Teplovodní vytápění: Jak vybrat správné radiátory pro úsporný provoz
Moderní radiátor může vypadat různě. Někdy jeho smělé tvary mohou připomínat UFO, jindy budí dojem krotké renovace starého otopného tělesa. Rozhodně by však vždy měl spojovat plnou funkčnost se stylovým designem.
Nestačí ovšem funkčnost jednotlivého radiátoru, musíte mít plně funkční otopnou soustavu pro celý dům či byt. Proto se vyplatí konzultovat s odborníkem požadované teploty v jednotlivých vytápěných prostorách, aby tomu následně odpovídal výkon zdroje tepla i otopných těles. K hospodárnému provozu celé otopné soustavy, která má vytvořit v interiéru optimální tepelnou pohodu, totiž podstatně přispívá vhodný návrh a sladění všech komponentů. Otopná tělesa ovšem budou vždy patřit mezi ty klíčové.

Univerzální desková otopná tělesa therm-x2 Vmulti nabízejí celkem šest možností připojení a díky tomu se hodí pro atypické novostavby i pro rekonstrukce. Foto Kermi
Aby byl provoz ekonomický
Správnou funkci radiátorů nezaručí jejich materiál ani tvar, podstatný je jejich výkon. A co je zásadní pro výkon radiátoru? Jeho plocha. S trochou zjednodušení lze říci, že čím větší je radiátor, tím lépe topí! Pokud je zdrojem tepla ve vaší domácnosti kotel, dokáže natopit vodu v radiátoru na poměrně vysokou teplotu (70–80 °C), jenže tak horká voda vám k ekonomickému vytápění neposlouží. Pro radiátory stačí teplota přes 50 °C, na kterou vám otopnou vodu ohřeje i tepelné čerpadlo. Platí, že čím je teplota otopné vody nižší, tím je provoz ekonomičtější. Velikost radiátoru musí být tedy dostatečná, aby i při teplotě otopné vody 55 °C nebo nižší byl schopen spolehlivě vytopit celou místnost.

Designový radiátor Shine od italské společnosti Caleido v interiéru nejen hřeje, ale také působí jako originální svítidlo. Foto Design Bath
Pomůže i zateplení
Jestli chcete rekonstrukci otopné soustavy spojit s celkovou rekonstrukcí rodinného domu, je to dobrý nápad. Zvýšená kvalita zateplené fasády, respektive nové obvodové konstrukce domu, vám totiž pomůže docílit opravdu úsporného provozu. Když bude obvodové zdivo i střecha vykazovat dobrou izolační i akumulační schopnost, nemusí být rozměr otopných těles ani v nízkoteplotní soustavě mimořádně velký. Pro nízkoteplotní vytápění je možné kombinovat různé typy otopných těles, nejsou však vhodná tělesa s rozdílným obsahem a tepelnou setrvačností. Radiátory můžete účelně kombinovat i s podlahovým vytápěním nebo krbovými kamny, která v posledních letech tvoří oblíbený doplňkový zdroj. Akumulační kamna se navíc dají hydraulicky propojit do jednoho systému s tepelným čerpadlem.

Nezvyklý tvar a skvělé sušení ručníků nabízí designový radiátor Zehnder Tetris. Je vybaven elektrickou topnou tyčí, díky níž se dá připojit na elektřinu. Foto Zehnder
Vzhled a výkon
Možnosti designu radiátorů jsou dnes takřka neomezené. Přesto však platí, že na jejich výkon nemá tvar ani vizuální podoba téměř žádný vliv. Konkrétní ztvárnění radiátoru ovšem může mít vliv na jeho doplňkové funkce (sušák ručníků, zrcadlo, osvětlení, rozčlenění prostoru) nebo může umožňovat hygienické provedení, v němž se neusazuje prach a které je balzámem pro bydlení alergiků či astmatiků. Přes všechny designové výstřelky a „vychytávky“ můžeme radiátory i nadále dělit na článkové, deskové a trubkové. Správnou funkci otopné soustavy, rychlost náběhu radiátorů a jejich tepelnou setrvačnost (dobu akumulace tepla) však rozhodně nejvíce ovlivňuje materiál, z něhož jsou otopná tělesa vyrobena.

Originální velkoplošný radiátor Stone od firmy Caleido působí jako grafika na zdi. V koupelně ovšem může posloužit i k sušení ručníků. Foto Laurens
Vyberte si materiál
Hliník je moderní materiál, který se vyznačuje snadnou výrobou (tlakové lití větších ploch i složitějších tvarů) a dobrou tepelnou vodivostí: Díky tomu má zpravidla poměrně rychlý náběh tepla, ale bohužel také dost rychle vychladne.
Ocelový plech rovněž dobře vede teplo, navíc se deskové radiátory z oceli vyznačují dlouhou životností a jsou cenově příznivé. Tepelnou setrvačnost vám ovšem nenabídne ani ocel kalená v kladenské huti Poldi.
Litina představuje klasiku, kterou jsme téměř opustili, ale k níž se zvolna (trochu kajícně) vracíme. Nabízí radiátory s velkým objemem, které perfektně hřejí a velmi pomalu chladnou. Náběh tepla může být pomalejší, zato tepelná setrvačnost je vynikající. Jejich výhodou je také životnost kolem 50 let. Tloušťka stěny odlitku u částí, které přicházejí do styku s teplonosnou látkou, nesmí být menší než 2,5 milimetru.
Měď je ze všech materiálů pro radiátory nejluxusnější a nejdražší. Odměnou za její volbu vám bude skutečnost, že jde o skvělý vodič tepla, který umožňuje vysoce variabilní výrobu a vydrží i po několika desítkách let zhruba ve stejné kvalitě jako při montáži. Hodí se zejména pro realizace, které mají upoutat svou výjimečností.

Elegantní moderna: radiátor Kermi Ideos nejen sluší koupelně, ale také je skvěle využitelný pro sušení ručníků. Různé odstíny i tvary. Foto Kermi
Pro tepelnou pohodu
Chcete-li udržet tepelnou pohodu ve svém domě během celé topné sezony, je nutné, aby otopná tělesa pokryla všechny ztráty tepla, které uniká do venkovního prostředí. Tepelnou ztrátu jednotlivých vytápěných prostor vám vypočítá projektant. Vyplatí se konzultovat s ním vlastní představu nastavení teploty v jednotlivých místnostech, aby tomu následně odpovídal výkon zdroje tepla a otopných těles.
Jeden svetr navíc…
Pokud nemáte vlastní jasnou představu, můžete se inspirovat oficiálně prezentovanými údaji. V obývaných místnostech se jako výpočtová teplota uvádí 20 °C, v koupelně 24 °C a v předsíni 15 °C. Pro zdravý spánek je však dobré nepřetápět ani ložnici: Teplota zde může být nižší než v obývaných místnostech a vyšší než v předsíni. Ale všechno je vaše volba! Při rozhodování však mějte na paměti, že každý stupeň teploty navíc zatěžuje nejen energetickou síť, ale také vaši peněženku. A váš organismus, který přestane být zvyklý na chlad, ztratí přirozenou otužilost a v důsledku sníží svou imunitní schopnost. Lékaři a ekonomové se proto shodnou: Lepší je nepřetápět! Pohledem na designový radiátor se klidně můžete kochat v designovém svetru, na který vám ušetřil úsporný provoz vytápění.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Design Bath, Cordivari, Viadrus, Tomton, Laurens, Zehnder, Kermi, Keraservis
Datum vydání: 10. 4. 2025