Stěrky, štuky a spol.
Dekorativní povrchy stěn skýtají doslova nespočet možností… Nač si vzpomenete, to dnes můžete mít doma. Když ne jako originál, tedy alespoň jako věrnou nápodobu.
Speciální malby, štuky, betonové stěrky, hliněné omítky, metalické povrchy, imitace textilií, kamene i dřeva… Napodobit lze také jakýkoli druh betonu (strukturovaný, barevný, deformovaný, zoxidovaný, tvarovaný, železobeton), různě upravený kovový povrch (leštěný, satinovaný, zkorodovaný), kamenné povrchy od mramoru po travertin, zdivo z pohledových cihel, vliesové tapety či pestrou škálu přírodních kůží.
Nejde jen o vzhled
Je dobré si předem ujasnit, co chcete mít na stěnách a proč. Vedle klasických dekorativních technik, které známe již řadu století, totiž můžete zvolit například moderní pohledový beton, který výborně akumuluje teplo – podobně jako ekologické hliněné omítky, jež navíc přirozeně dýchají a vytvářejí opravdu zdravé klima. Vyšší povrchová teplota vnitřních stěn nejen snižuje náklady na vytápění, ale také bez potíží odolává vůči tvorbě plísní. Jak hlína, tak i betonové stěrky vám nabídnou řadu dekoračních úprav povrchu (jemná mozaika, reliéf směrem dovnitř i ven).
Začalo to v antice
Ty nejklasičtější dekorativní povrchy stěn se k nám dovážejí z Itálie. Za vysokou cenu toho nabízejí dost: atraktivní vzhled, vysokou odolnost, prodlouženou záruku i snadnou údržbu. Některé dokážou dlouhodobě odolávat zvýšené vlhkosti a tvořit tak rovnocennou náhradu obkladů v hygienicky náročných prostorách (kuchyně, koupelna). Pro tyto klasické dekorativní techniky (malby a stěrky antického štuku) existují speciální, léty praxe prověřené postupy nanášení, které by měl každý dovozce nejen znát, ale také mít k dispozici veškeré potřebné pomůcky (štětce, hladítka, dekorativní válečky, speciální dekoratérské rukavice apod.).
Věda kolem techniky
Například technika Velatura Dei Dogi kombinuje nanášení malby štětcem a hladítkem nebo speciální chlupatou rukavicí. Zcela odlišnou techniku i nástroje však vyžadují strukturální úpravy hlazených omítek, které imitují krokodýlí kůži (Stucco Krok), ale také vícevrstvé dekorativní stěrky (Travertino, Marmorino, Grassello). Velmi oblíbenou a rozšířenou technikou je právě Grassello (občas nazývané benátský štuk), jehož lešticí fáze je neobyčejně rychlá. Čím více přejíždíte jemně hladítkem po povrchu, tím více se povrch rozehřívá a dosahuje lesku. Pokud ho na závěr ještě ošetříte voskem, můžete tím docílit vodoodpudivosti. Přesto existuje vhodnější klasický povrch pro koupelny, který je navíc vizuálně podobný. Jde o marocký štuk Tadelakt.
Ryzí příroda
V koupelně překvapivě využijete rovněž jílové hliněné omítky – díky jejich mimořádné prodyšnosti. I tady je ovšem nutná speciální aplikace. Použití hliněných omítek a přírodních izolací zvyšuje v několika ohledech kvalitu bydlení a výslednou hodnotu stavby. Hlína totiž nabízí mimořádnou akumulační schopnost, prodyšnost a estetický vzhled. Hliněné omítky jsou vyrobeny z ryze přírodních surovin, a tudíž plně recyklovatelné. Optimálně regulují vlhkost v interiéru, takže vytvářejí zdravé a příjemné klima. Teplo udrží ve vnitřním prostředí dlouhodobě – dovedou je totiž akumulovat nejen ze Slunce, nýbrž i z lidí a spotřebičů uvnitř. Jejich vyšší povrchová teplota pak umožňuje snížit náklady na vytápění. Jsou paropropustné, mimořádně dekorativní a odolné vůči plísním.
Betonová moderna
S mokrým nebo trvale vlhkým prostředím si výborně poradí také beton. Ač jde o materiál pohledově chladný, dokáže skvěle akumulovat teplo! A pokud vám vadí studený vzhled, můžete mít beton klidně třeba zářivě červený. Betonové stěrky lze použít kamkoli (na podlahu, stěny i strop), díky moderním recepturám lehce zpracovatelných až samozhutnitelných betonů (Easy crete) vytvoříte snadno pohledové plochy i z masivního betonu. Je na vás, jestli dáte přednost dokonale hladkému povrchu, nebo necháte vyniknout reliéf. Barevné betony jsou rovnoměrně probarveny v celé hmotě, dají se leštit a neblednou ani vlivem zvýšené vlhkosti.
Další stěrky do vlhka
Podobný základ mají dekorativní stěrky na bázi cementu nebo pryskyřice. Jsou elegantní, snadno se udržují a nabízejí dlouhou životnost. V koupelně poslouží jako luxusní náhrada keramického obkladu – s povrchem beze spár a ochrannou vrstvou epoxidové stěrky. Ta účinně brání jak chemickému, tak i mechanickému poškození. Vzhled dekorativní stěrky může cíleně na podobovat beton (Betonepox, Imitace betonu) nebo vytvářet téměř libovolný povrch podle vašeho přání (Pandomo, Betonoptik).
Strukturované stěrky
Jestliže chcete mít opravdu originální povrch stěn, který na sebe upoutá pozornost a stane se dominantou prostoru, zvolte hlazenou stěrkovou omítku s velmi plastickou strukturou. Takový typ omítky je na českém trhu k dispozici u různých prodejců v různých odstínech a v jeho názvu se často objevuje slovo „granit“ (žula). Právě barevné tónování umožňuje plasticky strukturované stěrce vytvářet dojem kamene či dokonce kovu. Neutrální světlé odstíny skutečně připomínají přírodní žulu, tmavší tóny zvýrazňují kresbu plastické stěrky. Atraktivní metalické odstíny vám umožní vzbudit téměř dokonalou iluzi obkladu z olova nebo mědi.
Pár dobrých rad
- Výrazné barvy a hrubší struktury sluší spíše jedné stěně – jako kontrast, který vynikne. Jemnější dekor a hladší povrch snese dobře i celá místnost.
- Nejbezpečnější je svěřit celou realizaci odborníkům. Nejen vlastní aplikaci zvolených dekorativních materiálů na stěnu, ale již fázi přípravy podkladu.
- Obzvlášť důležitá je právě kvalitní příprava podkladu. Jestliže se omítka loupe nebo zeď vykazuje trhliny, je nutné odstranit odlupující se část, ošetřit povrch vhodnou penetrací (hloubkovou, zpravidla plněnou křemičitým pískem) a zeď pečlivě vystěrkovat.
text Vít Straňák foto archiv firem
Datum vydání: 10. 3. 2021