Systematický jarní úklid
Velkou výhodou jarního úklidu je jeho načasování právě do období prvních slunečních paprsků – dodávají nám optimismus a energii, snad proto uklízíme pěkně zgruntu a zvesela. Zřejmě si podvědomě myslíme, že naklizeným domovem jaro ještě trochu popostrčíme.
Jestli to tak opravdu funguje, tak je to báječné. Čím dříve úklid zvládneme, tím dříve tu máme jaro! Postupujte systematicky, jednotlivé kroky si nejdříve alespoň letmo promyslete – každý druh úklidu chce svoje a rozhodně se nevyplatí něco jen tak přeleštit. Uklízíme přece kvůli sobě a našim nejbližším.
Od kabátů po roztoče
Třeba vám zrovna tohle jako úklid nepřipadá, ale právě tímto krokem byste měli podle odborníků začít. Vyklidit ze šatníku zimní oblečení, vyprat ho, vyčistit a uložit na příští sezonu (ideálně do vakuových pytlů, které šetří místo). Kousky, které nenosíte, nemilosrdně vyřadit, a to už jednoznačně k úklidu patří. Až bude šatník kompletně vyměněný, vrhněte se na prach ve všech místnostech a tentokrát byste neměli vynechat ani hůře přístupná místa, která během roku spíše přehlížíte. Vlhkým hadříkem nebo univerzálními utěrkami (třeba z mikrovlákna) ho setřete raz dva a zcela bez chemie. Můžete samozřejmě použít i speciální utěrky s antistatickými vlastnostmi, které další usazování prachu omezí. Samostatnou kapitolou je ložnice, kde se zřejmě trochu zdržíte… Zabrat vám dají především matrace a povlečení. Matrace je nutné vyluxovat z obou stran, a to velmi důkladně. Povlečení vyperete jako obvykle, jen tentokrát se praní nevyhnou ani přikrývky a polštáře. Ty samozřejmě perte podle návodu na etiketě – jemným pracím cyklem s minimálním ždímáním. Než je opět povlečete, přesvědčte se, že už důkladně vyschly.
Co dál? Sedačka, koberec…
Až budete utírat prach v obýváku, nezapomeňte na lustr – není na něm na první pohled vidět, ale vy uvidíte tu změnu, až rozsvítíte. Sedačka může být oříšek hlavně v případě, nemá-li odnímatelné a prací potahy. Při čištění musíte postupovat šetrně – koženou nebo koženkovou stačí setřít vlhkým hadříkem, spáry a švy vyluxovat. Na látkové čalounění můžete použít čisticí a tepovací přístroj, spíše se vyplatí si ho jednou za rok vypůjčit než ho skladovat doma. Neopomeňte osvěžit i pokojové rostliny, ty menší přeneste do sprchy a vlažnou vodou jemně osprchujte prach z listů, otrhejte zaschlé listy a výhonky, přihnojte, případně rostlinu přesaďte do většího květináče.
Podlahy až na závěr
Málokdo dnes ještě vytírá klasickým hadrem umně obtočeným na smetáku, teď se daleko více používají nejrůznější mopy společně s celou sadou na vytírání. Pořídíte-li si takovou soupravu, odpadne vám zbytečné ohýbání se ke kbelíku, ždímání špinavého hadru a namáčení rukou do saponátové vody. Nabídka na trhu je opravdu pestrá, určitě si vyberete. Koberce zmíníme jen letmo, protože jejich údržba by vydala na samostatný článek. A navíc u nich máme víceméně jasno – jednoduše vyluxovat. Správný a nejvhodnější vysavač vám pomohou vybrat odborníci ve specializovaných prodejnách. Jeho fungování si vždy nechte předvést, vlastnoručně si jej vyzkoušejte a při výběru nepodceňte jeho hmotnost, manipulovatelnost, sací výkon a hlučnost. Pokud ale máte unikátní ručně tkaný koberec, měli byste jeho vyčištění svěřit výhradně do rukou odborníků.
Dneska je tam krásně
U mytí oken postupujte klasickým a zaručeným způsobem – nejdříve omyjte rámy a parapet, nakonec skleněné výplně. Skvělou pomůckou může být stěrka s teleskopickou tyčí, s níž dosáhnete i na nejhůře přístupná místa. Jistě chcete, aby se okna i krásně leskla; snadnou pomůckou, kterou znaly už naše babičky, je přidat do vody pár kapek octa. To bude ale výhled! A pokud máte záclony nebo závěsy, vyprané je věste zpět až na úplný závěr úklidu. Bude to příjemná tečka za vaším úsilím, a navíc byt krásně provoní čistotou po vyprání.
Nastává skutečný boj
Koupelna a WC bývají sice prostorem menší než ostatní místnosti, ale pokud jde o úklid, zaberou mnohem více času. Začněte podobně jako u šatníku – proberte zásuvky a regály s kosmetickými přípravky, a ty, které jsou prošlé nebo vypotřebované, bez milosti vyhoďte. Regály vymyjte a všechno v nich uspořádejte nově. Na opravdovou špínu nezbývá než použít silné čisticí přípravky, ale dejte si při práci s nimi pozor – rozhodně si vezměte rukavice a často větrejte, vanu po umytí dokonale opláchněte. A mějte na paměti i to, že jakkoli dobře nám všechny účinné a reklamou zaručené čisticí chemické prostředky slouží, na závěr se opět společně s vodou vracejí do koloběhu přírody. Zvažte jejich nadužívání kvůli nablýskané vodovodní baterii… Zaručeným osvěžením koupelny je výměna ručníků a osušek za naprosto nové – běžně se již dají koupit kvalitní kousky v krásných barvách z příjemných materiálů. Uvidíte, jak velkou změnu ve vaší koupelně způsobí.
Do kuchyně v plné síle
Úklid kuchyně si nechte na den, kdy se budete cítit obzvlášť fit. Myslíte-li gruntování opravdu vážně, patří do něho totiž i úklid kuchyňské linky – tu je třeba vyklidit, vymýt, věci probrat a zase uložit zpět. Jste-li precizní, nedá vám spát ani vodní kámen v rychlovarné konvici – toho se zbavíte pomocí kyseliny citronové. Obsah sáčku vsypte dovnitř a naplňte ji vodou. Nechte přejít varem a ještě dalších 10 minut působit. Potom konvici důkladně vypláchněte vodou. U chladničky a spíže postupujte podobně jako u kuchyňské linky. Na vymytí skladovacích ploch použijte roztok vody a octa. Dřez byste kvůli bakteriím měli mýt pravidelně minimálně dvakrát týdně, jednou za rok to nevytrhnete. Jakmile houbička nebo hadřík na nádobí začnou nepříjemně zapáchat, hned je vyhoďte. Dobrým pomocníkem úklidu jsou papírové utěrky – pomohou rychle a prakticky.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
odborná spolupráce Henkel, Vileda
Foto: archiv firem
Datum vydání: 10. 5. 2016