Textil pro děti je fajn
Děti by se měly ve svém pokojíku cítit příjemně a pohodlně, mělo by to být inspirativní místo s dostatečným prostorem k hrám i odpočinku. A v tom může hodně pomoci textil v nejrůznější podobě.
Děti se učí a rozvíjejí svoje schopnosti hlavně pomocí her a čtení. Proto bychom jim měli vytvořit takové prostředí, které bude podněcovat představivost a fantazii a pomáhat jim objevovat svět kolem nich. Například díky příjemným, krásně barevným a originálně pojatým textiliím se pro ně jejich pokojík stane milovaným doupětem, kde budou trávit téměř všechen volný čas. Většinu kousků asi pořídíte v obchodě, ale můžete zkusit koupit i metráž a ušít něco podle vlastní představy a přání dětí. Někdy stačí třeba jen zavěsit ručně šitý kapsář nebo uháčkovat polštářek a pokoj rázem získá punc domácí atmosféry.
KOMBINUJTE BARVY
Zásadním rozhodnutím bývá výběr barev – zapojte do něho děti, protože si pak budou ve svém pokoji připadat důležitější a budou mít pocit, že o jeho vzhledu rozhodovaly společně s vámi. Možná je to trochu donutí i k častějšímu úklidu, i když asi ne… Barevné ladění pokoje by se mělo líbit především dítěti, nemělo by podléhat pouze aktuálním trendům. Vy znáte své dítě nejlépe a ono si zase nejlépe rozumí s vámi. Společně může vzniknout povedené dílo, na které budete všichni pyšní. Vyberte jednu barvu, která bude dominantní, a k ní přidejte dvě, maximálně tři doplňující, které s ní budou ladit. Například určujícím barevným tónem může být pruhovaný koberec a k němu polštáře barevně sladěné k některému z pruhů nebo naopak. Závěsy si nachystejte minimálně dvoje, můžete je pak měnit podle ročního období – třeba s motivem sněhových vloček v zimě a rozkvetlou loukou v létě. Děti proměnu pokoje rozhodně ocení a interiér se vždy i díky jen malému detailu celý rozzáří. Pokud jde o volbu barev, vždy je lepší uvažovat střídměji, s ohledem na univerzální použití a celkové vyznění interiéru – například jemnější odstíny snesou výrazné akcentní prvky a snadněji se kombinují. Počítejte také s tím, že dítě si pokoj postupem času samo barevně „doladí“, ať už spoustou hraček, obrázků a podobně.
KOBERCE, POLŠTÁŘKY, KAPSÁŘE
Děti je milují. A čím víc jich mají, tím lépe. Například koberec by podle nich měl být co největší a co nejchlupatější, pokud možno hodně barevný. Rodiče by naopak volili raději nižší vlas, který se snadno udržuje. Polštáře a polštářky změkčí interiér opticky i doslova, jen byste měli volit variantu s pracími povlaky, které se lehce vyperou a rychle usuší. Drobné textilní doplňky vybírejte podle věku a zájmů dítěte a vezměte v úvahu i jejich praktickou využitelnost; aby jen neležely ladem nebo nevisely na zdi bez užitku. Pokud textilní kapsář, tak takový, do kterého dítě zvládne samo uložit hračky, když látkové kalíšky na tužky, tak takové, které opravdu samy stojí a podobně. A s množstvím textilních pomocníků to nepřehánějte, pamatujte si, že jsou výbornými lapači prachu, a snažte se pořídit vše v pracím a snadno udržovatelném provedení.
MĚKKÉ A NADÝCHANÉ
Ložní prádlo by mělo být především na dotek příjemné a hebké, rozhodně ze 100% bavlny a s praktickým zapínáním. Důležité jsou samozřejmě barva a vzor, neměli byste ale zapomenout ani na již zmíněný materiál a snadnou údržbu (praní a žehlení). Kromě bavlny se setkáte třeba s takzvaným perkálem, což je jemná hustě tkaná bavlněná látka, jejíž předností je neuvěřitelná měkkost. Podle výrobců ani po mnohonásobném praní nežmolkuje a vypadá stále jako nová. Maminky mají v oblibě krepové povlečení (protože se nemusí žehlit), což je materiál sice také ze 100% bavlny, ale strojově tvarovaný, což bohužel způsobuje, že na dotek není příliš jemný, spíše drsný. Pro děti se příliš nedoporučuje (pro kojence už rozhodně ne), což ale někteří výrobci vůbec nezohledňují. Vyzkoušet můžete i satén, který je chladivý a vhodný pro letní období, na rozdíl od flanelu, který je zase hřejivý a ideální na chladnější noci. Na dětská prostěradla se nejčastěji používá materiál žerzej (100% čistá bavlna, velmi jemná) nebo froté, ale setkáte se i se lnem, bambusem či hedvábím, které v zimě hřeje a v létě chladí.
JAK A ZA KOLIK?
Výběru povlečení věnujte velkou pozornost, stejně tak pracímu a avivážnímu prostředku, které používáte, obzvláště je-li dítě alergické. K dostání jsou dnes již i biopovlečení v prvotřídní kvalitě. Při nákupu povlečení si zkontrolujte zemi původu – pořiďte pouze takové, které bylo vyrobeno například v EU, jedině tak máte jistotu, že na jeho výrobu nebyla použita žádná závadná barviva nebo nekvalitní materiál. Povlečení dovážená z Asie většinou nemívají certifikát původu, tudíž se o dodržení přísných norem nedá vůbec mluvit.
Datum vydání: 6. 11. 2015