Stavba terasy svépomocí: Jak položit terasová prkna

Vlastní terasa se může stát místem odpočinku, setkávání i krásných chvilek. Jen si představte, když se na ní v neděli ráno usadíte s hrnkem kávy, nebo večer s přáteli budete pozorovat západ slunce. Také po něčem takovém tajně toužíte? Postavte si terasu svépomocí. Poradíme vám, jaké dřevo vybrat a jak správně položit terasová prkna.

Jaké dřevo vybrat při stavbě terasy

Na terasová prkna se hodí hned několik druhů dřeva. K těm nejčastěji využívaným patří:

Borovice
Je oblíbená pro svou příznivou cenu, snadnou opracovatelnost i přirozeně krásnou texturu. Borovice je měkčí dřevo, což znamená, že může být náchylnější k poškození a má také tendenci rychleji stárnout. Terasová prkna z borovice proto můžou vyžadovat častější údržbu.

Smrk
Smrk je odolnější než borovice, například vůči hnilobě a škůdcům. Má přirozeně světlou barvu, která postupem času tmavne – zpomalit tento proces může vhodné ošetření proti UV záření. Smrková terasová prkna patří také k cenově méně náročné variantě.

Dub
Dub je tvrdé dřevo, které se může pochlubit vysokou odolností a dlouhou životností. Dubové terasové palubky dodají terase luxusní vzhled. Kvůli ke svým vlastnostem a trvanlivosti však patří do vyšší cenové kategorie.

Teak
Teakové dřevo je známé svou vysokou odolností vůči vlhkosti, díky čemuž se skvěle hodí na terasy u bazénů nebo v oblastech, kde je obecně zvýšená vlhkost vzduchu. Je to tvrdé dřevo s krásnou zlatavou barvou, která ale postupem času šedne. Jelikož se jedná o dřevo s výbornými vlastnostmi, je také cenově náročnější.

TIP: Až budete zvažovat, jaké dřevo vybrat při stavbě terasy, zohledněte klimatické podmínky i rozpočet. Některá dřeva mohou lépe odolávat vlhkosti nebo extrémním teplotám, což se ale může projevit na jejich ceně.
 

Jak položit terasová prkna

Stavba terasy může vypadat jako náročný úkol, ale s naším průvodcem ji krok za krokem zvládne i začátečník.

1. Příprava materiálu a nástrojů

  • terasová prkna dle svého výběru,
  • podkladové lišty,
  • kovové terče, šrouby a hřebíky určené pro venkovní použití,
  • vodováha, metr, tužka, pila, vrtačka.

2. Příprava podkladu pod terasu

Ujistěte se, že máte zpevněný a rovný podklad – například v podobě betonové desky nebo kompaktního štěrkového podkladu. Odstraňte veškerou vegetaci a kořeny, které by mohly pod terasou růst.

3. Vytvoření rámu

Rám vám pomůže udržet prkna na místě a zajistí správnou vzdálenost mezi nimi. Ujistěte se, že je rám vodorovný a stabilní.

4. Pokládka terasových prken

Důležité je zvolit kvalitní impregnovaná prkna určená přímo pro venkovní terasy. Ideální šířka prken je 14-16 cm. Začněte od jednoho konce a postupujte směrem k druhému. Prkna připevněte pomocí vrutů ke kovovým terčům, které usadíte do podkladu, a k rámu pomocí šroubů nebo hřebíků (ujistěte se, že nad povrchem prken nikde nevyčnívají). Mezi prkny nechte mezery 3-5 mm pro proudění vzduchu, odvod vody i teplotní roztažnost dřeva. Prkna pokládejte kolmo k nosným hranolům – ty by měly být vzdálené max. 50 cm od sebe, jinak hrozí prohnutí terasy. Pravidelně kontrolujte, že jsou prkna vyrovnané pomocí vodováhy. Pokud je to potřeba, ořízněte přečnívající konce. Nakonec terasu ošetřete kvalitním olejem.

TIP: Před pokládkou nechte prkna několik dní aklimatizovat na místě pokládky. Tím předejdete případnému zkroucení nebo praskání dřeva v důsledku změn vlhkosti a teploty.
 

S kvalitní a pravidelnou péčí i na mnoho let

Aby vám dřevěná terasa sloužila co nejdéle, je potřeba o ni pravidelně pečovat. Doporučujeme minimálně 1-2× ročně terasu umýt vysokotlakým čističem a nechat důkladně vyschnout. Poté aplikujte kvalitní olej na dřevo, který ochrání povrch před nepříznivými vlivy počasí i UV zářením. Ideální je použít speciální olej určený právě na terasová prkna. Každých 5 let je vhodné terasu přebrousit a nanést novou vrstvu oleje. Jednoduše tak prodloužíte její životnost. Pokud budete o svoji terasu řádně pečovat, bude vám sloužit dlouhé roky.

 

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 1. 10. 2023

Edit: