ti architekti jsou přirozeně sví
Šest architektů a designérů z ateliéru ti architekti pochází ze všech koutů Česka a také pracují na projektech od Šumavy po Slezsko. Jsou příjemně neformální a prý se nebojí při práci ušpinit. Letos se dokonce stali absolutním vítězem ceny Interiér roku 2022, a to s Domem s růžovým ostrůvkem, který představujeme v našem letním speciálu 12 snů o bydlení.
ti architekti
„Navrhujeme projekty bytové i komerční, malé i velké, luxusní i skromné. Rádi kombinujeme zdánlivě nekombinovatelné, recyklujeme nepoužitelné, zdobíme nevzhledné. Rekonstruujeme vše, na co nám síly stačí. Tvoříme s respektem. Od nábytku po domy. Rádi pokračujeme v rozvyprávěném příběhu a navazujeme na řemeslnou kvalitu a materiálovou poctivost. Ať jde o zahradní domek, či výrobní halu, vše si zaslouží pozornost architekta. Pomůžeme vám zorientovat se v nepřeberném množství materiálů, norem, předpisů a zákonů.“
MEZONET NA STATKU
Vizitka domu
Lokalita: Praha Šeberov
Autoři projektu: ti architekti
Stavební firma: Pitr Stavby
Realizace: 2020
Dispozice: 2 + kk
Jaké byly požadavky majitelů?
Jsme moc rádi, že se koukáme stejným směrem jako Monika s Ivanem, kterým jsme se snažili splnit následující zadání: „Záleží nám na celkové atmosféře, také ale na osobitých detailech. Máme rádi příběhy a když na nás věci mluví. Oceňujeme řemeslnost, nápaditost, historickou hodnotu, jedinečnost. Prostor bychom rádi zabydleli, zateplili a tak trochu zaneřádili. Rádi se obklopujeme hezkými věcmi, které nechceme schovávat za dveře skříní. Hodně cestujeme, jsme pracovně velmi vytížení a náš domov si chceme užít. Funkci nestavíme nad estetiku, vše do sebe musí zapadat a musí to v nás rezonovat. Pak jsme ochotni udělat i ústupek. Napřiklad v podobě složitější údržby.“
Rekonstruovaný byt se nachází v novém bytovém komplexu postaveném na místě bývalého statku. Též interiér kombinuje moderní prvky s hstorickými.
Ano, majitelé si na jednu stranu libují v luxusních a hi-tech vymoženostech, na druhou stranu však tíhnou k věcem, na nichž se podepsal čas. Moderní byt tak toužili „zašpinit“ patinou a trochou industriálu. Počáteční tón spolupráce udala již koupená černá retro lednice, plynový sporák a také Ivanovy vysněné hodinky z mědi. A právě černé akcenty a měď hrají v tomto interiéru prim.
Centrem veškerého dění je kuchyně. Popište nám ji prosím blíže.
Majitelé oba rádi vaří, a tak jsme jim dopřáli velký dřevěný ostrůvek na míru. Díky detailu frézování a odsazené desky nepůsobí těžkopádně, čehož se z počátku báli. Touhu Ivana a Moniky po patině jsme zhmotnili obkladem z bíle natřených starých cihel a lemem měděného pásku, který časem přirozeně stárne a změní barvu. Příjemně kontrastně s jednoduchým bílým obkladem pak vyznívají kuchyňské skříňky s kovovými předními plochami, kovové police, robustní kuchyňské spotřebiče Smeg i měděné detaily. Abychom podpořili industriální ráz, navrhli jsme místo klasické digestoře průmyslové odvětrávání, které se používá například v garážích. Tímto podomácku vytvořeným prvkem jsme se zároveň přiblížili k záměru vytvořit interiér, v němž se rafinovaně kombinují levná řešení s luxusními materiály.
Jak jste pracovali s ostatním prostorem?
Volně, snažili jsme se jej rozčlenit do určitých zón s různým stupněm intimity. Přesto by prostor měl působit jednotně. V celém interiéru se potkává bílá s černou, přívětivé prostředí tvoří všudypřítomné dřevo či pokojové rostliny, které majitelé oba tak milují. Do bytu jsme zakomponovali cihlové obložení, patinované stěny a cementovou stěrku. Navrhli jsme drátěnou polopříčku pro zavěšení rostlin, originální jídelní stůl, velkou knihovnu i další zařízení na míru v industrial chic stylu. Součástí je relaxační patro se sedačkou a televizí. Svou roli hrají neokoukané vybavení, doplňky i dekorace a také přijemné nasvícení. Nové dveře do koupelny mají skrytou záruběň a prostorné skříně pojmou spoustu oblečení. Malý mezonet díky nekonvenčním materiálům a nezvyklým řešením nyní působí jako prostorné 2 + kk. Přejeme si, aby se tu Monika a Ivan cítili konečně jako doma, bylo nám radostí s nimi spoupracovat.
DŮM V NEBUŠICÍCH
Vizitka domu
Lokalita: Praha-Nebušice
Autoři projektu: ti architekti
Stavební firma: svépomocí
Realizace: 2021
Je jednodušší, levnější a rychlejší začít se stavbou nového domu na zelené louce. Tak proč se někdo pouští do rekonstrukce starého domu uprostřed obce? Domu bez základů, domu s děravou střechou a v dost chatrném stavu. Ale také do rekonstrukce domu s něčím, co se nedá postavit. Domu s historií, který respektuje uliční čáru, který nijak nekřičí, ale přesto dokáže zaujmout. Domu navrženého dle typového projektu, postaveného dle možností doby, přesto s charakterem. Dům to není dokonalý, má řadu chyb, ale tím je pravdivý. Věříme, že pravda je projevem krásy. A pro tuto krásu stojí za to pustit se trnitější cestou a udělat z tohoto domu domov pro lidi, pro které je pravda krásná.
Ústředním motivem návrhu je přístavba
Přístavba obdelníkové hmoty minimalistického tvarosloví s dřevěnou fasádou a velkou prosklenou stěnou směřující do zahrady. Ta kontrastuje s památkářským přístupem použitým na rekonstruovaném domě. Nová okna imitují původní, na fasádě zůstavají štuky, kvůli kterým jsme použili vnitřní zateplení, na střeše je bobrovka. Odkryli jsme původní trámový strop i restaurovali kovové secesní zábradlí. To vše hned vedle moderní přístavby, v níž najdete beton, vestavné skříně a kuchynin ve formě ostrůvku, který směřuje do zahrady. Nově jsme využili podkroví domu, jsou v něm umístěné dětské pokoje a koupelna. V pokojích jsme přiznali plnou výšku krovu a osvětlili je střešními okny, umístěnými směrem do zahrady. Koupelna dostala nový vikýř.
Vznikl tak kontrast
Nové vedle starého. Barevné vedle šedého. Čisté vedle zdobného. Dokonalé vedle přirozeného. Samozřejmé vedle nečekaného. Kontrast je tématem tohoto domu. Harmonie pak touhou prostoru.
CHATA V MALÉ HRAŠTICI
Vizitka domu
Lokalita: Malá Hraštice
Autoři projektu: ti architekti
Stavební firma: Ing. Václav Žák
Realizace: 2021
Plocha pozemku: 594 m2
Zastavěná plocha: 76 m2
Obestavěný prostor: 370 m2
Podlažní plocha: 103 m2
Plocha terasy: 25 m2
Toto víkendové útočiště se nachází na periferii rekreační osady v Malé Hraštici u brdských lesů. Bylo navrženo jako náhrada za chatu původní, která neplnila prostorové ani hygienické požadavky. Dvojice sedlových střech umožňuje efektivní využití podkrovních prostor a zachování příjemného měřítka chaty zapadajícího do charakteru území. Autoři účelně využili každý centimetr vnitřního prostoru, v obývací části však nechali vyniknout výšku objektu. Interiér je jednoduchý, od začátku návrhu počítal s ekonomickým řešením a využil chytré truhlářské vestavby doplněné o pár kusů nábytkových solitérů.
text Vanda Jesenská
foto Zuzana Veselá, Vít Černý
Datum vydání: 16. 9. 2023