Tenkostěnná a na desku!
Umyvadlo patří k základním stavebním kamenům každé koupelny. Chcete nenápadný kousek, jenž splyne s interiérem, nebo naopak výrazný prvek, který zaujme na první pohled? Jaká jsou umyvadla roku 2018?
Podobně jako vana tak i umyvadlo je středobodem každé koupelny. Právě k těmto dvěma zařizovacím prvkům směřuje první pohled očí každého, kdo do koupelny vstupuje. Je jen na nás, zda chceme mít v místnosti originální kousky, nebo zda chceme veškeré vybavení ladit v jednotném duchu tak, aby harmonicky splývalo v kompaktní interiér a nic příliš nevybočovalo z řady.
Funkční i módní
Za posledních několik málo let umyvadla výrazně pozměnila svou tvář, i když základní myšlenka zůstala. Nádoba na vodu, kde si pohodlně umyjete ruce či obličej, popřípadě přemáchnete pár kousků drobných oděvů, samozřejmě nejlépe tak, abyste na sebe a okolo sebe co nejméně nacákali vodu.
Tvary umyvadel se proměňují podle toho, co je právě in a většinou samozřejmě bez ohledu na praktickou stránku věci, stejně tak jejich umístění podléhá aktuálním módním výstřelkům.
Co se nosí?
V současné době jsou v módě zejména umyvadla v tenkostěnném provedení, a to v celé řadě tvarů. Nejčastěji se setkáte s tvarem obdélníku, kruhu a čtverce. Kromě klasické bílé lze najít i kousky v barvách nestandardních – například v pískové, béžové, zelené, šedé či antracitové.
Co se týče umístění, jednoznačně vedou umyvadla instalovaná na nábytkovou desku, která je zhotovena nejčastěji z masivu či z dýhované desky. Výjimkou však nejsou ani umyvadla pyšně stojící na horní desce umyvadlové skříňky. Výhodou je velký odkládací prostor kolem umyvadlové mísy, deska musí být co nejodolnější, aby zvládla bez problémů a změn odolávat dlouhodobému působení vlhka a vody. Nejlépe se v tomto případě osvědčilo exotické dřevo a také umělý či přírodní kámen. Možností umístění umyvadel je však daleko více.
Na stěnu i do skříňky
Pokud netoužíte po koupelně zařízené podle módních vrtochů, můžete pro umyvadlo zvolit klasické umístění – zavěšení na stěnu, což byla v minulém století téměř jediná možná varianta, jakou výrobci umyvadel svým zákazníkům nabízeli. Další možnost představuje instalace na takzvaný sloup, což je keramická nožka, která stojí na zemi a podpírá umyvadlo zespodu. Chcete-li v koupelně využít doslova každý volný centimetr, vsaďte na umyvadlo zapuštěné do koupelnové skříňky, jež se pořizuje už zároveň s koupelnovou skříňkou. Zapuštění umyvadla můžete zvolit buď úplné, nebo částečné, kdy máte k dispozici o něco více úložného prostoru ve skříňce.
Máte-li však v koupelně zoufalý nedostatek prostoru, pořiďte si umyvadlo do rohu. Rohové varianty jsou na trhu k dostání jak závěsné, tak zápustné i se skříňkou.
S puncem luxusu
Naopak pro velkoprostorové koupelny jsou jako stvořená umyvadla volně stojící, představující často unikátní designová řešení a ve velkém prostoru dokonale vyniknou. Jsou zhotovována nejčastěji z litého mramoru, nebo z některého z dalších kompozitních materiálů, dále z nerez oceli, přírodního kamenného bloku či z keramiky. Tyto luxusní solitérní modely, jež se vyrábějí v mnoha tvarech a s různou výškou, bývají někdy označovány také jako umyvadla piedestalová.
Jedno i více
Koupelnovému prostoru a jeho vybavení je dnes věnována poměrně velká pozornost. Z dřívější koupelny se během let stala velkorysá krasavice, která v sobě spojuje prostor zasvěcený nejen osobní hygieně, ale také relaxaci a odpočinku. Obecně mají koupelny tendenci se zvětšovat a propojovat s obytnými místnostmi – nejčastěji s ložnicí. S dostatkem prostoru se pak pojí potřeba instalovat sem místo jednoho umyvadla hned dvě, aby zejména v početnějších domácnostech nedocházelo k ranním strkanicím a každý člen domácnosti měl v koupelně pro sebe dostatek prostoru i času. Často se v koupelně setkáte i s dvojumyvadlem a nebo s variantou dvou samostatných vedle sebe umístěných umyvadel, kdy je jedno určeno ženě a druhé muži. Mohou být obě stejná, anebo se mohu lišit například tvarem, velikostí odkládacích ploch i dalšími detaily.
Návrat k retro stylu
Jedním z hlavních koupelnových trendů, platných také pro rok 2018, je i hledání inspirace u předchozích generací a v podobě obliby retro stylů. Jednoduché tvary, čisté linie, bílá keramická sanitární technika či použití drobné mozaiky nebo naopak velkých obkladů. Retro styl se však v dnešní době mísí s modernou a vytváří zajímavý dialog. Při návrhu nové koupelny se inspirujte koupelnou svých babiček a některé prvky využijte inovativním a kreativním způsobem.
Povrchová úprava výhodou
Nejen že odpuzuje nečistoty, které ulpívají během používání umyvadla na jeho povrchu, zabraňuje vodnímu kameni a nejrůznějším usazeninám, aby se tu udržely, a pomáhá také co nejdéle zachovat původní vzhled výrobku. A to aniž byste jej museli po každém použití důkladně čistit. Zejména na tmavších površích byste totiž za chvíli, jak se říká, nechali ruce. Povrchová úprava, jíž bývá sanitární keramika opatřena, se zkrátka vyplatí.
Sklovitý povrch sanitární keramiky, jenž vzniká v průběhu vypalování při vysokých teplotách, se vyznačuje vysokou tvrdostí a odolností vůči otěru a běžně používaným domácím chemikáliím. Najdeme jej na většině standardních umyvadel. Jednotliví výrobci však nabízejí umyvadla se speciálními typy povrchových úprav, které zvyšují uživatelský komfort při běžném denním používání i při údržbě. Označují je různě, například MaxiClean, Laufen Clean Coat, Reflex Kolo, KeraTect, Anticalc i podobně.
Dva povrchy
V tomto sortimentu se rozlišují dva základní druhy: povrchové úpravy a povrchové vrstvy neboli glazury. První se nanášejí na standardní keramickou glazuru a je u nich nezbytné dodržovat zásady správného používání, především zákaz používání abrazivních čisticích prostředků. Druhý typ se nanáší na umyvadlo již v hrubé fázi výroby a projde tedy fází vypalování společně s keramickým kusem, což jej činí ještě odolnějším. Předností tohoto typu úpravy je fakt, že je sama o sobě schopna odpuzovat vodu i případné nečistoty, má obecně vyšší životnost a větší užitnou hodnotu.
Která baterie je ta pravá
Baterie patří mezi podstatné detaily, které tvoří vzhled koupelny. Na jejich funkčnosti a kvalitě do značné míry závisí také komfort provozu umyvadla. Tvary a designové provedení je pověstnou třešničkou na dortu, která může celý koupelnový koncept podpořit a vyzdvihnout, nebo naopak. Vybírat si můžete z celé škály tvarů i materiálového provedení: od chromových, přes niklové až třeba po módní povrchy mosazné, a to v lesku i matu. Neméně důležitá je i stránka mechanická. Způsob ovládání rozhoduje o míře pohodlí uživatelského komfortu, přičemž máte na výběr klasické baterie kohoutkové, modely pákové nebo bezdotykové s elektronickým ovládáním. Další možnost pak představují termostatické baterie, které za vás ohlídají nastavenou teplotu vody a navíc ji ještě šetří.
Mýdlo bez dotyku
Bezdotykový dávkovač mýdla Helpmation V-476 s moderním designem a čistými liniemi zaručuje maximální hygienu. Nemusíte se dotýkat žádného tlačítka, které je plné bakterií. Jednoduše vložíte ruku pod senzor dávkovače, který vám automaticky mýdlo nadávkuje do dlaně. Systém No Drip zaručí, že mýdlo po nadávkování neodkapává. Napájení elektroniky dávkovače mýdla je zajištěno pomocí čtyř kusů baterií typu LR03/AAA, které vydrží plnit svou funkci minimálně 12 měsíců. Dávkovač s objemem zásobníku na tekuté mýdlo 220 ml stojí 799 Kč. www.blakar.cz
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 4. 7. 2018