Světlo a tepelná pohoda pod šikmou střechou
K dosažení celoročního tepelného komfortu v podkroví rozhodně nestačí jen kvalitní krytina. Je třeba pečlivě vyřešit skladbu podstřešních vrstev, tepelnou izolaci v okolí oken či světlíků – a koneckonců také venkovní zastínění.
Omezený prostor tohoto tématu nám nedovolí věnovat pozornost všem aspektům složité problematiky obytného podkroví, a tak aspoň připomeňme to zásadní: Pro dlouhodobé správné fungování šikmé střechy je nezbytné zajistit přirozené proudění vzduchu a správný průchod vlhkosti. Aby se to podařilo k vaší plné spokojenosti, obraťte se na odborníky, kteří mají nejméně pětiletou zkušenost v oboru a mohou se prokázat věrohodnými referencemi.
VLHKOST A TEPLOTA
Než se zaměříme na teplotu, která je v podkroví problémem citelným doslova na vlastní kůži, je dobré si uvědomit, že úplný základ kvalitní střechy a půdního prostoru pod ní tkví v hydroizolaci – tedy prodyšné ochraně před vodou a dalšími klimatickými vlivy. Musíte docílit rovnováhy dvou prvků: aby voda nepronikala dovnitř a zároveň se mohla odpařovat vlhkost z interiéru. Největší chybou, které se může amatér dopustit, je záměna difuzní a parotěsné fólie. Jejím důsledkem je převrácený režim teploty a vlhkosti ve střešním plášti: V místě, kde je uložena tepelná izolace, dochází ke srážení a hromadění vodní páry, která měla být odváděna ven. Jednak se tím zcela znehodnotí účinnost tepelné izolace, jednak (a to je ještě horší) dojde k zásadnímu a trvalému narušení celého střešního souvrství. Je třeba vše odstranit a začít znovu!
Náš tip
světlík
Víte, že kopule bodového světlíku může mít pět vrstev a splňovat požadavky pro pasivní dům?
TEPLOTA A SVĚTLO
Materiály pro účinnou tepelnou izolaci obytného podkroví jsme vám představili hned v úvodu tématu. Jenže k bydlení v podkroví vám nestačí jen tepelná pohoda – potřebujete tam také denní světlo. A v souvislosti s umisťováním střešních oken, světlíků či světlovodů do plochy střešního pláště vznikají rovněž riziková místa pro úniky tepla (v zimě ven, v létě dovnitř). Tato slabá místa v konstrukci se nazývají tepelné mosty a vyplatí se věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby k jejich vzniku nedocházelo. Díky zkušenostem s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou už je to reálné.
NADKROKEVNÍ IZOLACE
Šikmou střechu můžete izolovat pod krokvemi, mezi krokvemi i nad krokvemi, ale populární jsou dnes hlavně nadkrokevní systémy. Je to nasnadě: Představují nejjednodušší řešení pro rekonstrukce a vytvářejí izolační vrstvu blíže vnějšímu okraji střechy. Právě tato skutečnost se zdá být pro jejich účinnost podstatná. Některé firmy proto vyvinuly propracované systémy nadkrokevní izolace (polystyrenový Thermodach, minerální Toprock). Nejde však jen o výrobce izolačních materiálů. Podrobné návody na správnou montáž střešních oken do nadkrokevní izolace nabízejí i přední výrobci těchto oken.
Náš tip
montáž
Při rekonstrukci vsaďte na pohodlný systém montáže okna do nadkrokevní izolace střechy.
ZAPUŠTĚNÁ MONTÁŽ DO STŘEŠNÍ IZOLACE NAD KROKVEMI
Chcete podrobný návod na montáž střešního okna GGL od firmy VELUX? Zapuštěná montáž do nadkrokevní izolace včetně lemování se zateplovací sadou BDX je předvedena názornými snímky, z nichž uvádíme detaily sestavení a osazení zateplovací sady a osazení hydroizolační fólie BFX i drenážního žlábku.
IZOLACE STŘEŠNÍCH OKEN
Střešní okno by mělo být vybaveno dvojsklem či raději trojsklem s kvalitní izolací a speciálním těsněním. Neobejde se bez zatepleného lemování, které zajistí vodotěsné napojení okna na střešní plášť a zároveň zabrání úniku tepla. Systémové řešení musí zaručit pružné a těsné spojení mezi hydroizolací a okenním rámem (plisovaný hydroizolační límec BFX od Veluxu). Ještě lepší izolace lze dosáhnout pomocí zapuštěné montáže lemování, která navíc poskytuje elegantní zaoblený vzhled a dává tak architektům větší flexibilitu v designu. Součástí systému může být také ostění okna z materiálů odpuzujících vodu a vlhkost. Velux je dodává v bílé povrchové úpravě a doplněné parotěsnou fólií BBX, která zabraňuje kondenzaci. Pro dokonalý komfort lze instalovat okna na dálkové ovládání s elektrickým či solárním pohonem, např. Velux Integra®. Doplnit je může ještě senzorový systém, který bude dohlížet na zdravé klima v domácnosti (Velux Active).
SYSTÉM ZASTÍNĚNÍ
Komplexní řešení střešních oken se neobejde bez systému vnitřního, a především vnějšího zastínění (rolety, markýzy a žaluzie). Při výběru zastínění je důležité přesně vědět, k jakému účelu má sloužit. Vnitřní doplňky regulují světlo, které vniká do místnosti, venkovní slouží hlavně k účinné tepelné ochraně.
Pro komfortní klima v podkroví
-
Nadkrokevní tepelná izolace BramacTherm Clima Comfort je vyrobena z tvrdé pěny Resol. Materiál kombinuje dvě vyjímečné vlastnosti: vysokou termoizolační schopnost a mimořádnou difuzní schopnost. Tím minimalizuje riziko kondenzace vodní páry z interiéru ve střešním plášti.
- Mezi další výhody izolace BramacTherm Clima Comfort patří mimořádná požární odolnost. Za zmínku stojí i šetrnost k životnímu prostředí včetně posudku zdravotní nezávadnosti.
- Izolační desky jsou na horní ploše opatřeny nakašírovanou střešní fólií se svislými i vodorovnými přesahy, které se po sesazení desek slepí pomocí integrovaných lepicích pruhů. Desky se sesazují snadno a přesně díky spojům pero-drážka po obvodu každé desky.
- Výztužná síť na spodní straně zajišťuje, že jsou desky během realizace pochozí, a není tak nutné pokládat je na bednění. Natištěný rastr na fólii slouží jako pomůcka při řezání. Díky velkým rozměrům jde navíc realizace rychle od ruky. Izolace Clima Comfort je vhodná pro novostavby i rekonstrukce.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 23. 11. 2020