To máte: shrabat, zrýt, odplevelit…
Pokud jste zahradník začátečník, možná uvítáte pár rad, co si počít se zahradou na podzim. V podstatě se jedná o dva měsíce – říjen a listopad, které vám ale utečou raz dva, vrhnete-li se do zahradních prací s pravým nadšením.
Sečete-li během léta trávník opravdu s láskou, nastávají vám krušné časy, protože právě teď je ideální doba posekat ho naposledy – nejlépe po opadání a shrabání listí – a pak ho ještě provzdušnit (zvertikutovat). Lepší je zvýšit si pojezd sekačky, abyste nesekali příliš u země. Můžete trávník i postříkat proti zimním plísním a přilepšit mu trochou kompostu (samozřejmě malinkými prosetými kousky). Shrabejte z něj postupně většinu listí, pěkně pravidelně, jak spadává na zem, a dejte ho na kompost, jinak by v zimě pod sněhem shnilo. Zahradníci doporučují vyhnout se listu ořešáku, který se na kompostování nehodí, protože obsahuje mnoho škodlivých látek. Stejně tak tam nedávejte ani shnilé ovoce, které způsobuje vznik plísňových onemocnění. Nahnilá jablka hoďte do kontejneru. Kompost průběžně prosypávejte páleným vápnem a zeminou. Shrabané listí je i výborným tepelným izolantem, můžete ho použít k zakrytí zrytých záhonů nebo nahrnout ke kmenům keřů a stromů a přikrýt chvojím.
VYKOPAT, OBALIT, ODNÉST…
Nezapomeňte vykopat cibule a hlízy okrasných rostlin, které vyžadují zazimovat (například mečíky nebo begónie). Všechny hlízy nechte oschnout, pak je pečlivě očistěte a uložte. Ostříhejte růže takzvaným podzimním sestřihem, který jim zajistí komfortní přezimování. Keřové druhy obryjte, ke kořenům přihrňte zeminu a překryjte chvojím. Stromkovým růžím stáhněte korunu, opatrně ohněte, přivažte a opět zakryjte chvojím, koruny starších růží zkraťte a obalte netkanou textilií. Všechny rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, odneste do světlých bezmrazých místností a během pozdního podzimu a zimy je zalévejte pouze opatrně a málo, aby nedošlo k uhnívání jejich kořenů nebo vzniku a šíření houbových chorob. Samozřejmě všechny zazimované rostliny seřízněte a uschlé části odstraňte.
Chcete si nařezat dřevo na zimu nebo prořezat stromy? A víte čím?
Elektrická pila
◗ je ideální pro běžné práce na zahradě
◗ vždy potřebujete elektrickou zásuvku
◗ má tichý chod
◗ je nenáročná na údržbu
Benzinová pila
◗ na výběr máte tzv. hobby motorovou, farmářskou (poloprofesionální) nebo profesionální pilu
◗ výhodou je nezávislost na elektřině
◗ je hlučnější a náročnější na údržbu než elektrická pila
Na co se při výběru zaměřit?
◗ na výkon a délku řezné lišty (neplatí, že čím větší lišta, tím lepší pila, rozhodující je výkon)
◗ na délku záruční doby (někteří výrobci nabízejí i sedm let)
◗ vybírat ji pouze ve specializovaném obchodě
Co by měla kvalitní pila mít?
◗ dekompresní ventil, sytič a tzv. primer (usnadňují startování)
◗ antivibrační systém
◗ snadný přístup ke vzduchovému filtru (kvůli snadnému a rychlému vyčištění)
◗ regulaci mazání (umožňuje upravit množství oleje, kterým se promazává lišta)
◗ odstředivé předčištění vzduchu (aby se do motoru nedostaly nečistoty, ale jen čistý vzduch)
◗ bezpečnostní brzdu
ZRÝT, ODPLEVELIT, ZALÍT…
Opravdová fuška nastává teprve s rytím záhonů, to se už vážně zapotíte. Zrýt byste měli všechny záhony po sklizni zeleniny, drobné zbytky rostlin klidně zaryjte. Můžete přidat chlévský hnůj – ten je ideální například pro rajčata, okurky, zelí, celer nebo květák. Naopak se vůbec nehodí pro hlíznaté a cibulnaté druhy rostlin, třeba pro mrkev, která by díky němu byla později červivá. Takže pozor. Rozhodně není na škodu všechny záhony i jejich okolí před zimou odplevelit, ušetříte si tím spoustu práce na jaře. A nezapomeňte zahradu stále zalévat; připravíte tím rostliny na dlouhé zimní období.
KAM S NIMI?
Sklizenou úrodu jablek a hrušek skladujte v bedýnkách nebo přepravkách, maximálně ve dvou vrstvách a vždy na chladném a suchém místě, ideální je například nevytápěný sklep. Poškozené plody nikdy neskladujte, naopak je co nejdříve spotřebujte – snězte, zavařte, použijte na mošt a podobně. Během zimy uskladněné ovoce čas od času zkontrolujte a kazící se kousky hned vyhoďte.
KDO NESÁZÍ…
Pak přichází na řadu veselejší část podzimních prací – sázení ovocných stromů a cibulovin, a třeba i výsadba živých plotů. Každý stromek i cibulovina vyžadují trochu jiné podmínky jak sázení, tak pozdějšího růstu. Nejlépe uděláte, když se při jejich koupi rovnou informujete v zahradnictví na konkrétní postup. Zároveň také dejte bedlivý pozor na stav stromku, který kupujete – jestli není někde poraněný nebo nemá zaschlé kořeny. Pro všechny ovocné stromky platí jedno společné pravidlo – jámy by měly být dostatečně hluboké. Nejprve je prolijte vodou, na dno dejte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo. Po zasazení stromek opět zalijte. Pokud sázíte angrešty a rybízy, dávejte je do půdy hluboko, asi 10 cm od místa, kde se rozvětvují. U ovocných stromků musíte naopak nechat očko roubu nad zemí. Můžete vysadit vinnou révu, ozimé druhy česneku, kořenovou petržel nebo ozimý hlávkový salát (10 cm hluboko). Vysít můžete i mrkev a cibuli a přikryjete-li netkanou textilií hlávkové zelí a salát, můžete je na záhonku klidně nechat přes zimu. Mezi zeleninu, kterou nemusíte nijak zazimovat a můžete ji sklízet celou zimu, patří otužilé druhy třeba zimního špenátu či pórku.
JAK SE ZBAVIT SLIMÁKŮ?
Udělejte na zahradě z větviček a listí pěknou hromádku a nechte ji tam jen tak ležet. Za pár dnů se v ní ukryje ježek a slimáků vás začne zbavovat. Hezky přirozeně, bez chemie…
BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE?
Bez již zmíněné netkané textilie. Je ideálním společníkem na ochranu choulostivých rostlin proti mrazu. S jejím použitím ale počkejte až na opravdu silné mrazy. Pokud budete netrpěliví a rostlinu či keřík zabalíte předčasně, připravíte tím pouze příjemné zimoviště pro škůdce, kteří se do nového obydlí velmi rádi a rychle nastěhují. Podcenit nesmíte ani vodu v zahradních hadicích a kohoutcích – všechny přívody vody uzavřete a vodu dokonale vypusťte. Hadice uskladněte na suchém a chladném místě. A je to.
Datum vydání: 4. 8. 2015