Střešní krytiny
O významu střechy již vypovídá to, že výraz „střecha nad hlavou“ je synonymum pro slovo domov. V krizových situacích můžeme žít v domě bez oken či bez dveří, ale objekt bez střechy nám nabídne méně než prostor pod mostem. V našich podmínkách sice větrné smrště smetající domům střechy nejsou na denním pořádku, to ale nevyvrací jejich nepostradatelnost.
Po střešní krytině žádáme, aby nám sloužila dlouhá léta a zároveň představovala slušivou pokrývku střechy našeho domu. Při výběru vhodné střešní krytiny bychom měli uplatnit celou řadu kritérií. Jedním z nejdůležitějších je sama střecha, její tvar, a především sklon. Na střechu rovnou nebo s mírným sklonem se pochopitelně hodí jiná krytina než na klasickou sedlovou střechu. Při výměně střešní krytiny je třeba brát ohled i na věk a stav krovu. Starší krov unese pouze krytiny s menší hmotností. Důležitým hlediskem při výběru by měla být i lokalita, v níž se objekt bude nacházet – zda jde o nížinu s mírnými zimami či drsnou podhorskou nebo horskou lokalitu. Důležité je i architektonické hledisko – střešní krytina by měla korespondovat se stylem domu a neubližovat okolní zástavbě. Připravili jsme přehled nejdůležitějších informací o nejpoužívanějších střešních krytinách v současnosti.
Pálená taška
Jde o klasickou střešní krytinu vyrobenou z keramické hlíny, proto se páleným taškám říká také keramické. K jejich přednostem patří mrazuvzdornost, odolnost vůči agresivním látkám a z toho plynoucí dlouhá životnost. Pálená taška nevyžaduje zvláštní údržbu. Vyrábí se v různých tvarech – kromě tzv. bobrovek se většinou jedná o profilované tašky rovinné, plastické a korýtkové. Povrch tašky se upravuje směsí jílu a oxidů kovů a poté se vypaluje při teplotách nad 1000 °C. Takto upravené tašky se nazývají glazury (lesklé) nebo engoby (matné – pololesklé). Díky nižší pórovitosti jsou méně nasákavé a neusazují se na nich nečistoty nebo mech.
Betonová taška
K výrobě betonové tašky se používá písek, voda, cement a pigment oxidů železa. Stejně jako pálená se i betonová taška vyrábí v různých typech a s rozmanitou povrchovou úpravou. Je mrazuvzdorná a má rovněž dlouhou životnost. Další její předností je jednoduchá montáž i bez použití malty, a tím docílení efektu větrané nebo takzvané studené střechy. Betonové tašky lze pokládat na střechy se sklonem již od 7 °. Hmotnost metru čtverečního betonové tašky se pohybuje v rozmezí přibližně 50 až 80 kg. Oba druhy střešních tašek s ohledem na vyšší hmotnost vyžadují pevnou konstrukci krovů. Výrobci poskytují na betonovou tašku 30letou záruku. Cena od 160 do 420 Kč/m2.
Vláknocementová krytina
Zdravotně nezávadné vláknocementové desky nahradily dříve používanou azbestocementovou střešní krytinu. Vyrábějí se v široké barevné škále ve tvaru různých šablon i klasických vlnovek. Vláknocementové krytiny jsou otěruvzdorné a trvanlivé, dobře odolávají povětrnostním vlivům. Hmotnost šablon se pohybuje v rozmezí 13 až 22 kg/m2, vláknocementových vlnovek 16 kg/m2. Jsou vhodné v případech, kdy konstrukce krovu nedovoluje velké zatížení střešní krytinou. Sklon střechy pro maloplošnou krytinu musí být minimálně 18 stupňů, pro vlnitou 10 stupňů. Cena šablon i vlnovek se pohybuje od 226 Kč/m2.
Asfaltové šindele
Základ asfaltových šindelů, též nazývaných bitumenové nebo kanadské, tvoří skelná rohož napuštěná asfaltem. K úpravě jejich povrchu se používá keramický posyp nebo břidlice. Asfaltové šindele mohou mít různé tvary – mimo jiné i střešních tašek. Jednou z předností tohoto druhu střešní krytiny je nízká hmotnost – od 7 do15 kg/m2. Jsou vhodné pro krovy, které nedovolují vysokou zátěž krytinou, a také pro atypické stavby, protože se snadno přizpůsobují i složitým tvarům střechy. Je možno je použít při sklonu střechy od 15° do 90°. Krytina z asfaltových šindelů se pokládá na souvislé dřevěné bednění, na které se přibíjí nerezavějícími hřebíky. Životnost kvalitních šindelů dosahuje až 50 let. Cena od 150 Kč/m2.
Plechové krytiny
V roli střešní krytiny se rovněž uplatňuje plech z různých kovů, rozmanitého tvaru a profilu. Plechové krytiny se osvědčují i v horských polohách, kde při dostatečném sklonu usnadňují sklouzávání sněhu ze střechy. Kromě profilovaných hladkých a vlnitých plechů, které mají nižší hmotnost – od 5 kg/m2, jsou dnes na trhu plechové střechy velmi dobře imitující tvarem i barvou klasické tašky. Plechové střechy mají poměrně snadnou montáž a lze je dobře přizpůsobit různým tvarům střech. Jsou nenáročné na údržbu, mrazuvzdorné a absolutně nenasákavé. Nejmenší dovolený sklon pro plechové šablony je už od 8° a při pokládce vyžadují pouze laťování. Cenově nejdostupnější – od 200 Kč/m2 – jsou krytiny z ocelového plechu s polyesterovou nebo polyuretanovou ochrannou vrstvou proti korozi. Dalšími méně používanými kovy na střechách obytných objektů jsou dražší hliník, titanzinek, měď a nerezová ocel.
Plastové krytiny
V posledním desetiletí minulého století trh obohatily plastové krytiny, které se vyrábějí z recyklovaných plastů a přísad vytvářejících ochranu před UV zářením a barevnou stálost. U lisovaných máme na výběr tvar klasického eternitu, břidlice nebo dřevěných šindelů. Pokládají se na střechy s minimálním sklonem 25°. Standardně se vyrábějí v černé barvě. Předností je nízká hmotnost pohybující se v rozmezí 6–7 kg/m2 a velká odolnost na povětrnosti. Nevýhodou je částečná hořlavost. Záruční doba je 30 let. Cena se pohybuje od 350 do 500 Kč/m2. Šindel lze pokládat pouze na latě.
Břidlice
Historickou zcela přírodní střešní krytinu reprezentuje břidlice. Je chemicky odolná, nehořlavá, zdravotně nezávadná, má dlouhou životnost a je prakticky bezúdržbová. Jedinou nevýhodou je příliš vysoká cena. Krytiny ze štípané břidlice však působí velmi elegantně a jejich životnost jehodně dlouhá. Břidlice se zpracovává pouze štípáním a řezáním. Krytina se skládá ze šablon různého tvaru, které se upevňují na dřevěné bednění. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 28–32 kg/m2, nejmenší dovolený sklon pro krytiny ze štípané břidlice je 25°. Cena začíná na 500 Kč/m2, ale může být i podstatně vyšší.
Další krytiny
K méně často používaným krytinám patří kameninová střešní krytina s glazurou. K jejím přednostem patří minimální nasákavost, mrazuvzdornost a stálobarevnost. Dokonale hladký povrch znemožňuje usazování nečistot, takže nepotřebuje údržbu po celou dobu své životnosti. Je vhodná na střechy, na které lze položit i klasické pálené tašky. Kameninové krytiny mohou mítrůzné barvy, rozměry a tvary, jsou ovšem mnohem dražší než pálené nebo betonové střešní tašky. Jejich cena je asi 700 Kč/m2. Další krytinou je došek, svazek slámy dlouhý 60–140 cm. Jedná se o velmi lehkou krytinu s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, ale s životností pouhé dva až čtyři roky. Nevýhodou je rovněž malá požární odolnost a nečekaně vysoká cena. Do kategorie historických krytin spadá i dřevěný šindel, který má podobu úzkého dřevěného prkénka. Vyrábí se především strojově ze smrkového, modřínového nebo jedlového dřeva. Ve srovnání s doškovou střechou má horší tepelně izolační vlastnosti, ale vyšší požární odolnost a přijatelnější cenu – 400 Kč m2.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 21. 4. 2016