Střecha na celý život
Střešní krytinu neměníte každý den. Proto zcela logicky chcete, aby spolehlivě plnila všechny své funkce na desítky dalších let. Jenže tento požadavek není jen záležitostí krytiny.
Záleží na celém systému střechy. Ten začíná krovem a izolačním souvrstvím, pokračuje krytinou a končí promyšleným a spolehlivým systémem odvětrání, odvodu přebytečné vlhkosti, deště i sněhu a všestranného zabezpečení střechy. Kvalitní krytina dnes své úkoly zvládá na výbornou.

Falcované hliníkové šindele PREFA lze pokládat jak na střechu, tak na fasádu. Záruka na jakost materiálu a barevnou stálost krytiny u povrchu P.10 je 40 let. Foto Prefa
Úkoly krytiny
Střešní krytina dává domu výslednou estetickou podobu, chrání ho před rozmary počasí a společně s fasádou zásadně ovlivňuje, zda bude provoz domu hospodárný. Jestliže tedy plánujete stavbu či rekonstrukci šikmé střechy, dejte si záležet jak na kvalitě zvoleného materiálu, tak i na kvalitě provedení. Pokud krytinu doplní správně vytvořená skladba střešního pláště a spolehlivý okapový systém, celek vám bude sloužit nejméně 30 let. Kvalitní krytiny různých typů, které by vám tuto jistotu měly dát, vám představíme především obrazem.

Betonová krytina Tegalit STAR nabízí rovný profil, čisté linie a zvýšenou ochranu před extrémy počasí, je stálobarevná a snižuje přehřívání střechy. Inteligentní střešní systém Bramac. Foto BMI Group
Do smrti dobrá!
Špičkové střešní krytiny vám dnes dovedou nabídnout dokonce trvanlivost, která vás přežije. Týká se to nejen krytiny pálené či betonové (životnost 80 až 100 let), ale také nejkvalitnějších přírodních krytin (štípaný šindel nejméně 50 let, břidlice až 150 let) nebo špičkových plechových krytin (falcovaná ocel či hliník vydrží až 100 let). Podrobný přehled nabízíme níže. Podstatné ovšem je, aby kvalitě krytiny odpovídala také kvalita všech ostatních použitých materiálů, technologie i samotné realizace celého souvrství šikmé střechy. Nesmíte při tom zapomenout na střešní fólie (parozábranu a pojistnou hydroizolaci), zateplení, izolaci proti hluku ani požární zabezpečení střechy.
Kritéria pro výběr
Podle jakých kritérií se vyplatí střešní krytinu vybírat? Jednak podle předpokládaného zatížení sněhem a dalších přírodních podmínek dané lokality (vítr, déšť, sluneční svit, teplota). Pak určitě podle stáří domu, konstrukční únosnosti a stavu jeho krovu. Důvodem pro zpevnění krovu ovšem nebude primárně hmotnost krytiny, ale především sněhová zátěž na střeše. Měl by vás zajímat také celkový stav konstrukce (podstřešní fólie, tepelná izolace, okapový systém, střešní okna). Z estetických důvodů je podstatná architektura domu a jeho okolí, krytina by měla ladit s fasádou. Důležitý je rovněž tvar a sklon střechy, stejně jako její členitost (nároží a úžlabí). Složitá střecha vyžaduje kvalitní a ucelený střešní systém včetně klempířských prvků.
Základ tvoří projekt
Jestliže se občas mluví o projektu jako o úhelném kameni stavby, pro střechu to platí dvojnásob: O tom, zda bude střecha dlouhá léta správně sloužit, se rozhoduje už při jejím návrhu. Použité materiály a jejich součinnost v konstrukci musí odpovídat kritériím kladeným na požární odolnost, tepelný či akustický komfort. Nejde přitom jen o kvalitu jednotlivých součástí střechy. Střecha jako celek by měla být navržena a provedena tak, aby nebylo nutné ji v následujících letech celkově rekonstruovat. Zároveň by veškeré konstrukční části a prvky střešního souvrství měly být snadno dostupné, aby pro banální jednotlivou opravu či výměnu nebylo nutné rozebírat celou konstrukci.
Tepelná izolace
Jedním z klíčových bodů je ekonomika provozu domu, což úzce souvisí právě s konstrukcí střechy. Pokud má budova nízkou spotřebu energií na provoz a vytápění, zásadně to zvyšuje její hodnotu oproti nehospodárným stavbám. Nezateplenou nebo špatně zateplenou střechou totiž může z domu unikat 25 až 30 % tepla určeného k vytápění. Protože se stavební normy neustále zpřísňují, doporučují odborníci zateplovat na parametry pasivního domu. Při návrhu zateplení střechy jsou podstatné dva parametry: Jednak tloušťka izolace, jednak její součinitel tepelné vodivosti, známý jako „lambda“. Díky těmto parametrům lze spočítat, jaká tloušťka izolace bude pro zateplení střechy optimální. Čím nižší je „lambda“, tím lépe materiál izoluje.
Zvuková izolace
Když nemáte to štěstí, že by váš rodinný dům stál na samotě u lesa, měly by vás rozhodně zajímat také akustické vlastnosti izolantu. Z tohoto pohledu se v rámci běžně používaných izolačních materiálů jeví jako nejvhodnější minerální izolace. Ty jsou nehořlavé a v systémových skladbách konstrukcí střechy nabízejí nejvyšší ochranu nejen protipožární, ale rovněž akustickou. Jejich použitím v dostatečné vrstvě můžete docílit vysokého užitného komfortu podkrovních prostor jak po stránce tepelné, tak i zvukové.
Hydroizolace
Mezi přednosti minerálních izolací patří také prodyšnost pro vodní páry. Dům, který má prodyšné konstrukce, je jednoznačně bezpečnější. Pokud do konstrukce vnikne vlhkost, může se snáze odpařit. Naopak zkondenzovaná vlhkost v neprodyšné skladbě konstrukce může velmi brzy zhoršit kvalitu prostředí v interiéru. Jejím důsledkem pak mohou být nejen vlhké mapy na podhledech, u kterých hrozí časem tvorba plísní, nýbrž i postupná degradace nosné konstrukce střechy. Aby byla celá konstrukce střechy prodyšná, je třeba ji správně navrhnout. Směrem do interiéru by tak měly být použity materiály méně prodyšné – například parozábrany (fólie) či parobrzdy (fólie, OSB desky). Naopak směrem ven se hodí použít materiály maximálně prodyšné, které umožní, aby se případná vlhkost přirozeně odpařila. Tady se osvědčí difuzně otevřené přírodní materiály – foukaná celulóza, minerální vata nebo ovčí vlna.
Požární ochrana
Měli byste zvážit také skutečnost, že z hlediska reakce na oheň na tom většina izolačních materiálů není příliš dobře. Mezi nehořlavé výrobky (třídy A1, A2) patří vlastně jen minerální izolace. Několik dalších materiálů může být se speciální úpravou v kategorii omezeně hořlavé (třídy B a C). Polyuretan a zejména polystyreny (EPS, XPS) patří dokonce mezi materiály hořlavé (třídy D, E a F). Požární riziko a zhoršenou akustiku jen stěží vyváží fakt, že tepelně izolují opravdu výborně.
Dobrá rada nad zlato
Uvítáte radu pro výběr izolace i dodavatele zateplení šikmé střechy? Pečlivě si zkontrolujte rozpočet! Pokud to není z cenové nabídky jasné, zaměřte se na to, co vám firma skutečně nabízí. Tedy jakou tloušťku izolace, v kolika vrstvách, zda provede také parozábranu a záklop, respektive upraví izolaci do takové podoby, že tyto navazující vrstvy bude vůbec možné provést. Nenechte se oklamat tvrzením, že daný izolační materiál parozábranu nepotřebuje. Na celém území ČR je kvůli klimatickým podmínkám tato vrstva nutná, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti uvnitř konstrukce.
Jaká je životnost střešních krytin?
- Pálená: až 100 let
- Betonová: až 80 let
- Plechové krytiny tvarované: až 30 let
- Plechové krytiny hladké: až 60 let
- Falcované krytiny (ocel, hliník): až 100 let
- Vláknocementová: až 60 let
- Plastová: až 50 let (odhad)
- Bitumenové: až 40 let
- Asfaltový šindel: až 30 let
- Štípaný šindel ze smrku: nejméně 50 let
- Štípaný šindel z modřínu: až 80 let
- Přírodní břidlice: až 150 let
- Slaměné došky: až 30 let
- Rákosové došky: až 50 let
Moderní odvodňovací systém střechy
- Nejde jen o vodorovné žlaby a svislé svody. Návrh systému se provádí na míru podle místních klimatických podmínek, typu střešní krytiny, tvaru a sklonu střechy i velikosti žlabů, resp. svodů pro dostatečný odvod srážkové vody.
- Vždy je třeba dodržet minimální spád žlabu s dostatečným množstvím svislých svodů. Specifické jsou zejména horské oblasti, kde se žlaby instalují tak, aby je sjíždějící sníh a led nepoškodil.
- Pro správnou funkčnost je třeba okapový systém kontrolovat a čistit v pravidelných intervalech, nejlépe dvakrát ročně – na podzim a na jaře.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem BMI Group, atjam, Richter-Pizarras, Wienerberger, Jaroslav Koniar, Martin Drdlík, Dörken, Chytrá pěna, HPI-CZ, Prefa
Datum vydání: 17. 3. 2025