Strážci rodinného pozemku

Plot, branka i vjezdová brána – to vše nejen ohraničuje váš pozemek, ale také vám zajišťuje klid a soukromí a dotváří estetiku vašeho bydlení.

Plot z lícových cihel s dřevěnou výplní představuje vlídné a nestárnoucí spojení tradičních materiálů. Orientační cena 2 000 Kč/m 2 . Foto West Brick.

 

Plot je váš tichý společník a přítel rodiny. Chová se tak, jak vy sami chcete. Plní důležité úkoly a leccos o vás prozradí. Možná více, než byste chtěli!

Tenké dřevěné plotovky působí křehce a elegantně, takže ani vyšší plot nevytváří pocitově nepříjemnou hradbu. Foto Vladeko.

 

Chránit a zdobit

Tak zní dva základní úkoly každého plotu. Jenže ouha: Čím důsledněji plot střeží vaše soukromí, čím méně prostupnou hradbu vytváří, tím více přitahuje pozornost okolí k vašemu pozemku. Bývá skutečně obtížné vytvořit originální plot, který bude kvalitně plnit obě výše uvedené funkce. Mimo jiné proto, že většina lidí má dnes na plot ještě jeden podstatný požadavek: provoz s minimálními nároky na údržbu. Tento požadavek ovšem dokážou nejlépe splnit beton a plast – tedy materiály, které mají poněkud neosobní charakter.

 

Gabiony jsou sice drahou variantou (4 až 6 tisíc Kč/m 2 ), ale dají se využít i jako opěrná zídka k vyrovnání pozemku. Foto Screen servis.

 

Zde máte mou navštívenku…

Chcete klást důraz na vlídný a originální zjev plotu? Pak se připravte na dvě věci. Za prvé: Originalitu musíte buď vymyslet a realizovat svépomocí (v tom případě pozor na kýč), nebo si za ni musíte připlatit. Za druhé: Jestli má plot vydržet skutečně vlídný a hezký, musíte mu průběžně věnovat svou péči. Koneckonců i tím se plot vlastně stává členem rodiny. Dokládá a připomíná starou pravdu, že žádný předmět ani vztah se dlouhodobě neobejde bez investice (citové či majetkové). Jinak přestane zářit a zevšední.

Čím se liší plastový plot od dřevěného? Svým vzhledem příliš ne (zvlášť na dálku), zato cenou výrazně. Foto Labona.cz.

 

Z čeho může být?

Na prvním místě mezi materiály pro stavbu plotu jmenujme přírodní dřevo, které upoutá útulností i originální kresbou. Na druhém různé varianty kovů – od levného drátěného pletiva až po úhledné a víceméně bezúdržbové ploty z oceli a hliníku. Pak je tu relativně levný beton, který lze se dřevem či kovem velmi příjemně kombinovat. V úvahu přichází samozřejmě i živý plot. V takovém případě ovšem výběr rostlin konzultujte se zahradníkem. Zdaleka totiž nezáleží jen na tom, jaké rostliny se vám líbí, ale také na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí či orientaci ke světovým stranám. A potom zbývají méně klasické bezúdržbové varianty: plast, který může imitovat prakticky jakýkoli materiál, nebo dnes módní a hojně využívané gabionové zídky či treláž.

Pohon RotaMatic pro dálkové ovládání otočné brány se vyznačuje spolehlivou technikou a moderním štíhlým designem. Foto Hörmann.

 

Právní minimum okolo plotu

Měli byste vědět, že plot u domu vůbec nemusíte mít: žádná norma vám to neukládá! Podle nového stavebního zákona z roku 2018 stavba oplocení nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Není třeba vyplňovat žádný formulář a fáze stavebního řízení zcela odpadá, a to i v případě stavby plotu mezi sousedy. To samé platí pro opravu plotu, kterou stavební zákon nijak neupravuje – ovšem pod podmínkou zachování původních vlastností plotu (zejména výšky). Přesto existuje hned několik výjimek, a proto se mnoho lidí drobným administrativním úkonům nevyhne. Povolení vyžaduje následujících šest situací:

  • 1. Plot je vyšší než dva metry.
  • 2. Pozemek hraničí s komunikací nebo veřejným prostranstvím.
  • 3. Pozemek či stavba se nachází v památkově chráněném území nebo památkové zóně.
  • 4. Pozemek je v nezastavěném území.
  • 5. Stavba plotu vyžaduje zemní práce či terénní úpravy.
  • 6. Pozemek se nachází na území hlavního města Prahy.

Důležité je ověřit předem, kudy probíhá hranice pozemku. Právně podstatný údaj představuje výška plotu. Pokud má plot jen vyznačovat území, stačí i výška jeden metr. Má-li chránit soukromí, může být i 180 cm málo. Ale když výška překročí dva metry, komplikujete si stavbu administrativou…

Fasádní vrata Trido obložená dibondovými deskami představují exkluzivní designovou variantu, která vám umožní dokonale sjednotit vzhled fasády. Foto Trido.

Technikálie a ceny

Plot můžete mít buď s podezdívkou, nebo se záhrabovou deskou (rychlejší a levnější varianta). U dřevěných plotů doporučují odborníci podezdívku do výše nejméně 60 cm, na horách i více. Jde o to, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku, když napadne sníh. Cena za běžný metr plotu může být v řádu stovek i tisíců, záleží na materiálu a výšce plotu. U gabionů začíná na částce 4 000 Kč/m2 (sypaný gabion na klíč), spíše však počítejte s cenou 5 až 6 tisíc Kč/m2 (běžná realizace na klíč). Chcete-li rozumný kompromis mezi estetikou a cenou, dejte směrem do ulice klasický plot, zatímco směrem do zahrad pletivo (jeho cena se počítá na desetikoruny).

Nový výplňový beton Cemix 380 nabízí rychlou a nenáročnou výstavbu plotu ze ztraceného bednění. Tekutá konzistence dokonale vyplní a pevně spojí tvarovky, takže nehrozí výkvěty. Foto Diton.

 

Foto Diton.

 

Foto Diton.

 

Aby vjezd ladil s plotem

Pro sladění estetiky brány a plotu se nabízejí křídlové i posuvné brány s různými výplněmi. Brána může být v provedení bez výplně – s přípravou pro osazení dřevěných či plastových latí. Brány s kovovou výplní mohou být jednoduché moderní, nebo dekorativní s kovanými motivy. Populární je výplň z hustě děrovaného tahokovu, která chrání soukromí a skvěle se doplňuje s moderní architekturou. Podstatně vzdušněji působí svařované panely pro brány a ploty s výplní drátěného pletiva 3D nebo 2D.

 

Fasádní vrata

Víte, co znamená pojem „fasádní vrata“? Exkluzivní architektonické řešení, které umožňuje sjednotit vzhled fasády a vytvořit dokonalý soulad garáže s domem. Jedná se o systém kování, kde vrata lícují s fasádou domu a nesou totožný obklad jako okolní stěny. Obklad může být z kovu, ze dřeva, skla a jiných moderních materiálů. Fasádní vrata působí dokonalým dojmem v celkovém vzhledu domu a stávají se oblíbeným prvkem moderní architektury. Pro dokonalý vzhled je ovšem nutné navrhnout fasádní vrata již v projektu a konzultovat jejich montáž ve všech fázích stavby – od projektu přes hrubou stavbu až po konečnou instalaci obložení. Rozumí se samo sebou, že takto „vyšimranou“ fasádu pak nemůžete shodit levným plotem…

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem West Brick, Vladeko, Screen servis, Labona, Hörmann, Diton, Trido

Datum vydání: 10. 9. 2021

Edit: