Světlovody – slunce do každého koutu

Denní světlo je důležitou součástí života. Jeho dostatek či nedostatek nebo vůbec přítomnost ovlivňuje lidskou psychiku a zdraví, a to nejen v případě zraku. Ne všude je ho ale dostatek a ne vždy je třeba ho nahradit žárovkami. Existuje cesta, jak sluneční svit přivést i do toho nejtmavšího koutu: světlovod.

velux3

Světlovod VELUX přivádí do místnosti zhruba tolik světla jako tradiční 60W žárovka. VELUX

Pro světlovod se používají různá označení, například sunpipe – sluneční potrubí, skylight – nebeské světlo, solartube – solární tubus, lightway – světelná cesta: V češtině funguje poměrně přesný název – světlovod. Toto zařízení důmyslně využívá fyzikálních zákonů, konkrétně odrazu světla. Dokáže odvést denní světlo z míst, kde je ho dostatek, tam, kde chybí a kde je instalace oken složitá či nemožná. Patří sem mimo jiné komory, hygienické místnosti, šatny, chodby, sklepy, schodiště a jiné prostory uprostřed dispozice domu.

Princip fungování světlovodu je snadno pochopitelný. Samo zařízení lze zjednodušeně popsat jako trubicové střešní okno, jehož vrchní zakončení umístěné na střeše nebo na zdi objektu propouští denní světlo a odvádí je do tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou, jímž se díky zákonitostem odrazu dostane až na místo určení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U tubusových světlovodů Lightway je kopule vyrobena z křišťálového skla nebo materiálu Plexiglass. Oba materiály jsou vysoce odolné proti poškrábání i UV záření, které by mohly snížit jejich účinnost. Zajistí tak dobrou propustnost světla po celou dlouhou dobu životnosti. LIGHTWAY

TŘI HLAVNÍ SOUČÁSTI

Zakončení na střeše domu může být rovné a hladké a připomínat spíše střešní okno nebo může mít podobu kopule se speciálním tvarováním, které minimalizuje světelné ztráty při vstupu světla do tubusu. Pokud jde o tubus, na trhu se setkáte se dvěma typy – pevným a flexibilním. Pevný tubus může být rovný nebo i několikrát zalomený pomocí kolen v úhlech 30–90°. Flexibilní tubusy lze ohýbat podle potřeby a kolena nejsou zapotřebí. Je nutné brát v úvahu, že kvalitní pevný tubus má při dodržení určitých podmínek až 99,8% odrazivost, ale s každým zalomením se účinnost snižuje; nicméně i tehdy bývá vyšší než u použití tubusu flexibilního. Koncovou část světlovodu v interiéru tvoří difuzor, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru. Může mít podobu okna, ale i stropního svítidla. Světlovod lze pak vybavit přídavnými zařízeními, jako je ventilační prvek nebo úsporný zdroj světla. Ventilační prvek se uplatní v koupelnách, kuchyních či na toaletách. Místnost prosvětlí a zároveň ji pomůže zbavit vlhkosti a zápachu. Doplníte-li difuzor úsporným světelným zdrojem, posvítí ve dne denním světlem a v noci pomocí světla umělého. Na difuzor můžete pořídit i roletu.

velux4

Světlovod VELUX je schopen přenášet sluneční i měsíční svit na vzdálenost až šesti metrů. Výsledky a požadavky na osvětlení lze jednoduše zkontrolovat na LUX kalkulátoru, který je volně dostupný na www.velux.cz. VELUX

JAK DLOUHÉ JSOU CESTY SVĚTLA

Uvádí se, že světlovod může mít i několik desítek metrů, v praxi se však v soukromých interiérech s takovými hodnotami nepracuje. „Nejběžnější délky světlovodů jsou kolem 1,6 m – počítáno od montážní roviny ve střeše po spodní podhled – osazení difuzoru. Z konstrukčního hlediska lze jednotlivé díly tubusu napojovat donekonečna. Omezení představují spíše důvody světelné. S každým metrem tubusu se snižuje míra výsledného osvětlení. Ideální délka tubusu je tak přibližně šest metrů,“ konstatuje Tomáš Švec ze společnosti VELUX. Světlovody se vyrábějí v různých průměrech, aby obstály v různých podmínkách. Menší průměry se používají do menších prostor, světlovody s velkými průměry dobře poslouží v rozměrných komerčních prostorách. V soukromých objektech se nejčastěji používá průměr 35 cm. „Světlovod lze instalovat do nové i nově zrekonstruované střechy, ale je také možné jej pouze přesunout z původní střechy. Tyto systémy jsou lehká zařízení, která lze použít i na střechy v méně příznivém technickém stavu, takže nová střecha není nezbytně nutná,“ doplňuje Radomír Kučera mladší ze společnosti WT-Windows Tomorrow.

velux1

Přirozené světlo je pro oči prospěšnější než umělé. O určité míře denního osvětlení v budovách navíc hovoří stavební i hygienické normy.

TOP KVALITA

Jak daleko a jaké množství kvalitního denního světla do temných zákoutí dostanete, záleží nejen na délce světlovodu, ale značně také na materiálovém provedení jednotlivých součástí zařízení. „Kopule nesmí zežloutnout nebo zůstávat zaprášená. Nesmí upravovat barevnost a přirozenost denního světla ani po letech provozu. Reflexní vrstva uvnitř tubusu nemůže praskat, odlupovat se nebo být náchylná na změny teplot a vlhkosti. A také difuzor musí mít takové vlastnosti, aby nezkresloval barevné podání denního světla a nestárnul, tedy byl stále pro světlo maximálně propustný,“ upozorňuje Jiří Bonk za společnosti Lightway. Z těchto důvodů výrobci stále zdokonalují výrobní postupy i materiály. Kopule jsou vyráběny ze skla, případně z vysoce kvalitního plastu, tedy z materiálů odolných vůči poškrábání, UV záření a majících samočisticí schopnost. U tubusů je zase nanejvýš důležité provedení reflexní (odrazné) vrstvy, která zajistí světlu co nejdokonalejší odraz. Na difuzor jsou pak kladeny požadavky obdobné jako na provedení kopule. Používá se zde rovněž sklo či kvalitní plasty.

Na instalaci světlovodů není třeba stavební povolení. Umístění do střechy není složité, ale raději je nechejte na odbornících. Ti zajistí, že světlovod bude pracovat po celá léta efektivně a bez potíží, které může mimo jiné způsobit i nežádoucí kondenzace vodních par. Stejně tak vodotěsné napojení na střešní plášť musí být provedeno dobře, aby jím nezatékalo. Zateplení světlovodu není nezbytné, doporučuje se zateplit jen průchod stropní konstrukcí. Výrobci jsou dnes schopni poskytnout na kvalitní světlovod záruku až 25 let. „Před koupí konkrétního produktu je třeba zjistit, jak dané zařízení pracuje se světlem, zda poskytuje správnou barvu světla, zda má například pod kopulí difuzní membrány k odvodu vlhkosti, zda má integrované odtokové drážky na střešním lemování, zda odrazný materiál je nekorozivní a tak dále,“ radí Radomír Kučera mladší ze společnosti WT-Windows Tomorrow.

sunlux

Pevný tubus může být rovný nebo v závislosti na konkrétních podmínkách i několikrát zalomený. SUNLUX

POZOR NA PŘEKÁŽKY

Světlovody je v podstatě možné montovat do jakékoli střechy s menší nebo větší úpravou podle konstrukce stropu či přítomnosti jiných zařízení. Pro co nejvyšší efektivitu se umisťují na nejvíce osluněnou stranu objektu – tedy nejlépe jižní. „Omezení představují například vzduchotechnická potrubí v místě nad podhledem nebo v úrovni střešních vazníků, rozvody elektroinstalace a jiné. V těchto případech si lze pomoci nastavením tubusu dalšími koleny nebo rovnými díly. Omezením mohou být dále různé podhledy, například klenbový strop nebo pohledový beton. V tomto případě je vhodné obrátit se projektanta k navržení optimálního technického i estetického řešení,“ říká Tomáš Švec ze společnosti VELUX.

velux2

Pro jednodušší a rychlejší spojení jednotlivých dílů tubusu nabízí VELUX unikátní systém flexi-klik, díky němuž ušetříte až polovinu času montáže. 45stupňová kolena slouží pro přizpůsobení sklonu střechy. V interiéru je světlovod zakončen kruhovým difuzorem s akrylátovým dvojsklem, které lze snadno demontovat a umýt. VELUX

NEMUSÍ BÝT IDEÁLNÍM ŘEŠENÍM

Nejen konstrukční podmínky objektu mohou být důvodem, že světlovod nebude vhodné řešení. Toto zařízení představuje nezanedbatelnou vstupní investici (v případě kvalitních výrobků a provedení začíná na 20 tisících korun). Množství přivedeného světla závisí také na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce a typu tubusu. Jedná se spíše o doplňkový výrobek, který nemůže nahradit osvětlení interiéru fasádními či střešními okny a v porovnání s nimi nenabídne ani možnost výhledu do okolí. Toto řešení je však zcela ideální tam, kde není možné najít pro denní světlo jinou cestu.

LIGHTWAY Boskovice_drevostavba01

Tubusové světlovody Lightway mají difuzor ze sodnodraselného skla nebo z materiálu Plexiglass. Nezkresluje barevné podání denního světla a díky své odolnosti a životnosti je dlouhodobě stále maximálně propustný pro světlo. LIGHTWAY

Dlouholeté, efektivní a bezproblémové fungování světlovodu zajistí jen kvalitní provedení jednotlivých částí.

Skyspan kopie

Zakončení světlovodu v interiéru – difuzor – může mít design stropního svítidla. Světlovody Solatube. WT WINDOW TOMORROW

solatube-lobby-1024x689

 

solatube ploché lemování

Světlovody Solatube: vysokoprofilová kopule vybavená prostorovou Fresnelovou čočkou představuje dokonalý optický systém, který usměrňuje přímé sluneční paprsky dopadající pod ostrým úhlem rovnou do tubusu. Tím minimalizuje počet odrazů – tedy světelné ztráty. WT WINDOW TOMORROW

sunizer_rez

Decentní plochá střešní základna světlovodu nenarušuje vzhled budovy. FOTO SUNIZER

 

 

Foto: archiv firem

Datum vydání: 25. 8. 2015

Edit: