Spojovací materiály pro dřevostavby: Jak se v nich vyznat?

Hmoždinky, třmeny, úhelníky či vruty. Pokud stavíte dřevostavbu vlastníma rukama, vyznat se ve všech upevňovacích a spojovacích materiálech může být oříšek. Na co všechno je v případě dřevostaveb potřeba myslet a jak se v těchto doplňkových materiálech zorientovat?

Kování a upevnění

V první řadě je nutné dřevěné materiály při stavbě upevnit a zároveň opatřit kováním. K tomu budete potřebovat rohovníky, hmoždinky, úhelníky, zavětrovací pásy, třmeny, spojovací desky či spojky.

Kování do dřeva

Ať už se pustíte do jakéhokoliv stavebního projektu, kde hraje roli dřevo, s největší pravděpodobností jej budete muset spojovat s další stavebninou ze dřeva. V tu chvíli se vám budou hodit například úhelníky, rohovníky nebo kovové spojky. Ty se často vyrábějí z ocelového plechu a v mnoha různých rozměrech.

Při výběru těchto produktů si však dejte pozor na několik věcí:

  1. Předně si ověřte, jaké rozměry a typ kování váš projekt vyžaduje. Tuto informaci najdete v projektové dokumentaci ke stavbě a bez ní se zkrátka neobejdete. Podobně jako v případě výběru jakýchkoliv stavebnin i u kování a upevnění do dřeva vždy kupujte přesně to, co vám napovídá projekt.Pokud byste kování kupovali naslepo, riskujete, že vám produkty nesednou do projektu a celá stavba se zdrží.
  2. V potaz berte také zatížení dřevěné konstrukce. Aby vše drželo, jak má, není možné použít libovolné kování pro jakoukoliv dřevěnou konstrukci. Před nákupem si proto raději ověřte, zda se právě vámi vybraný úhelník nebo třeba trámová spojka hodí pro váš typ projektu.

Upevnění dřeva a spojovací materiál

Klasikou při upevňování dřevěných materiálů jsou hřebíky, vruty, šrouby, podložky nebo matice. Při výběru těchto spojovacích materiálů si opět dejte pozor, abyste vybrali odpovídající rozměry. Zajímejte se také o materiál, ze kterého jsou vyrobené, případně zda jsou speciálně ošetřené, například pozinkované.

Vruty do dřeva

U mnoha projektů jsou oblíbené vruty do dřeva, které seženete v provedení se zápustnou hlavou, s půlkulatou nebo se šestihrannou hlavou. Při výběru vrutů do dřeva si vždy pohlídejte rozměry (délka a šířka), aby sedly právě vašemu projektu.

Hřebíky

Dalším oblíbeným upevňovacím produktem do dřeva jsou hřebíky. Podobně jako u vrutů i u nich je třeba zvolit správné rozměry a možná pro vás bude důležitý i tvar hlavy hřebíku. Nejčastěji najdete hřebíky s rovnou, půlkulatou nebo i dvojitou hlavou. Lišit se mohou i tím, zda jsou hřebíky kalené, mosazné nebo třeba zinkované.

V případě práce se dřevem se často používají tzv. hřebíky tesařské. Ty mají speciální úpravu v podobě vroubkování, díky kterému se ze dřeva jen tak nevytrhnou. Nejlépe se hodí pro montáž tesařských spojů. Při jejich výběru opět věnujte zvýšenou pozornost rozměrům, abyste měli jistotu, že do spoje přesně sednou.

Tip: Při nákupu spojovacího materiálu do dřeva ideálně nakupte vždy o něco více kusů spojovacích či upevňovacích součástek. Byla by škoda, aby se váš projekt pozdržel kvůli několika zatoulaným šroubům nebo hřebíkům.

Vyberte si ze široké nabídky spojovacích a upevňovacích dílů na Merxu.cz a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Komerční prezentace

Datum vydání: 10. 11. 2021

Edit: