Tak zase až za rok...
Možná to už znáte, ale možná připravujete bazén na zimu letos poprvé a nevíte si rady. Proto jsme nachystali pár instrukcí, jak na to a čeho se vyvarovat.
Do zazimování bazénu byste se měli pustit v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody se pohybuje mezi 10 až 15 °C. Základním předpokladem je ale čistá voda v bazénu, takže pokud tomu tak není, budete ji muset nejprve vyčistit.
JAK NA TO?
Není to nic složitého – nejprve vysbírejte pomocí síťky plovoucí nečistoty (listí, jehličí, hmyz), pak vyjměte schůdky, ty také očistěte a připravte k uskladnění. Odstraňte nečistoty a usazeniny ze dna bazénu – nejlépe pomocí bazénového vysavače (existuje manuální, poloautomatický nebo automatický). Potom přijde na řadu vyčištění filtrační jednotky – propláchněte písek ve filtraci rozpuštěným dezinfekčním roztokem, který je někdy možné aplikovat přímo do skimmeru (sběrač nečistot).
OŠETŘENÍ A ÚPRAVA VODY
Zkontrolujte a případně upravte úroveň chemického složení vody v bazénu – hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí od 7,0 do 7,4 a množství chlóru od 0,3 do 0,5 mg na litr. Tyto hodnoty snadno změříte pomocí testeru, který zakoupíte ve specializované prodejně. Pokud naměřené hodnoty nebudou danému rozmezí odpovídat, bude je nutné upravit opět vhodným přípravkem – po úpravě zapněte filtraci, aby se voda dokonale promíchala, minimálně na 24 hodin.
Potom snižte výšku hladiny vody asi 10 cm pod skimmer a očistěte stěny bazénu, zase použijte výrobcem doporučený přípravek. Postupujte pečlivě a důkladně, snažte se mechanicky zlikvidovat všechny nečistoty. Potom stěny bazénu dostatečně opláchněte vodou. A nezapomeňte na nečistoty usazené ve skimmeru, i ty odstraňte a sběrač propláchněte. Odpojte všechny hadice, odmontujte filtraci, demontujte čerpadlo a všechny součástky filtrační jednotky uložte na suché místo chráněné před mrazem. To samé proveďte se solárním ohřevem. Na závěr aplikujte některý z přípravků na zazimování bazénu, s jejichž výběrem vám poradí odborníci ve specializovaných prodejnách bazénů. Většina těchto přípravků má za úkol zabránit růstu a množení řas a usnadnit tak čištění bazénu na jaře.
ZAKRÝT NEBO NE?
Nadzemní bazény zakryjte nejprve podzimní krycí plachtou, která je ochrání před padajícími nečistotami a než udeří mrazy a na hladině se začne tvořit ledová tříšť, plachtu sundejte, vysušte a ukliďte. Váha napadaného sněhu a působení mrazu by mohly strukturu plachty poškodit. Přes zimu nechte bazén odkrytý.
U zapuštěného bazénu použijte speciální pevnou zimní krycí plachtu, která jednak bazén chrání před padajícími nečistotami, ale vydrží i případný pád člověka nebo zvířete. Tuto plachtu můžete na hladině ponechat až do jara. Konstrukce každého kvalitního bazénu je zpravidla řešená tak, že ani při úplném zamrznutí vody v bazénu nedojde k jejímu poškození. Nemusíte tedy do bazénu vkládat PET lahve a podobně. Pokud však máte jiné zkušenosti, nebo chcete mít klid, je snadné vložit na hladinu vody dilatační plováky a spojit je do řetězu.
odborná spolupráce Mountfield
Datum vydání: 14. 9. 2017