Správné spaní pro děti
Potřebují spánku mnohem více než dospělí a jejich tělo se během něho vyvíjí. Na to a zároveň na jejich bezpečí bychom měli při vytváření místa ke spánku pamatovat.
Jakým způsobem vybíráme postýlku pro dítě? Neříkáme si, že na ten rok dva stačí ta nejlevnější? Nebo starší od sousedky? Na snaze pořídit ji levně není nic špatného, ale měli bychom se v prvé řadě zajímat o to, zda je bezpečná. Ač to zní neuvěřitelně, i v postýlce může dítě přijít k úrazu, a to i smrtelnému. Nepodceňujte proto místo, kde stráví značnou část dne a kde je nejdelší dobu bez dozoru. Novorozenci spí každý den v průměru 16 hodin a děti ve věku tři až pět let 11 – 13 hodin denně.
Jak vypadá bezpečná postýlka?
Vybíráte-li postýlku, hleďte na ni především z hlediska bezpečí. K nejčastějším úrazům dochází uvíznutím prstu, končetiny nebo dokonce hlavičky kvůli špatné konstrukci postýlky nebo kvůli menší matraci než její dno. Proto nesmějí být v postýlce mezery, kde by k takovému uvíznutí mohlo dojít. A to nejen mezi tyčkami, které by od sebe měly být vzdáleny minimálně 4,5 cm a maximálně 6,5 cm, ale i mezery mezi okrajem dna a bočnicemi a čely postýlky či mezi laťkami roštu musí být maximálně 2,5 cm. Ze stejného důvodu musí být dostatečně velká matrace a dítě nesmí mít možnost ji nadzvednout. Tyčky by měly být svislé, aby neposloužily jako žebřík, ani by zde neměly být žádné výčnělky či otvory, kterých by se mohl malý čipera chytit nebo na ně vylézt. Dno by mělo být perforované nebo z příček, aby se zajistilo větrání matrace. Mělo by být samozřejmostí, že je konstrukce pevná a stabilní, dřevo nepoškozené a hladké. Kovové materiály musí být odolné proti korozi, barva odolná proti poškrábání a samozřejmě nesmí být toxická. Nikde by neměly být ostré rohy, hrany či hroty ani součásti, které by dítě mohlo uvolnit, jako například kryty šroubů. Má-li postýlka stahovací bočnice, musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo samo stáhnout. Postýlky musí mít buď čtyři pevné nohy, nebo dvě pevné nohy a dvě nohy s kolečky. Pokud má postýlka čtyři nohy s kolečky, musí se dát dvě z nich zaaretovat. Ideální je postýlka, která má tyčky na všech čtyřech stranách. Postýlka s plnými čely může také poskytnout dostatečnou ventilaci za předpokladu, že tyčková bočnice není umístěna u zdi nebo nábytku. Zhruba ve třech až čtyřech letech je čas na pořízení velké postele, nejlépe rovnou mezinárodně standardizovaný rozměr 90 x 200 centimetrů či větší.
A co matrace?
Matrace pro dítě není zmenšeninou matrace pro dospělé, ale klademe na ni jiné požadavky, liší se i ty určené pro miminka od těch pro starší děti. Jsou pevné a nezónují se, protože malé dítě mění ve spánku mnohem více polohu i místo v posteli. „V požadavcích na optimální oporu dětského tělíčka bychom měli zohlednit také fakt, že dítě velmi rychle roste, a to hlavně během spánku. V dětské matraci se proto zásadně nedoporučuje paměťová (viskoelastická) pěna. Tím, že vytvoří ‚formu‘ otisku těla a tělo se do pěny ‚ponoří‘, se dostává do rozporu s požadavky na rychlý růst a rozvoj dětského těla a mohla by způsobit růstové deformace,“ vysvětluje František Hlaváč ze společnosti Magniflex. Jak jsme již zmínili, je důležité, aby matrace vyplňovala celý prostor postýlky, aby si dítě nemohlo zaklínit ruku či nohu do volného prostoru okolo matrace. Výška od povrchu matrace v nejnižší poloze k horní hraně rámu postýlky musí být minimálně 60 cm a v nejvyšší poloze 30 cm. Matrace musí mít maximální tloušťku uváděnou výrobcem postýlky, buď písemně, nebo značkou na postýlce. Nepodceňujte ani výběr matrace pro starší děti. „Myslete na to, že ji budou používat dalších osm až deset let, do doby, než přestanou růst. Dětem do dvanácti let stále ještě nekupujte matraci s paměťovou pěnou. Starším dětem můžete pořídit matraci s maximálně dvoucentimetrovou vrstvou paměťové pěny,“ doplňuje František Hlaváč. Až vaše dítě přestane růst, nechte na něm, jak vysoká vrstva paměťové pěny mu bude vyhovovat. „Pro starší děti a dorost se vyrábějí kvalitní matrace, které jim mohou vyhovovat řadu let. Je však třeba pamatovat na to, aby vyhověly nejen po mechanické stránce, ale i po hygienické, a raději je včas vyměnit. „Matrace pro děti a dorost by měla být prodyšná, opatřená snímatelným potahem, který je možné vyprat nejméně při teplotě 60 °C. Při výběru dobře poradí a nasměruje také pomocník pro snadný a rychlý výběr matrace Dr. Sleep (www.drsleep.cz),“ radí Dagmar Pěničková ze společnosti Hilding Anders.
Spánkový režim
Malého spáče nemusíme ukládat k odpočinku jen do postýlky. Dokonce mu místem ke spánku můžeme pomoci vytvářet si budoucí návyky. Dobré je již od novorozeneckého období rozlišovat denní a noční spánek. Ve dne může spát dítě v tašce, kočárku nebo košíku, v postýlce pak jen v noci. K vytváření spánkového režimu napomůže i naše rozdílné chování při krmení ve dne a v noci. V noci bychom na dítě při krmení neměli příliš mluvit, světlo by mělo zůstat ztlumené, kdežto ve dne mu naopak můžeme pomoci se probrat. Večer by měl uložení do postýlky předcházet ukládací rituál.
Polštář a přikrývka
Máme tendenci držet děti spíše v teple, ale pozor, zvláště u těch nejmenších hrozí přehřátí organismu. Dítě je proto vhodné přikrývat jen lehkou přikrývkou. Doporučuje se používat spací pytel s otvory na ruce upravený podle věku dítěte. Ve spacím pytli je pro dítě složitější převrátit se na bříško. Dáte-li přednost přikrývce, dítě vždy položte tak, aby mělo nožičky u dolního kraje postýlky, zamezíte tím přikrytí hlavičky. Používání polštářku se nedoporučuje do dvou let dítěte. Ideální teplota místnosti, kde dítě spí, je zhruba 18 °C.
Předvídat nebezpečí
Dítě může ohrozit i předmět ponechaný v postýlce nebo šňůrka od spacího pytle či mantinelu, které by mohly způsobit uškrcení, zadušení či jiné úrazy. Zvládne například použít hračku jako oporu pro nohu a vyšplhat z postýlky. Proto dbejte, aby nezůstávaly v postýlce hračky a jiné předměty, aby spací pytle či přikrývky neměly oddělitelné části, třeba knoflíčky, které by bylo možné vdechnout, a delší šňůrky. Ať mohou naši nejmenší nerušeně spát, správně se vyvíjet a čerpat nerušeně energii.
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 21. 6. 2016