Ten obývák se musí vymalovat
V místnostech, kde zdi začínají získávat nežádoucí odstín šedi či se na jejich stěnách odlupuje jedna nebo více nátěrových vrstev, nikdy nemůžeme dosáhnout stoprocentního pocitu čistoty. Navíc úprava interiérových stěn není pouze o čistotě, ale i o světle a celkové atmosféře.
Věta „Ta ložnice, ten obývák… se musí vymalovat!“ se ozve více či méně často ve většině rodin. Dříve, než se do toho pustíme nebo si přizveme na pomoc profesionála, měli bychom si ujasnit, jakou barvu zvolíme. Není to tak snadné.
JAKOU VYBEREME?
Při výběru vhodného nátěru bychom se měli v prvé řadě řídit tím, jakou barvu máme rádi. Zvolit barvu, kterou nesnášíme, by určitě nebylo zdrojem dobré nálady. Oblíbenost barvy, ale ani móda by však neměly být jediným kritériem výběru, a to z důvodu, že barvy mají schopnost místnost opticky měnit. Ze studených barev (bílá, modrá, zelená, fialová) je nejpoužívanější bílá. Působí sice chladným dojmem, ale na druhou stranu má schopnost místnost opticky rozšířit. Hodí se především tam, kde jsou okna orientovaná na jih a místnost je po většinu dne prozářena slunečními paprsky. Je vhodná do koupelny, kuchyně, ale i do ložnice, protože uklidňuje, vytváří příjemné prostředí pro spánek. Na rozdíl od studených barev jsou teplé barvy (žlutá, oranžová, hnědá a červená) vhodné do místností, kde slunce během dne příliš nepobude, nebo je dokonce vůbec nenavštíví. Dokážou ho totiž do určité míry nahradit. Působí elegantně a povzbudivě. Jejich největší předností je, že umí navodit příjemnou atmosféru. Zvláště tmavší odstíny teplých barev, jako je např. hnědá nebo červeno-oranžová, místnost příjemně zútulní. Ale barvy zvládají ještě další kouzla: Žijete-li v domě či bytě s malou světlou výškou, vymalování stropu světlou barvou místnost opticky zvýší, a naopak tmavé barvy mají opačný účinek. Ten lze ještě zesílit, když se na několik centimetrů na stěně použije stejný odstín barvy jako na stropě.
CO JE IN
„Na stěnách se stále častěji uplatňují kromě neutrálních odstínů i různé odstíny hnědé barvy. Velmi aktuální je odstín bílé kávy. Ten nahrazuje dříve tolik oblíbené meruňkové a oranžové tóny a vytváří v interiéru útulnou atmosféru. To můžeme pozorovat zvláště v kuchyních. Tradiční kombinování dvou nebo tří odlišných odstínů nyní často nahrazují tzv. kombinace tón v tónu. Uplatňuje se tak jen jeden odstín v několika variantách sytosti – detaily jsou často provedeny sytou barvou, velké plochy světlejší. V ložnicích takto vynikne například teplá šedá. Tu lze doplnit bílou, případně akcenty tmavě šedé nebo černé. V koupelnách volba barevného řešení v současnosti často vychází z aktuálních odstínů a dekorů sanity a obkladů. Při volbě mramorovaných či mozaikových obkladů lze vybrat jeden nebo dva na nich zastoupené odstíny, a to v sytosti odpovídající míře proslunění místnosti. Trendem je také soustředění barev namísto stěn do nábytku a doplňků, což umožňuje v interiéru velkou variabilitu,“ odpovídá na otázku, co dnes stěny nosí, zástupce značky PRIMALEX Petr Kavalír.
NEJDE POUZE O ODSTÍN
Spokojenost s výsledkem práce ale zaleží i na použití správného druhu barvy. Interiérové přípravky lze rozdělit z různých úhlů pohledu. Nejsrozumitelnější je jejich dělení na otěruvzdorné a omyvatelné. Slovo „otěruvzdorné“ však poněkud klame – neznamená, že se o stěnu nezašpiníme. Chceme-li použít tyto nátěrové hmoty do obytného interiéru, měli bychom si pohlídat obsah disperze, který by měl být okolo 10 %. Ve srovnání s klasickým vápnem jsou na tom i nejlevnější disperzní barvy ale lépe. Jejich použití do klasických interiérů se ale nedoporučuje, pouze např. do technických místností. Stěnu ošetřenou tímto druhem barvy sice nemůžeme vydrbat kartáčem, ale jemně otřít ano. Chceme-li stěny občas podrobit důkladnější očistě, měli bychom volit tzv. akrylátové barvy. Voda jim nevadí, a tak je v případě znečištění můžeme umývat. Pokud se jich dotkneme, neušpiníme se a mají větší kryvost než pouze otěruvzdorné barvy. Akrylátové barvy však nejsou vhodné do místností s vysokou vlhkostí. V poslední době vstupuje do interiérů další druh nátěru, a to vinylové barvy. Mají vynikající kryvost a přilnavost. Tím, že se na stěnu nanáší jen mikroskopická vrstva, spotřebuje se menší množství barvy než běžně. To nám zajistí, že vrstvu nátěrů nemusíme tak často škrábat jako v případě předchozích nátěrových hmot. Dalšími přednostmi vinylové barvy je, že je sice prodyšná, ale zároveň odolává vodě. To dokáže díky mřížce která zajistí, že velké molekuly vody barvou dovnitř neprojdou, ale molekuly páry ven ano.
PRO ODPOČINEK I NOVOU ENERGII
Domov by měl být oázou, místem, kde po náročném dni najdeme klid a zároveň načerpáme novou energii. V aktuálním vydání publikace Primalex Colordesigner III, příručky barevných nápadů nejen pro interiéry vydávané značkou PRIMALEX, proto čtenáře osloví jak paleta čistých zklidňujících variací tónované bílé, béžové nebo odstínů kávy navozující pocit relaxace, tak varianty, kde se pastelové tóny přirozeně snoubí se silnějšími a intenzivnějšími odstíny. Publikace Primalex Colordesigner III poradí při navrhování barevného řešení a zároveň nabídne i praktickou pomoc v podobě vzorníků použitých odstínů. Publikace Primalex Colordesigner III obsahuje 11 dvoustran, na každé s jednou atraktivní barevnou kombinací nazvanou například Islandská jezera, Anglické jaro, Flamenco, Lasturový třpyt nebo Večerní canyon. Publikaci Colordesigner III lze získat v Kolorovacích centrech Primalex nebo si ji stáhnout na www.primalex.cz.
Datum vydání: 16. 7. 2015