Střešní okna jen pro radost

Střešní okno je poměrně mladým architektonickým prvkem, který umožňuje přivést do podkroví více světla a vzduchu. Přesto si již mnohá říkají o výměnu. Nejen proto, že dosloužila, ale i kvůli tomu, že s novými můžeme ušetřit mnohem více energie a nabídnou i snadnější údržbu a třeba i více světla.

Okno ve střeše je mnohem více vystaveno povětrnostním podmínkám, než okno fasádní – sníh, led, voda i vítr na něj působí přímo. Musí být instalováno až do roviny střešní krytiny, mimo izolační obálku a částečně vyčnívá nad střešní plášť. To vše klade zvýšené nároky na kvalitu samotného okna, a především na kvalitu jeho instalace.

Bílá bezúdržbová střešní okna VELUX jsou vyrobena z unikátního profilu, který je tvořen dřevěným jádrem zalitým do vrstvy polyuretanu. Dřevěné jádro zaručuje pevnost a tvarovou stálost profilu, povrchová úprava zaručuje vysokou odolnost okna vůči vlhkosti a ušpinění. Foto: Velux

Proč měnit střešní okno?

V době, kdy se začala střešní okna ve větší míře využívat, nebyly na jejich kvalitu, ani kvalitu stavebních prací kladeny tak vysoké požadavky, jako dnes. Vznikají tak problémy s kondenzátem, který poškozuje dřevěný rám oken, se zatékáním, s nedostatečnou izolací rámu okna… Jejich výměnou je možné jednoduchým způsobem odstranit vady v tepelné izolaci kolem oken či napojení funkčních fólií. A samozřejmě nám nové okno nabídne především lepší užitné vlastnosti.

V prvé řadě tepelně izolační, což přispěje ke snížení výdajů na vytápění. Kvalitní okno má vyšší povrchovou teplotu a snižuje se tak vznik kondenzátu. Kromě dřevěných se vyrábějí okna plastová či dřevěná poplastovaná, jejichž výhodou je mnohem snadnější údržba. Nová okna mohou nabídnout i více světla díky štíhlejším rámům, a tím i větší plochu zasklení i pohodlné ovládání na dálku.

Střešní okna Fakro na výměnu mohou být vyrobena ze dřeva nebo z plastu. Dřevěná okna jsou kromě standardní verze s transparentním akrylátovým lakem dostupná rovněž ve verzi s bílým polyuretanovým nátěrem. Nová okna mohou být osazena dvojskly nebo trojskly, kyvné okno je možné vyměnit za výklopně-kyvné. Střešní okna na výměnu FAKRO mohou zastoupit i okna jiných výrobců. Foto: Fakro

Více prostoru i výhledu

Mnoho můžeme získat i volbou jiného typu okna. Místo dříve obvykle používaných kyvných oken s otevíráním v horní části křídla je možné zvolit takový typ okna, který méně zasahuje do interiéru a nabídne i lepší výhled – výklopně kyvné nebo výsuvně kyvné. Nebo je možné zvolit třeba střešní balkon. A pokud se chystáme k celkové rekonstrukci střechy, určitě bychom měli přemýšlet nejen o výměně oken, ale také o zvětšení jejich počtu, či o kombinaci s doplňkovými okny a přivést tak do interiéru ještě více světla.

V současné době jsou kladeny vyšší požadavky na tepelnou izolaci domu, a tím i střechy. To se samozřejmě týká i rekonstrukcí. Okna jsou z hlediska tepelně izolačních vlastností nejslabším článkem domu, o střešních oknech to platí ještě o něco více, protože na střechu jsou z hlediska tepelné izolace i její celistvosti kladeny nejvyšší nároky. Proto se do úsporných domů střešní okna příliš nedoporučovala. Naštěstí došlo v konstrukci oken k takovému technickému vývoji, který umožňuje jejich instalaci i v nízkoenergetických, dokonce i pasivních domech. Jedná se jak o kvalitu prosklení – dnes se používají trojskla i čtyřskla, tak o samotnou konstrukci oken, a především o způsob jejich zabudování do střešního pláště. Výrobci nabízejí energeticky úsporná a dokonale těsná systémová řešení pro instalaci oken. Okno je dnes možné zabudovat hlouběji do střešního pláště, čímž se snižuje ochlazovaná plocha okenního rámu na minimum. Někteří výrobci nabízejí okna s již zabudovaným zateplovacím rámem či kompletní zateplovací sady a podobně. Střešní okna se díky tomu stále častěji objevují i u těch energeticky nejúspornějších staveb.

Střešní dveře Solara jsou typovým ekonomickým řešením pro výstup z ploché střechy přímo na střešní terasu, a to buď v provedení výklopném, nebo posuvném. Foto: Solara

Pozor na slunce

Střešní okna jsou nejvíce vystavena slunci a mohou být v létě důvodem nepříjemného přehřívání podkroví. Tomu je možné předejít několika způsoby, respektive jejich kombinací.

Problém s přehříváním zmírní instalace okna s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. To brání v zimě úniku tepla z domu, v létě naopak izoluje podkroví od vysokých venkovních teplot. Přehřívání je možné zmírnit i speciálním prosklením s protisluneční vrstvou. Dále je třeba pečlivě zvážit orientaci oken, zvláště jižní okna jsou zdrojem nežádoucích tepelných zisků. V zimě tomu však může být naopak, situace se proto řeší vhodným stíněním oken. Nejúčinnější je vnější stínění pomocí rolet a markýz, vnější rolety jsou navíc ochráncem před zimními úniky tepla. Který z typů zastínění zvolit, zda jen vnitřní, vnější či kombinaci obou, záleží na orientaci okna směrem ke světovým stranám i vzhledem k okolní zástavbě.

Kam okno nedosáhne

Ne vždy stačí k dostatečnému prosvětlení interiéru fasádní a střešní okna, místům vzdáleným od fasády
i střechy, hluboko v dispozici domu, přicházejí na pomoc světlovody. Světlovod se skládá ze tří důležitých částí – střešního prvku, který zachycuje denní světlo, tubusu, kterým se vede světlo do difuzéru, který předává světlo do místnosti. Kromě těchto základních prvků systému záleží i na řadě dalších faktorů – průměru tubusu, umístění střešního prvku, orientaci a sklonu střechy, geometrii systému, délce tubusu, vhodnosti daného typu pro konkrétní případ i kvalitě samotného provedení. Osvětlujeme jimi nejen světlu těžko přístupné části domu jako schodiště, šatny či koupelny, ale mohou fungovat i jako dodatkové světlo třeba u kuchyňské linky.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 8. 11. 2017

Edit: