Stěny malujte svépomocí!

V teplých měsících panují vyšší teploty, které urychlují schnutí nátěru. Zároveň jsou dny více prosluněné, takže můžete při malování využít přirozené světlo a nedochází ke zkreslení barev. Neváhejte, ještě to stihneme – tak vzhůru do toho!

foto Shutterstock

 

Malování jednoho průměrně velkého pokoje může laikovi zabrat celý den i dva, zatímco profesionálové to zvládnou už za několik hodin. V případě problémů (rákosové stropy, staré vrstvy nátěrů) vás pak malování může stát notnou dávku nervů. Náročnost se také odvíjí od velikosti místnosti, technik, vzorů či počtu barev, které hodláte použít.

 

Jak na to

1. Předem si připravte pomůcky, zejména tedy váleček či štětec/štětku. Pomocí štětce lze barvu nanášet rovnou z nádoby, ve které jste ji pořídili. Pro nabírání barvy na váleček je vhodnější použít vaničku, případně si na nádobu pořiďte stírací mřížku. Také se hodí dlouhá násada či malý žebřík.

2. Pokoj ideálně úplně vykliďte a to, co odstěhovat nejde, přesuňte do středu místnosti a zakryjte ochrannou fólií nebo plachtou. Tu raději natáhněte také přes podlahy. Okna, dveře či zásuvky chraňte pomocí malířské pásky, kterou oblepte jejich okraje.

3.Pokud se původní malba už odlupuje nebo se v ní tvoří bubliny, odstraňte ji malířskou špachtlí. Povrch předem navlhčete. Stěny je také nutné důkladně očistit a zarovnat. Zbavte je prachu, nečistot, plísní či mastnoty. Pokud se plíseň stále vrací, je nutné seškrábat starou malbu až na omítku. Mastnotu lze zase odstranit pomocí směsi vody a octu v poměru 1 : 1. Tu naneste na mastná místa a nechte působit 2 až 3 minuty, poté setřete vlhkým hadříkem. Díry či trhliny vyplňte tmelem a vyhlaďte smirkovým papírem.

4. Penetrační přípravky pomohou sjednotit a zpevnit podklad a také zvýší savost stěn, takže k nim malba lépe přilne. Penetrace je nezbytná v případě zcela nových stěn, stěn po tmelení, štukování či jiných opravách, jako je odstranění staršího nátěru. Použít můžete univerzální penetraci, která je vhodná pro nové povrchy, hloubkovou (na problémové povrchy) či fungicidní (proti plísním).

5. Kolik barvy? U každé barvy se dočtete, na kolik metrů čtverečních vám vystačí. Údaj najdete na obalu nebo v technickém listu. Uvádí se pod pojmem vydatnost a nejde o jedno konkrétní číslo (tedy kolik metrů čtverečních s barvou natřete), ale o rozmezí několika čísel. Řiďte se raději spodní hranicí, abyste měli rezervu. Barvu je důležité pořádně rozmíchat nejen před malováním, ale i v jeho průběhu, jelikož barevné pigmenty mají tendenci se usazovat na dně. Některé barvy je nutné ředit.

6. Válečky se používají na větší plochy. Existuje jich několik druhů a každý je vhodný pro jiný typ barvy či jinak hrubý podklad. Šířku válečku volte podle rozměrů a náročnosti malování podkladu. Malý váleček je například ideální pro hůře dostupná místa, pro opravdu rozsáhlou jednolitou plochu volte váleček široký 25 cm. Pro hladké povrchy je nejlepší váleček s kratším vláknem, pro hrubé povrchy se středně dlouhým vláknem. Válečky z polyamidových vláken patří k nejkvalitnějším a hodí se na nanášení interiérových barev. Stejně tak válečky z polyakrylových vláken, které jsou však méně kvalitní. Oba tyto typy lze po umytí opět použít.

7. Štětce se používají na menší plochy, rohy, prostory kolem rámů oken, dveří či zásuvek, případně pro malování různých ozdob a detailů. Štětce s přírodními vlákny nasáknou více nátěru a není nutné je tak často namáčet, jsou navíc přesnější. Štětce s umělými štětinami se pak používají zejména na nově omítnuté stěny a lze je použít pouze na vodou ředitelné barvy, u jiného typu barvy hrozí jejich poškození. Na výběr je dále celá řada tvarů (platí, že ploché štětce jsou přesnější než kulaté). Pořídit si můžete také speciální štětec na rohy, tzv. zárohák. Šířku štětce volte podle velikosti a jednolitosti natírané plochy. Štětiny vybírejte stejně dlouhé (nátěr je stejnoměrnější) nebo s roztřepenými konci (zajišťují ještě větší stejnoměrnost malování stěn).

8. Pokud malujete také strop, vymalujte nejdříve ten. Poté pomocí štětce natřete rohy a hrany oken, dveří či zásuvek. Na velké plochy použijte raději váleček. Je nutné, aby byla barva na válečku nanesena rovnoměrně, k čemuž slouží stírací mřížka. Začněte od rohů místnosti a pokračujte ve směru hodinových ručiček. Je dobré také začít nejdříve malovat stěnu nejblíže u okna, kde díky přirozenému světlu vidíte, jak na sebe jednotlivé části nátěru navazují.

9. Jestliže máte v plánu nanášet barvu ve více vrstvách, vždy nechte předchozí vrstvu dostatečně zaschnout. To samé platí také v případě malování stěn různými odstíny. Doba schnutí barvy je uvedena na obalu, obvykle se pohybuje v rozmezí 2 až 8 hodin.

 

Druhy barev

K malování pokojů se používají barvy vápenné, akrylátové, vinylové, polyvinylacetátové, silikátové, latexové, hliníkové nebo třeba bio barvy.

Novinkou je omyvatelný prodyšný nátěr Ceramic, do kterého se díky speciálním voskovým aditivům a silikátovým plnivům nevsakují nečistoty. Na výběr 23 odstínů. 749 Kč / 5 l, foto Primalex

foto Primalex

Malířské dekorativní techniky

Válečkování vzorovaným válečkem, plastické linkování linkovacím štětcem, vzornicová technika pomocí šablon, batikování smotkem hrubé přírodní tkaniny, tupování houbou nebo štětkou, žilkování štětcem či vidličníkem, stříkání štětkou nebo fixírkou, šumrování štětkou nebo plochým štětcem, malování štětcem od ruky

foto Shutterstock

 

text Vanda Jesenská, foto se souhlasem firem Primalex

 

Datum vydání: 23. 9. 2021

Edit: