Tapety jako terapie
Je to tak, tapety mají zvláštní schopnost vykouzlit v interiéru příjemnou atmosféru, maximálně zútulnit obytný prostor a dodat mu až intimní nádech. Jako by za vás vyjadřovaly emoce…
V současnosti je na trhu neuvěřitelné množství vzorů, barev a materiálů tapet. Při citlivém výběru můžete vytvořit naprosto nový, svěží a jedinečný interiér – stačí jen postupovat s rozmyslem a opatrně kombinovat. A nemusíte tapetovat hned celý byt, trendem poslední doby je tapeta jen na jedné stěně místnosti.
CO MÁME NA VÝBĚR?
Klasikou jsou papírové tapety, které všichni dobře známe z dětství. Dnes jsou sice na ústupu, ale nevymizely úplně. Jsou cenově nejlevnější, zároveň však nejméně odolné. Oproti vliesovým nebo vinylovým mají celou řadu nevýhod – lepení i odstraňování je velmi náročné, jsou prakticky neomyvatelné a nehodí se na stěny, které jsou náchylné k praskání. Lze je použít na zeď, sádrokarton, beton nebo dřevotřískové desky. Jsou také tvarově nestálé – při namočení a schnutí tzv. pracují, čili mění rozměr. I nabídka barev a vzorů je omezenější než u ostatních druhů. Za roli papírové tapety (standardní role má rozměry 0,53 m – šířka a 10,05 m – délka) zaplatíte zhruba od 100 Kč výše.
REVOLUČNÍ VLIES
Někdy se označují i jako flísové. Svoji oblibu si získaly hlavně pro skvělé vlastnosti – především pokud jde o strhávání a lepení. Lepí se totiž za sucha (lepidlo se nanáší pouze na stěnu) a strhávají se také za sucha a naprosto snadno a beze zbytku. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním celulózových a vinylových vláken. I škála vzorů a motivů je velice pestrá. Tapety jsou plně omyvatelné a vysoce odolné proti oděru, jsou prodyšné, čímž zabraňují vzniku plísní, jsou tvarově i barevně stálé, téměř nehořlavé. Hodí se i pro zakrytí mikrotrhlinek ve zdivu. Drobnou nevýhodou může být snad jen jejich vyšší cena, která začíná zhruba na 250 Kč za roli.
ODOLNÝ VINYL
Pokud se rozhodnete pro vinylové tapety, máte v podstatě vyhráno – jsou to ty nejodolnější tapety, jaké můžete mít. Výrobci je proto doporučují především do dětských pokojů. Jsou plně omyvatelné, otěruvzdorné a odolávají mechanickému poškození, poškrábání a částečně i tepelně izolují. Skvěle se hodí také do kuchyně (jako obklad za pracovní deskou kuchyňské linky) nebo koupelny (jako náhrada keramického obkladu stěn), zvládnou zakrýt praskliny ve zdi, můžete je použít i na umakart. Vyrábějí se nanesením vinylu na papírový podklad. Kvalitu tapety určuje tloušťka vinylové vrstvy – čím je silnější, tím je tapeta kvalitnější. Jsou náročnější, pokud jde o samotný postup při tapetování i odstraňování, je s nimi práce asi jako s papírovými. Cena začíná přibližně na 250 Kč za roli.
JAK JE ODSTRAŇOVAT?
◗ S papírovými tapetami je vždy potíž – za sucha to nepůjde, budete na to muset jít mokrou cestou – silně provlhčit tapetu horkou vodou (s octem nebo odstraňovačem tapet) odshora dolů, 30 minut počkat a opatrně strhnout.
◗ Před odstraňováním tapet za mokra musíte v místnosti vypnout elektrický proud.
◗ Vliesové tapety a fototapety lze odstranit v jednom kuse a za sucha – nejprve odchlípnete růžek a opatrným tahem dolů strhnete celý pás tapety.
◗ U vinylových tapet se většinou postupuje podobně jako u papírových.
PŘETÍRATELNÝ ZÁZRAK
Po něm sáhnou ti, kteří touží po imitaci dekorativních štuků. Vliesové přetíratelné tapety se dodávají v bílé barvě a po nalepení je můžete jednoduše přetřít akrylovou barvou v libovolném odstínu. Mají buď strukturu omítky, nebo nejrůznější geometrické vzory. Po přetření někdy získá vzor světlejší barevný odstín než podkladová vrstva a stává se tak zřetelně výrazným. Výhody a nevýhody jsou stejné jako u vliesových tapet. Jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí mít tapety perfektně sladěné s barvami interiéru a ty obzvlášť zdařilé bývají k nerozeznání od výrazně dražších dekorativních štuků. Přetíratelné tapety se nejčastěji prodávají v rolích o šířce 0,53 m a délce 10,05 m (cena od 450 Kč), setkat se ale můžete i s nadstandardním rozměrem 1,06 x 25 m.
PŮSOBIVÉ FOTOTAPETY
Zažívají právě velký návrat – jedná se o velkoformátové fotografie nebo grafické vzory natištěné na klasické papírové nebo vliesové tapetě. Na výběr nemáte jen březový háj, jak tomu bývalo dříve, ale nekonečné množství abstraktních vzorů, přírodních motivů, krajinných scenérií, panoramat, světových památek a metropolí včetně fototapety s motivem zcela podle vašeho přání. Fototapety se hodí nejlépe na částečný i celoplošný polep stěn v obýváku, dětském pokoji nebo vstupní chodbě, polepit můžete i dveře. Pokud se vám fototapeta nevejde na vybranou stěnu, můžete ji oříznout – motivy jsou totiž většinou vybírány a zpracovávány tak, aby neztratily na celistvosti a působivosti i po tomto zákroku. Cena začíná zhruba na 429 Kč za kus, nejčastěji se setkáte s rozměrem od 73 x 202 cm do 388 x 270 cm (papírové fototapety) a od 50 x 250 cm až po 500 x 250 cm (vliesové fototapety). U fototapet je důležité respektovat doporučenou pohledovou vzdálenost, která je dva metry – nehodí se tedy do příliš malých místností.
Při výběru tapet hledejte označení Značka kvality RAL. Takto označené tapety splňují nejvyšší nároky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Neobsahují zdraví škodlivé suroviny, těžké kovy, toxické barvy, těkavá změkčovadla, chlorovaná rozpouštědla a obsah formaldehydu musí být maximálně na úrovni 50 % limitu stanoveného německou legislativou.
NĚCO SPECIÁLNÍHO?
Ještě tu máme textilní tapety, které jsou těžké a díky přirozené barevnosti vytvářejí originální estetický zážitek. Pokud se setkáte s hedvábnými tapetami, vězte, že většina z nich není vyrobena z hedvábí ani z textilie, ale pouze vytváří hedvábný dojem. Zpravidla se vyrábějí z vinylu se zadní stranou z papíru nebo vliesu. Existují i tapety ze skleněných vláken a získávají v poslední době i přes svou vysokou cenu na popularitě. Jsou totiž ekologické, přetíratelné, odolávají vodě i mastnotě, jsou omyvatelné, nehořlavé a neuvěřitelně trvanlivé. Některé tapety pouze imitují přírodní nebo jiné materiály, jako jsou dřevo, kámen, cihly, látky nebo kov. Výrobci nabízejí také kolekce tapet s metalickými efekty, čistě přírodními barvami, kostkovaným vzorem, nebo dokonce „vyšívané“. Hitem poslední doby jsou 3D tapety, které ve vás skutečně vzbudí iluzi, že místo stěny máte doma hory nebo náměstí. U tohoto druhu je ale otázkou, jak dlouho vás pohled na ně bude bavit a jak nejlépe s nimi skloubit interiér.
KOUZLA S BARVAMI A PROSTOREM
◗ Bílá a studené odstíny (například modrošedé) místnost opticky rozzáří a zvětší. Dodají prostoru světlost, lehkost a vzdušnost.
◗ Syté a teplé barvy (například červená) prostor opticky zmenší, máte pocit, že stěny jsou k sobě blíž než ve skutečnosti.
◗ Nízký strop? Vzor tapety se svislými pruhy místnost opticky zvýší.
◗ Potřebujete místnost rozšířit? Použijte drobný jemnější vzor nebo vodorovné pruhy.
◗ Chcete vytvořit intimní atmosféru? Zvolte tapetu s matným povrchem, která neodráží světlo.
◗ Chcete něco speciálního? Zkuste 3D tapety. Jen si buďte vědomi toho, že jsou velmi výrazné a také mohou brzy zevšednět.
Zdroj: www.metylan.cz
JAK JE NAKUPOVAT?
Zaměřte se především na číslo výrobní šarže, které bývá uvedeno na etiketě tapety. Na jednu stěnu je totiž nutné použít tapety se stejným číslem šarže, protože tapety různých šarží mohou mít drobné barevné odchylky. Hned po nákupu jednu roli rozbalte, zkontrolujte vzor a barevnost. Když je první role v pořádku, proveďte ještě tzv. vějířový test – rozbalte ostatní role, z každé odmotejte asi dva metry, částečně je přeložte přes sebe a opět zkontroluje vzor a barevnost. Pokud zjistíte vadu nebo odchylku od barevnosti, hned tapetu reklamujte. Po nalepení už bude pozdě.
Datum vydání: 7. 7. 2015