí,“ zdůvodňuje majitelka domu. Původně měli v úmyslu nechat si postavit dům na klíč, když však obdrželi kalkulaci a zvážili i další okolnosti, rozhodli se pouze pro dodávku hrubé stavby, ostatní zvládli svépomocí s pomocí malých firem z okolí. „Finanční úspora nakonec nebyla rozhodující,“ říká majitelka, „spíš to, že jsme se sami na dokončování stavby podíleli. Měli jsme tak možnost mít vše pod kontrolou, všechno si ‘osahat’. O to více jsme vzali budoucí domov za svůj.“ Sami si vybudovali betonové základy, začali v červenci, za tři měsíce pak stála hrubá stavba a do zimy byl dům pod střechou, osazen okny, zateplen a dokončena fasáda. V prosinci se pustili pod dozorem odborníka do sádrokartonování a malování. V březnu pak byly dokončeny podlahy a mohl se zařizovat interiér.

7

Elegantní stupnicové schodiště je vyrobeno na míru, brzy bude kvůli dorůstající ratolesti opatřeno ochrannou sítí.

8

Krbová kamna se dokáží postarat o teplo v celém domě.

9

MAJITELKA V ROLI BYTOVÉ ARCHITEKTKY

Na vybavování domácnosti nábytkem si troufla majitelka sama. Architekt Kovář na začátku vypracoval prostorový koncept, který byl důležitý i kvůli rozmístění instalací, jak elektrických, tak vodovodních. Na ten paní domu navázala velmi úspěšně. Troufla si nejen na výběr nábytku, ale i na barevný koncept. Navíc má smysl pro detail a výtvarné cítění, dům tedy postupně stále dolaďuje. Najdeme zde originální nápady například ve výzdobě stěn. V obývacím pokoji si vedle sebe výborně rozumějí tři rámy – v jednom je malovaný plakát, ve druhém zarámovaná látka a ve třetím fotografie z dovolené. Zařízený interiér je příkladem toho, že vkusné nemusí být drahé. Kuchyň, tak jako mnoho dalšího nábytku a doplňků, si paní domu vybrala ve svém oblíbeném obchodním domě IKEA, sedačku, která jí vyhovovala, našla v KIKA. Některé kusy nábytku stejně jako schody, které zdobí obývací prostor, vyrobila na míru místní truhlářská a zámečnická firma.

Pojďte na další návštěvu v článku Za okny les, uvnitř všechno jinak.

„Paní domu věnovala nemalé úsilí studiu i následné realizaci a musím uznat, že dosáhla velmi pěkného výsledku,“ chválí majitelku architekt Kovář. „Interiér výborně ladí s celkovou koncepcí domu. Obecně bych tento postup ale doporučil pouze tomu, kdo se o interiéry dlouhodobě zajímá a má od architekta zpracováno přinejmenším půdorysné schéma. Stává se, že investoři nechají návrh domu pouze na projekční kanceláři bez účasti architekta, který je pak dodatečně přizván až k hotové realizaci, když už si stavebníci nevědí rady.“

11

Zařízení kuchyně si paní domu vybrala v IKEA.

ELEKTRICKÁ TĚLESA ODPOČÍVAJÍ

Dům má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Obvodové stěny tvoří Europanel tloušťky 170 mm, který se skládá z dřevotřískových desek a polystyrenu, a dále je ještě dalšími deseti centimetry polystyrenu kontaktně zateplen. Pro vytápění byla navržena akumulační elektrická tělesa, která měla doplňovat krbová kamna. Výsledek je však opačný, kamna se stala hlavním zdrojem tepla a elektrická tělesa jsou zatím bez práce. Kamna stačila pouhými otevřenými dveřmi zajistit dostatek tepla pro celý dům i v těch největších mrazech. Pán domu ráno zatopí a pak stačí jen občas přihodit polínko. „I po ránu je v obývacím pokoji teplota kolem 20 °C. „Myslím, že elektrické topení přijde na řadu, až začneme využívat dětský pokoj, který je v patře a na sever. Zatím je nám v domě příjemně i bez něho.“ O větrání se stará systém Aereco, který je založen na tom, že detektorem znečištění vzduchu v bytě je jeho vlhkost. Systém reaguje na změny vnitřní vlhkosti a přizpůsobuje větrání okamžitým potřebám. Hlavním řídicím čidlem je hygroskopický snímač relativní vlhkosti vzduchu, který mechanicky ovládá otevírání a zavírání klapek v rámech oken, čímž se reguluje přívod a odvod vzduchu. Znečištěný vzduch se automaticky odvádí pomocí odsávacích mřížek z technických místností (WC, koupelna, kuchyň) napojených na centrální ventilátor.

16

Schodiště vedoucí do patra je shora osvětlené střešním oknem.

CO BY, KDYBY

Na otázku, co by dnes udělali jinak, odpovídá majitelka, že ji trochu mrzí chybějící venkovní žaluzie, které by byly nejen funkční, ale hlavně by domu určitě slušely. Bohužel, dodatečná instalace by byla náročná a mnohem dražší, než kdyby se instalovaly během výstavby domu. A snad by užili prostornější vstupní místnost. Určitě plánují stříšku nad vstupem, ta jim v deštivých dnech chybí. Jinak jsou s bydlením nadmíru spokojeni, i s tím, že se u nich zatím každému, kdo k nim přišel, líbí.

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 21. 1. 2017

Edit: