Strach nechte za dveřmi domu!
Doma byste se měli cítit v bezpečí a ne být neustále ve střehu, jestli se k vám někdo nedobývá. Je-li váš domov dobře zabezpečen, budete mít klidné spaní, ale třeba i pohodovější dovolenou bez obav, že po návratu najdete domácnost „vybílenou“. S ochranou domova vám pomůže moderní vybavení a pokročilé technologie.
Základní mechanické zabezpečení by mělo být naprostou samozřejmostí. A pokud si svého soukromí a majetku vážíte víc, než je běžné, pak se z vašeho domu může stát nedobytný Alcatraz, který ohlídají nejmodernější technologie a ozbrojení profesionálové.
ZÁKLAD JE MÍT KLIKU!
U dveří to začíná. Jakékoli vchodové dveře do bytu či domu by měly být opatřeny bezpečnostním kováním, které chrání zámek a vložku proti vytržení, vyvrtání či vylomení. Co do odolnosti je nejefektivnější bezpečnostní kování překryté, které chrání vložku před použitím jakéhokoli nářadí. Dveře lze ale opatřit také kováním s mechanickým systémem kódování. Jak funguje? Zavřené (nezamčené) dveře se otevřou i bez klíče po zadá- ní kódu, který odblokuje kliku do té doby fungující jako madlo – stisknete a můžete vejít.
DVEŘE, KTERÉ OBSTOJÍ
Sebelepší bezpečnostní kování ale bude na nic na obyčejných dveřích. Ty by měly spadat do 2., lépe však do 3. nebo 4. bezpečnostní třídy. Základním bezpečnostním prvkem kvalitních dveří je jejich zesílená konstrukce bránící proražení či jinému mechanickému poškození a rozvorový systém jištěný až ve dvaceti bodech – do bezpečnostních zárubní zajíždějí čepy jak vertikálně, tak horizontálně. Dalším prvkem může být ochrana proti vysazení ze zárubní. Bezpečnostní třída dveří musí odpovídat bezpečnostní třídě zámkové vložky. Neméně důležitá je odborná, certifikovaná montáž firmou, která garantuje bezúhonnost zaměstnanců. Nemusíte se bát, že by váš byt či dům hyzdily dveře sice odolné, ale nevzhledné. Design bezpečnostních dveří se může přizpůsobit charakteru domu, z každé strany mohou mít i jinou podobu – to pokud je např. zvenčí chcete sladit s dveřmi sousedovými. Mohou být i prosklené. A výrobci také dokážou zhotovit věrné repliky starých dveří. „Většinu bezpečnostních dveří lze zabudovat do původních kovových zárubní. Tím se může celková cena snížit i o několik tisíc. Montáž do původních zárubní trvá většinou dvě až tři hodiny. Ceny bezpečnostních dveří se pohybují od 22 do 60 tisíc korun,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.
KDO ZA NIMI STOJÍ?
Samotné bezpečnostní dveře lze zdokonalit pomocí dalších vychytávek, např. čtečky otisků prstů, která ve spojení s motorovou vložkou zamyká a odemyká dveře automaticky bez použití klíče. Nejenže se s tímto zařízením už nebudete muset vracet, protože jste zapomněli zamknout, ale máte i přehled o pohybu v objektu. Čtečka má paměť až na 99 otisků. Otisk prstů je přitom možné nahradit bezkontaktní kartou nebo čipem. Další zlepšení: do dveřního kukátka lze ukrýt kameru, která bezdrátově přenáší obraz na malý monitor vedle dveří uvnitř, na televizi, na počítačový monitor, nebo jej pošle na mobil, díky internetu se ke dveřím můžete podívat i na dovolené. Tento doplněk přinese mj. větší klid rodičům, kteří si nejsou jistí, že jejich náctiletý potomek nepustí do domu kohokoli, ale hodí se i tehdy, jsou-li například starší rodiče příliš důvěřiví, aby otevřeli každému, kdo zvoní.
NEVIDITELNÉ OPATŘENÍ
Rizikovým místem rodinných domů i přízemních bytů bývají prosklené plochy. Pokud je nepředstavuje bezpečnostní prosklení, lze je dodatečně „obrnit“, a to pomocí bezpečnostní fólie. Ta nepřitahuje pozornost, ale také brání pořezání při rozbití skleněné tabule, prohození předmětu (např. kamene) a u střešních oken i poničení přírodními živly. Fólie lze aplikovat na okna, prosklené vchodové dveře i na dveře interiérové, dvířka knihoven a podobně.
Co jsou bezpečnostní třídy?
Pro bezpečnostní dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování a podobně platí rozdělení do šesti bezpečnostních tříd (podle norem ČSN EN 1627 – 1630), které představují míru odolnosti vybraného prvku. Pro obytné objekty se využívají třídy 2, 3 a 4. Dveře 5. nebo 6. bezpečnostní třídy už nemají v obydlích opodstatnění, používají se např. pro armádní účely, v muničních skladech… Třída 2, 3 a 4 pak představuje takový bezpečnostní prvek, resp. překážku, k jejímuž překonání potřebuje více či méně zkušený zloděj jednoduché (tř. 2) nebo již „profesionální“ (tř. 4) náčiní.
PŘED OKNEM, ZA OKNEM
Fólie sama o sobě opět mnoho nezmůže. Mechanické zabezpečení okna představují v první řadě čepy proti vypáčení. Systém těchto čepů tvoří bezpečné body, konstrukce drží okenní křídlo v zárubni, a okno či dveře jsou tak odolnější proti vypáčení. Pokud jde o kování, mělo by být vybaveno vložkou proti rozvrtání. Okna pak mohou být opatřena klikou odolnou vůči násilnému otočení bez použití klíče (event. stisknutí tlačítka). „Dále mohou být profi ly vybaveny bezpečnostní- mi zdvojenými skly. Skládají se ze dvou nebo více skleněných tabulí spojených pružnými fóliemi odolnými proti roztržení. Při poškození se skleněné střepy uchytí na fólii a udrží tak zasklený otvor uzavřený,“ popisuje Jindřich Kalda ze společnosti VEKA. S ochranou ovšem můžete začít už před okny, a to v podobě bezpečnostních mříží, okenic, venkovních žaluzií či rolet. Zejména dva posledně jmenované prvky si majitelé domů pořizují primárně jako stínicí prvek, jejich bezpečnostní funkce je ale rovněž silná. „Některé typy venkovních žaluzií jsou opatřeny pojistkami proti nežádoucímu vytažení, venkovní rolety, které mohou být uzamykatelné, pak obecně představují dobrou ochranu proti vloupání,“ podotýká David Žabčík ze společnosti Climax.
NEHLÍDEJTE SE SAMI
Máte dům vybavený bezpečnostními dveřmi, okny s mřížemi, na zahradě psa. Na co tedy elektronické bezpečnostní zařízení? Podle odborníků dokonalou ochranu zajistí až kombinace mechanického a elektronického zabezpečení. A proč se, pokud už si pořídíte alarm, nespokojit s tím, že si svůj byt či dům můžete díky moderním technologiím ohlídat sami pomocí mobilu nebo počítače? I tady je argument logický: Sami se do případných narušitelů zřejmě nepustíte… Pouze elektronický alarm napojený na bezpečnostní centrum na rozdíl od mechanického zabezpečení aktivně přivolá pomoc. „Ideální je ale kombinace obou cest. Na mobilní telefon mohou majiteli chodit zprávy o dění v domě a může alarm na dálku ovládat. Co ale dělat, když dojde ke vloupání, nejen jste-li daleko od domova? Jít do střetu s pachatelem je velké riziko. Proto je rozumné zajistit 24 hodin denně profesionální zásah a kontrolu domu,“ komentuje Daniel Havel z Jablotronu.
STANDARD VERSUS NEJVYŠŠÍ KOMFORT
V případě elektronického zabezpečení je standardem alarm, který pomocí detektorů otevření chrání všechny vstupy do domu, snadno dostupná okna apod. „K detekci narušení pláště budovy a konkrétně skleněné výplně oken slouží detektory rozbití skleněné výplně oken či dveří. Vnitřní prostory pak chrání detektory pohybu. K dispozici jsou i detektory pohybu s kamerou, která dokáže zaznamenat při narušení prostoru foto pachatele a odeslat ho bezprostředně na mobil majitele,“ popisuje Daniel Havel z Jablotronu. Alarm ale umožňuje chránit dům také proti po- žáru, zaplavení, úniku hořlavého plynu či oxidu uhelnatého. Praktická je možnost střežení okolí domu venkovními detektory. Na pachatele upozorní, už vstoupí-li na terasu. Společně s detektory plášťové ochrany (dveře, okna) zajišťují také noční hlídání ve chvílích, kdy majitelé doma spí. Alarm lze konečně doplnit o tísňová tlačítka pro přivolání pomoci, ať už při ohrožení zlodějem nebo při zdravotní indispozici obyvatele domu.
Kudy zloději chodí nejraději?
Z nedávného průzkumu mezi samotnými zloději vyplynulo několik zajímavých faktů, které by vás mohly upozornit na slabiny vašeho domova:
◗ Více než 84 % zlodějů považuje za nejsnazší místo průniku okno.
◗ 69 % lupičů vnímá bezpečnostní dveře jako největší překážku.
◗ Zloději otevřou průměrně zabezpečený byt do pěti minut.
◗ 52 % lupičů pokládá za nejvhodnější dobu pro krádež v rodinném domě noc.
◗ U panelového domu je podle 74 % respondentů naopak vhodnější den.
◗ Přes 40 % zlodějů preferuje pro vloupání v situaci, kdy spí v obydlí lidé.
Nejen pro „hračičky“ nabízejí moderní technologie další možnosti, např. kamerové detektory dovolující kdykoli se podívat domů prostřednictvím počítače či komfortně z chytrého mobilu. Některé alarmy navíc umožňují odkudkoli ovládat různé spotřebiče (brány, světla, topení, žaluzie…) i naprogramovat automatické činnosti – třeba že se každou noc v určený čas alarm automaticky zajistí do režimu nočního střežení. Kvalitní alarm do běžného rodinného domu se dá pořídit už za 30 tisíc korun vč. montáže, bezpečnostní služba pak měsíčně stojí zhruba od 500 korun výš. Na trhu existuje i nabídka, kdy si službu můžete s pořízeným alarmem nezávazně několik měsíců vyzkoušet. Přizvat k instalaci alarmu profesionály je nanejvýš žádoucí nejen pro složitost systémů, nutnosti přizpůsobení konkrétním podmínkám a uživatelům, ale i proto, že hlavní pojišťovny na českém trhu vyžadují právě montáž odbornou firmou, proškolenou výrobcem alarmu.
Datum vydání: 15. 6. 2015