Střecha, která sedí
Střecha je nedílnou součástí kvalitní stavební konstrukce. Nejčastěji se dnes u novostaveb rozhodujeme mezi betonovou krytinou, pálenou krytinou a plechovou krytinou.
Betonová střecha
Chcete mít na střeše skládanou krytinu, která opravdu pevně sedí? Pak zvolte masivní betonovou krytinu – s tou nepohne ani silný vítr! Její vyšší hmotnost lze považovat spíše za výhodu: Pokud sedí na pevném krovu, zajišťuje stabilitu celé střechy. Ve srovnání s pálenou krytinou má jednak příznivější cenu (až o 30 %), jednak širší škálu barev. Také životnost betonových tašek (až 80 let) je více než dostačující. A jestli chcete odlehčit krovu, můžete zvolit velký formát tašek, inovovanou zdvojenou bobrovku, ale především tašky se sníženou hmotností, některé mají až o 30 % nižší hmotnost. Tašky mají minimální nasákavost, jsou mrazuvzdorné, tvarově stálé a jejich pevnost se během let zvyšuje. Speciální povrchové úpravy střechu mírně prodraží, ale vytvoří dokonale hladký atraktivní povrch, zvýší celkovou odolnost a dlouhodobou stabilitu původní barevnosti nebo výrazně omezí přehřívání střechy. Zvláštního významu dnes nabývají i speciální střešní skladby, které vám zajistí celoroční tepelný komfort v obytném podkroví.
Pálená klasika
Pokud jste příznivci zcela tradičního pojetí střechy, je tu pro vás pálená krytina. Přírodní keramická hlína po výpalu nabízí životnost až 100 let, stálost barvy a celkového vzhledu střechy. Krytina se ani po 20 letech nedrolí, nebledne ani se v ní netvoří póry. Stojí ovšem téměř o třetinu více než betonová krytina bez úprav. Vzhled pálené krytiny je ve srovnání s betonem o něco jemnější, ale rozdíl dnes již není výrazný. Keramika nabízí pestřejší škálu tvarů, zato však menší škálu barev. Pálené keramické tašky dobře odolávají rovněž mechům a lišejníkům, což lze ještě podpořit použitím engoby (povrchové úpravy s matným leskem) nebo glazury (hladkého povrchu s plným leskem). Tašky mají vysoký tepelný odpor, dobře akumulují teplo a izolují proti hluku. S problémem přehřívání a promrzání podkroví vám může pomoci střešní termoizolační systém. Moderní řešení zajišťuje vysoce kvalitní nadkrokevní izolaci, a to ekologicky a bez tepelných i akustických mostů.
Při pokládce pálené i betonové krytiny ovšem musíte dodržet bezpečný sklon střechy nebo vytvořit tzv. vodotěsné podstřeší.
Pokládka plechové krytiny
Moderní zastřešení novostaveb nabízejí plechové krytiny, u nichž je výhodou rychlost realizace. Před zahájením pokládky je třeba zkontrolovat, zda je střešní plocha rovná, a případné odchylky vyrovnat. Montáž se pak provádí na dřevěný či kovový systém podpor, přičemž rozpon latí se liší podle konkrétní krytiny. „Pokládku střešní krytiny lze provádět jak z levé, tak z pravé strany. Zásadní je správná technologie ukotvení krytiny do podkladu. U našich střešních krytin se to provádí pomocí systémových šroubů přímo skrz krytinu,“ vysvětluje Petr Tureček, produktový manažer společnosti Satjam. „Pro utěsnění prostupu je klíčové správné utažení, aby nedošlo k deformaci těsnicí podložky. Při správném utažení se EPDM těsnění roztáhne o asi jeden milimetr přes okraj podložky, čímž je zajištěno trvalé utěsnění prostupu bez nutnosti dalšího utahování.“ Pod podložkou také nesmí zůstat zbytky fólie, kterou je střešní krytina z výroby ochráněna proti mechanickému poškození.
Dotace na šetrné bydlení
Co tvoří základ architektury a kultury bydlení, jež budou šetrné jak vůči zdraví svých uživatelů, tak i vůči jejich peněžence a vůči přírodě? Kvalitní stavební konstrukce na přírodní bázi, utěsněná obálka domu s ekologickým zateplením a maximální využívání obnovitelných zdrojů energie. V našich klimatických podmínkách je pro bydlení nejlépe využitelná energie biomasy, geotermální energie, teplo ze vzduchu využívané tepelnými čerpadly a energie slunečního záření (především fotovoltaika na střeše). Na to vše pamatuje nejen moderní trvale udržitelná architektura, ale také dotační program Nová zelená úsporám (novazelenausporam.cz). Z pohledu zelené energie představuje nejekologičtější způsob vytápění a chlazení tepelné čerpadlo, nejvyšší dotaci můžete získat na instalaci fotovoltaického systému (až 200 000 Kč).
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Alfahaus, Wienerberger, Prefa
Datum vydání: 31. 10. 2023