Stavíme z betonu

betonový strop

Složte si pevný strop z univerzálního stropního systému BEST. Je vhodný pro novostavby i rekonstrukce a všechny systémy zdiva, zdravotně zcela nezávadný. Uplatní se tam, kde požadujete dobré užitné vlastnosti, vysokou kvalitu, dostupnou cenu a jednoduchou montáž. Foto: Best

Beton je skvělý materiál s velmi pestrou škálou využití. Jeho hlavními přednostmi jsou výborná akumulace tepla, pevnost v tlaku, odolnost a trvanlivost. V některých podobách může být dokonce materiálem lehkým a vysoce ekologickým. A světe, div se: Může být také luxusním elegantním povrchem do interiéru!

Má beton i nedostatky?

Musíme objektivně přiznat, že má. Jsou to především vysoká hmotnost, tepelná a zvuková vodivost či špatná opracovatelnost. Tyto vlastnosti se ovšem týkají klasického betonu. Právě proto však dochází neustále k technologickým inovacím betonu, jež se snaží zvýraznit přednosti výchozího materiálu a naopak potlačit jeho slabiny. Tak vznikla například rozsáhlá skupina lehkých konstrukčních betonů.

Lehké konstrukční betony

Společnou předností této skupiny betonů je nízká objemová hmotnost (1 100 až 2 000 kg/m³). Všechny využívají tepelně upraveného přírodního keramického plniva, jímž bývá zpravidla keramzit nebo perlit. Keramzit je nadýchaný pórovitý granulát hnědé barvy, který se sám o sobě uplatní v zahradách i ve stavebnictví (izolační zásypy stropů, plochých a zelených střech). Pórovitá zrnka perlitu jsou podstatně menší, bílá či šedobílá, a slouží k zateplení nebo zlepšení akustiky objektu (zdicí a omítkové malty, perlitové zásypy, vylehčené sádrové omítky). Oba lehké přírodní granuláty procházejí ve výrobě tepelným zpracováním (expandací) za teplot kolem 1 000 °C. Výsledkem expandace je zvětšení objemu výchozí suroviny až na desetinásobek. Vytvoří tak pórovité plnivo s vynikajícími vlastnostmi: izolační schopností, pevností, mechanickou odolností a trvanlivostí. Keramzit i perlit navíc odolávají vlhkosti, jsou mrazuvzdorné a žáruvzdorné. Díky těmto keramickým plnivům vznikly dvě významné stavební aplikace: lehký keramický beton a skupina perlitbetonů.

liaporbeton

Liaporbeton čili lehký keramický beton tvoří „stavebnici pro dospělé“, která nese název Dům jedním tahem. Foto: Lias Vintířov

Jaké mají lehké betony využití?

Lehký keramický beton (s obchodním názvem Liaporbeton) je vylehčen keramzitem a tvoří ucelený systém pro výstavbu rodinného domu. Jeho pevnost i trvanlivost se dá srovnat s běžnými betony, poskytuje však lepší zvukovou i tepelnou izolaci, snadnou opracovatelnost, zdravé vnitřní mikroklima a vysokou tepelnou odolnost. Může být hutný (pak vykazuje větší pevnost), nebo mezerovitý (má lepší zvukovou izolaci).

dům z expandovaného perlitu

Expandovaný perlit tvoří základ termoizolačního fasádního obkladu Lifebrick Therm. Na provětrávané fasádě spolupůsobí s tepelnou izolací. Foto: Lifebrick

Druhou užitečnou variantu stavebního materiálu s pórovitým plnivem představují perlitbetony. Jako plnivo využívají expandovaný perlit a dovedou spolehlivě tepelně izolovat základy nebo obvodové konstrukce domu. Do stejné skupiny materiálů patří také provětrávané fasádní obklady z vibrolisovaného perlitbetonu (Stavoblock, Lifebrick Therm), jež zdivo odvlhčují a zároveň zateplují. Díky své pevnosti a izolační schopnosti nacházejí perlitbetonové tvárnice uplatnění také na opěrné zdi nebo ploty.

vazba tvárnic Ytong

Vazba tvárnic Ytong: Jde o přesné zdění s tenkou spárou. Manipulace s pórobetonem je snadná díky jeho nízké hmotnosti. Foto: Xella

Chytrý bílý silák

Ekologický stavební materiál se skvělými vlastnostmi představuje pórobeton – beton vylehčený vzduchovými bublinkami. Jeho skladba (písek, vápno, cement a voda) umožňuje výrobu maximálně citlivou k životnímu prostředí. Lehký pórobeton Ytong proto patří mezi nejekologičtější stavební materiály. Jeho výrobce – firma Xella – navíc klade důraz i na recyklaci a využití zbytkového či kazového materiálu. Ten se zpracovává ve speciálních drtičkách a nabízí více možností využití – buď navrácení suroviny zpět do výrobního procesu, nebo například použití výsledné směsi jako tzv. kočkolit, tedy stelivo pro domácí zvířata. Díky svému přírodnímu složení a promyšlenému využití tedy Ytong ani po skončení své životnosti nepředstavuje žádnou zátěž pro přírodu.

tvárnice silka

Vápenopískové tvárnice Silka pro akustické a nosné stěny s vysokou pevností vám nabídnou štíhlou konstrukci, rychlou výstavbu a klidné bydlení. Foto: Xella

Významným bonusem je rovněž snadná opracovatelnost a možnost vedení veškerých instalačních rozvodů uvnitř materiálu. Navíc vykazuje nízkou tepelnou i zvukovou vodivost. A jeho vlajková loď – tvárnice Ytong Lambda YQ – představuje ideální variantu pro jednovrstvé zdění bez dodatečného zateplení. Vyniká totiž skvělou tepelnou izolací, nabízí stejné technické vlastnosti ve všech směrech a snadné rychlé zdění bez odpadu. Provedení je s dvojitým perem, drážkou a úchopovými kapsami (poznáte podle zkratky PDK v názvu). Zdění probíhá na tenké maltové lože (plnoplošné maltování tloušťky 1–3 mm). Výrobce navíc klade důraz na maximální zjednodušení výstavby a ucelený stavební systém, který umožní z jednoho materiálu, případně materiálů plně kompatibilních, postavit opravdu celý dům. Těmi kompatibilními materiály jsou akustické vápenopískové tvárnice Silka a minerální tepelná izolace Multipor.

Dnem vzhůru? Ano!

Další pozoruhodnou technologii představují betonové skořepiny. Vývoj těchto stavebních tvárnic se v západní Evropě (hlavně ve Francii a Belgii) rozvíjí už od poloviny 20. století. Pomocí skořepinové technologie lze účinně snížit náklady na hrubou stavbu a šetřit i provozní náklady na vytápění.

Rozměrově přesné tvárnice jsou uvnitř duté a zdí se plným dnem vzhůru! Také skořepinová výstavba tvoří variabilní systém pro celý dům (obvodové i vnitřní zdivo, stropy) a prokazuje dlouhou životnost, mrazuvzdornost, nízkou nasákavost a paropropustnost. Při práci se skořepinami ovšem musíte dávat pozor – tím, že jsou duté, mohou být také křehké. Energeticky úsporná výstavba je možná zpravidla pomocí vnitřního zateplení ze speciálních panelů, jež působí zároveň jako zvukový izolant. Částečnou izolační funkci plní i vzduch uzavřený v dutinách. Ve Francii nepreferují vícevrstvou skladbu zdiva s tepelnou izolací na vnitřní straně, nýbrž tepelnou izolaci uvnitř skořepin (princip jednovrstvého zdiva). Výhodou skořepin je úzká zeď (jen 20 cm), dobrá únosnost a nízká cena. Pro energeticky pasivní výstavbu však jednovrstvé zdění ze skořepin nestačí.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem BEST, Xella, Lias Vintířov, Lifebrick

 

Datum vydání: 25. 7. 2024

Edit: