Tady je Krakonošovo!

Aby bylo všem na první pohled jasné, kde začíná a končí vaše soukromé území, potřebujete kolem svého pozemku vybudovat plot a samozřejmě vybrat si také kvalitní bránu.

Čeká vás v nejbližší době výběr a poté budování plotu, kterým ohraničíte svůj pozemek? Dnes již kolem svého domova nemusíte budovat ochranný val ani vysokou hradbu, stačí zvolit daleko subtilnější řešení. Zohledníte-li charakter a styl stavby, k níž bude plot i brána přináležet, můžete tak podpořit celkový dojem z vašeho domu. Zkrátka plot i brána mohou domu docela pěkně slušet.
Protože možností je v současné době opravdu hodně, napadne vás v souvislosti s výběrem vhodného materiálu a typu plotu i brány celá řada otázek. Na některé jsme se vám pokusili alespoň krátce a stručně odpovědět. Třeba vám pomůžeme při vašem rozhodování najít tu správnou cestu.

Klasickým materiálem, jenž byl odnepaměti využíván pro stavbu plotu, je dřevo v celé řadě podob: jako kulatina, laťovky či třeba fošny nejrůznějších šířek.

1. Jaká jsou základní pravidla při výstavbě plotu

Než přistoupíte k vlastní realizaci, měli byste se seznámit s několika základními pravidly, jimž stavba plotu podléhá. Plot musí být vybudován výhradně na pozemku jeho vlastníka, stejně tak jako zde musí stát i celá jeho nosná konstrukce.
Směrem k sousedům má být natočen takzvaný líc plotu, přičemž konstrukce plotu ani její části na sousední pozemek nesmějí nikterak zasahovat.
Mezi další podmínky, které je nutno dodržet, patří také to, že plot nesmí bez vážných důvodů sousední pozemek stínit a stejně tak nesmí vadit řidičům ve výhledu, nalézá-li se u silnice.

Gabiony, neboli drátokamenné či drátoštěrkové prvky slouží nejen k výstavbě plotů a okrasných či opěrných zdí, ale také dalších staveb zahradní architektury.

2. Podle čeho stanovit správnou výšku plotu

Výška plotu je rozhodující pro potřebu stavebního povolení. Od 1. ledna 2018 je stavba plotu, respektive její povolení jednodušší. Pokud dodržíte několik zásad a plánovaný plot nehraničí s veřejným prostranstvím nebo není vyšší než dva metry, odpadá vám povinnost hlásit jeho stavbu úřadům. A k jeho vybudování nepotřebujete ani souhlas sousedů.
Pokud plot s veřejným prostranstvím, například chodníkem, sousedí, pak budete potřebovat územní souhlas, kterým se stavba umístí a už nevyžaduje kolaudaci. K získání tohoto souhlasu však musíte na úřadě doložit několik základních údajů: z jakého materiálu plot bude zhotoven, jaká bude jeho výška a uvést také plánované rozměry jeho jednotlivých polí.

Plotový prvek Girona – dřevo smrk, vhodný k oplocení nebo oddělování, výška 90 cm, šířka 180 cm, 1152 Kč. www.hornbach.cz

3. Ploty z klasického pletiva versus ploty ze svařovaných sítí

Právě tyto dva typy patří k častým variantám, které vítězí zejména na velkých pozemcích. Drátěné ploty jsou ideální k oplocení zahrady, dvorků, sadů a polí. Klasické pletivo je vhodnou variantou oplocení ve svažitém terénu, protože dokáže dobře kopírovat terén a díky kosočtvercovému tvaru oka není narušena jeho vizuální struktura. Další typ, PVC pletivo je zcela bezúdržbové a výborně odolává povětrnostním vlivům. Nevýhodou je omezená mechanická odolnost, větší váha nebo síla, která může oplocení deformovat. Navíc dráty je možné poměrně jednoduchým způsobem přestřihnout pomocí speciálních kleští.
A jak jsou na tom svařované sítě? Svou kvalitou a pevností rozhodně předčí klasická zahradní pletiva. Jedná se o reprezentativnější typ průmyslového oplocení, jehož cena tomu odpovídá – v porovnání s drátěnými ploty jsou ty ze svařovaných sítí samozřejmě dražší. Nespornou výhodou svařovaných plotových dílců je snadnější montáž, kdy není třeba napínací drát, ale díl se pouze jednoduše připevní ke sloupkům.

Plotové pozinkované pole Irena (vlevo) a branka Irena (cena vč. zinku a barvy 9 500 Kč).

4. Jaké vlastnosti nabízí plot z dřevoplastu

Dřevoplastový plot, známý také pod označením WPC, je směsí dřevěných pilin a polypropylenu (nejčastěji v poměru 60:40 pro dřevo), která za vysoké teploty a tlaku vytváří tento odolný a stálobarevný materiál. Oproti klasickému dřevěnému plotu má extrémně dlouhou životnost. Je téměř bezúdržbový – na rozdíl od klasických dřevěných planěk v plotě ty z dřevoplastu není třeba natírat, impregnovat, mořit… V současné době už výrobci umí zhotovit dřevoplastové díly v tak vysoké kvalitě, že velmi zdařile imitují skutečné dřevo a na první pohled jsou od něho téměř k nerozeznání. Dřevoplastová „prkna“ a „plaňky“ jsou nabízeny v mnoha různých dekorech i barevných provedeních.

David Benda,
oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Z jakých materiálů se v současné době ploty zhotovují nejčastěji?

Drátěný, dřevěný, kovaný, přírodní, živý, dřevoplastový, kamenný, cihlový či třeba zhotovený z oblíbených gabionů… To jsou všechno zkrátka ploty. K nejpopulárnějším dnes patří tzv. dřevoplastové ploty. Ty v sobě spojují estetiku dřeva a praktičnost plastů. Hned v závěsu jsou pak ploty plastové, dřevěné, ale i obyčejné pletivo. A své fandy mají i ploty živé – byť jsou ze všech vyjmenovaných typů nejnáročnější na péči i na váš čas.

Z čeho vybrat sloupky k plotu?

Sloupky k plotu se v podstatě vyrábějí a používají ze stejného materiálu, jako jsou ploty. Nejčastěji se tedy jedná o dřevo, kov nebo plast.

V poslední době jsou stále populárnější takzvané samonosné brány. Jak vlastně fungují?

Právě tyto typy bran a branek mají jednu velkou přednost: k tomu, abyste je mohli otvírat a zavírat, nepotřebují ani kolejnice ani kolečka. Jejich pohyb obstará posuvný systém, který lze vyřešit několika způsoby. Jako posuv můžete použít:

  • ozubený hřeben s pohonem
  • konstrukci s kladkami, která bude umístěna vedle branky a lze ji podle potřeby odtlačit
  • panty s motorkem

Text: Naděžda Vondrášková ve spolupráci se společností Hornbach
Foto: archiv firem a Shutterstock

Datum vydání: 12. 9. 2018

Edit: