Světlo pod krovy

Přirozené světlo dokáže v podkroví doslova divy – rozzáří ho, dodá pocit prostornosti a působí jako antidepresivum. Šikmá střecha omezuje využití klasických fasádních oken, která lze obvykle umístit jen do štítových stěn. Na pomoc přicházejí vikýře, střešní okna a světlovody. Dobrou zprávou je, že se nemusíme rozhodnout pro jedinou z možností, ale můžeme je vhodně kombinovat.

Vikýř přidá prostor

Jednoznačnou výhodou vikýřů je, že zvětší využitelný prostor s normální podchodnou výškou a zajistí výhled svislým oknem. To však nemusí platit v případě úzkých vikýřů, které prostoru moc nepřidají, navíc přinesou o hodně méně světla než střešní okna. Proto je vhodnější volit široký vikýř s několika okny. Nevýhodou vikýřů je, že se jedná o stavební konstrukci zvyšující jak velikost vnější ochlazované plochy, tak členitost střechy. To samozřejmě znamená jak zvýšené finanční náklady, tak větší riziko chyb při realizaci. I proto je vhodnější volit jeden široký vikýř než řadu úzkých.

Lightway se skládají z kopule vyrobené ze sodnodraselného skla netečného vůči chemikáliím a UV záření, tubusu s vysokou odrazivostí vnitřního povrchu a difuzéru ze sodnodraselného skla. Proti únikům tepla mohou být vybaveny prvkem Blue Performance. lightway.cz

Variabilní střešní okna

Střešní okno poskytuje třikrát více světla než vikýř s prosklením stejných rozměrů. Jediné, co střešní okna nedokáží, je zvětšit podchodnou výšku v podkroví, jinak s nimi můžeme doslova kouzlit. Výše umístěná okna, která je možné ovládat na dálku nebo řídit automaticky, dodají místnosti více rovnoměrného světla, níže umístěná okna zase zajistí pohodlný výhled. To dává nepřeberně možností, jak okna kombinovat. Výrobci nabízejí i možnost kombinací střešních oken se svislými fasádními, střešní okno se může proměnit v balkon…
Kombinacím nahrává i to, že více oken prosvětlí místnost rovnoměrněji než jedno okno velké. Vzhledem k tomu, kolik možností se takto nabízí, je dobré poradit se s odborníkem, architektem, existují i simulační programy, které umožní vizualizovat jednotlivá řešení.

Nepřímé vedení světla

Prosvětlit můžeme i místa, která přímo nesousedí se střechou či obvodovou stěnou. Přivést světlo hluboko do interiéru dokáží světlovody, které světlo zachycené střešním prvkem odvedou odrazivým tubusem do místa určení, kde se o rovnoměrné rozptýlení světla postará difuzér. Kvalitní světlovod o průměru 25 cm prosvětlí za optimálních světelných podmínek místnost o podlahové ploše kolem 14 m2. Světlovody se využívají zejména v místnostech ve středu dispozice – například na chodbách, šatnách a nad schodišti, ale poslouží i jako přisvětlení v hlavních místnostech, třeba nad kuchyňskou linkou.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 5. 11. 2019

Edit: