Stále moderní stálice
Dřevěné podlahy provázejí lidstvo od nepaměti, a jak se zdá, bude tomu i nadále. Navzdory široké škále jiných materiálů se dřevo svého místa v našich domovech nevzdává. Pružně reaguje na současné nároky a hbitě se přizpůsobuje i módním trendům.
Dřevěné podlahové krytiny prodělaly za poslední zhruba čtvrtstoletí velký skok v technických parametrech. V polovině 90. let minulého století vstoupily na českou scénu dřevěné vrstvené podlahy, zejména třívrstvé, které velmi rychle zastínily do té doby nejrozšířenější masivní parkety. Díky jednoduchosti pokládky, povrchové úpravě hotové již z výroby a zejména větší stabilitě. Další skok znamenala náhrada spojování na pero a drážku za zámkové spoje – další zjednodušení a zrychlení pokládky, zvýšení stability a pevnosti…
Přes technický pokrok je však pro každého uživatele asi nejdůležitější vzhled dřevěné podlahy. „I dřevěné podlahové krytiny podléhají módním vlnám, před dvaceti lety byla nesmírně populární třívrstvá podlaha z buku, ale postupně klesla ze 45% podílu na trhu na jediné procento,“ rekapituluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi. „Měnily se i preference barev, před devíti lety kralovaly červené dekory, které nabízí třešeň, jatoba či merbau, ale za pár let byl populární tmavý dub.“ Dub si svou popularitu nadále zachovává především proto, že jej výrobci kolorizují do různých odstínů, z nichž momentálně nejoblíbenější jsou bělené a šedé dekory.
Od tří lamel k jedné
Třívrstvé podlahy dřevěné se skládají ze tří vrstev dřeva lepených k sobě, z horní nášlapné vrstvy, středu neboli jádra a protitažné spodní vrstvy. Horní vrstva je tvořena výřezem z dýhy nebo lamely. Počet lamel určuje výsledný vzhled podlahy – jednolamelová podlaha vypadá po položení jako podlaha z prken, dvoulamelová podlaha jako podlaha ze širších parket a třílamelová podlaha má parketový vzor. „S nástupem vrstvených podlah tvořily až 99 % prodeje třílamelové dekory, před deseti lety nastala vlna dvoulamelových podlah a v posledních letech jsou nejžádanější jednolamelové dekory, byť jsou cenově nejnáročnější,“ vysvětluje Milan Mrkáček. Cenový rozdíl vzniká tím, že pro jednolamely se používá pouze střed kmene, další části dřeva slouží k produkci dvoulamel a okrajové části pro třílamely.
U jednolamelových vzorů se objevují stále větší formáty, tedy širší a delší prkna. Tento trend souvisí zejména s rostoucí plochou obytných místností, i tím, že se podlahy stávají jednotícím prvkem interiérů – stejný dekor probíhá celou obytnou částí domu, bez přerušení prahy. Drobnější vzory třílamel mohou ve větších plochách opticky prostor tříštit. Velké formáty prken zase dávají nejvíce vyniknout kráse dřeva a vyzní právě na velkých plochách.
Olej a mat
Vývoj se postupně ubíral od lakovaných podlah k olejovaným. Jednak proto, že se lidé přestali údržby olejovaných podlah bát, a jednak proto, že dávají této úpravě přednost ze vzrůstající ohleduplnosti k přírodě. Dnešní poměr prodeje laku a oleje je dnes odhadem půl na půl.
S lakem a olejem souvisí i lesk a mat podlah. Kdysi se nejčastěji prodával saténový lak označovaný jako polomat, dnes vzhledem k rostoucí oblibě olejovaných podlah převládají matné povrchy evokující přirozenost dřeva. Proto i v sortimentu laků existují laky vytvářející matné povrchy. Obliba matných povrchů souvisí i s trendem velkých prosklených ploch v moderních interiérech, které mohou způsobovat lesklé odrazy světla a narušovat tak vnímání skutečného vzhledu podlahy. Ultra matná povrchová úprava absorbuje světlo a podporuje reálnou krásu dřevěné podlahy. To však neznamená, že vymizely podlahy lesklé, existují i úpravy s vysokým leskem, které působí velmi efektně.
Hoblík, nebo kartáč?
Nebo snad podlaha hrubě obroušená, či vypadající, jako by ji někdo zachránil před požárem? Ano, současné trendy nabízejí i speciální úpravy povrchů, které dodávají dřevu specifický vzhled a vytvářejí tak z podlah originální prvek interiéru.
Kartáčováním se odstraňují měkká vlákna dřeva, čímž se zvýrazní jeho kresba, katrování vytváří reliéf příčných zářezů, škrábání zvýrazňuje a dokresluje přirozenou kresbu dřeva, hoblování dodá nefalšovaný vzhled ruční práce, speciálními postupy lze přidat krytině na věku, rustikální charakter dodají i zkosené hrany…
Povrchové úpravy
Ruční hoblování
U ručně hoblovaných podlah zanechá každý tah hoblíkem ve dřevě podpis mistra truhláře.
Kartáčování
Kartáčováním získá dřevěná podlaha výraznější kresbu, zvýrazní se letokruhy, barevnost dřeva a zároveň se zvýší její odolnost.
Broušení
Při broušení nedochází ke změně kresby dřeva, navíc broušený hladký povrch zaručuje nejsnadnější údržbu.
Katrování
Při katrování se ve dřevě vytvářejí příčné zářezy, podlaha získává starší vzhled, výhodou je vysoká odolnost a umění skrýt i velké poškození.
Opalování
Ruční opalování povrchu dodá podlaze exkluzivní vzhled.
Ruční postaršení
Za použití speciálních nástrojů se podlaze dodá rustikální vzhled – potlučením vzniká v dřevěné podlaze mnoho „vznešených“ chyb.
Zdroj: WOHA Parket, www.woha.cz
Text: Miloslava Perglová, odborná spolupráce Milan Mrkáček, KPP
Foto: archiv firem
Datum vydání: 29. 8. 2018